• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

RIP'li dosya açmak/yapmak: UHARC ile 1.8 GB'ı 250 MB'a sıkıştırın

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Offline
#1
İlk olarak internette forum sitelerinde gezinirken, UNARC ile 1.8 GB'lık bir veriyi sıkıştırarak, 250 MB'a dönüştürün diye bir yazı gördüm. Aklıma yıllar önce kullandığımız ARJ ve bugün yerini winzip ve winrar'a bırakan diğer sıkıştırma programları geldi. Biraz araştırınca onların bu denli başarılı olmadığını farkedince sizinle paylaşmak istedim. Program şu sıralar özellikle oyunlarda çok kullanılıyor. En az 4-5 CD'lik oyunlar, bu programla 1 ya da 2 CD'ye dönüştürülerek, satılmaya başlanmış. Sıkıştırılmış dosyaları açmak basit bir işlem ama, dosyaları sıkıştırmanın o kadar da kolay olmadığını söyleyebilirim.

Alttaki bölüm alıntıdır.

Öncelikle "Uharc " adlı programı aşağıdaki adresten indirin ve her klasörden erişim için "system32" klasörüne kopyalayın..

BURADAN

1. Kullanımı : UHARC commands –switches dosyaismi.uzantı

*Komutlar UHARC den hemen sonra gelmelidir.

*Switchler komuttan sonra gelmelidir. Başına – işareti yerine / işareti de konulabilir.

*Dosyaismi.uzantı oluşturulacak dosyanın ismidir, uzantı belirtmezseniz default uzantı olan .uha dosyanızın uzantısı olur.

*En sonda bir şey belirtmezseniz tüm dosyalar sıkıştırılır. Eğer sadece bazı dosyaları sıkıştırmak istiyorsanız burada belirtmelisiniz. Örneğin en sona *.doc eklerseniz mevcut klasördeki tüm doc uzantılı dosyaları sıkıştırmış olursunuz.Birden fazla dosya sıkıştımak içinse araya @ koyunuz. Örneğin belge.doc@belge.txt@belge.rtf gibi.

2. Komutlar

a : Dosyaları ekler ve sıkıştırır.
m : Dosyaları ekler ve siler.
e : dosyaları mevcut klasöre açar.
x : Dosyaları mevcut klasöre orijinal klasör isimleriyle birlikte açar.
l: Arşivdeki dosyaları listeler
t : arşivdeki dosyaları test eder.

3. Switchler

-d<n> n=0,1,2 : İşlemler gerçekleşirken ekranda bilgi görüntüler.
d0 : Sessiz moddur, uyarılar hariç hiçbir bilgi görüntülenmez.
d1 : Bazı işlemler ekran görüntülenir.
d2 : Ayrıntılı bilgi görüntüler. Bu switchi kullanmazsanız default değeri –d1 dir.

-m<n> n=0,1,2,3,x,z : Sıkıştırma modu seçimi. Bu sıkıştırma oranını belirleyen en önemli switch. -m3 en iyi sıkıştırma modudur.
m0 : Sıkıştırmadan arşivler.
m1 : Hızlı sıkıştırma.
m2 : Normal sıkıştırma.
m3 : ALZ3 sıkıştırma algoritmasını kullanır. Multimedia dosyaları için idealdir.
mx : PPM sıkıştırma algoritmasını kullanır. Text tabanlı dosyalar için daha iyidir. Benim denemelerimde –m3’den %1 oranında daha iyi sıkıştırdı.
mz : LZP sıkıştırma algoritmasını kullanır.
Default değeri –m2 dir.

-md<n> n=1,2,4,8,16....,32768 (2’nin üsleri) : Maksimum sözlük boyutunu kb cinsinden atamaya yarar. Ne kadar büyük olursa o kadar fazla ram kullanır. Eğer raminiz yeterli değilse (ki 128mb ram yeterlidir) en büyük değeri UHARC kendisi atayacaktır. Bu da önemli bir switch –md32768 olarak kullanın. Default değeri –md2048

-b<n> n= 1,2,4,8,....,4096 : Maksimum buffer boyutunu kb cinsinden atamaya yarar. En yüksek değer olan -b4096 kullanın.

-r<n> n= -,+ : Tüm alt klasörleri de beraberinde sıkıştırmak için kullanılır. Default değeri –r- dir. Eğer alt klasörleri de sıkıştırmak istiyorsanız –r+ şeklinde kullanın.

-vm<n> n= -,+ : Virtual memory(sanal bellek) kullanımını açar. Default değeri -vm- dir, eğer dosya büyükse -vm+ yazmanızı hız açısından öneririm.

-y<n> n= -,+ : Otomatik cevap modu. Uyarı mesajlarında hepsine evet demenize yarar.
Default değeri –y- dir, eğer uyarılarla uğraşmak istemiyorsanız –y+ olarak belirtin.

-o<n> n= -,+,p : Overwrite(üzerine yazma) modunu ayarlar. Default değeri –op dir.
-op : Uyarı mesajı görüntüler.
-o- : Zaten bulunan dosyaların üzerine yazmaz.
-o+ : Tüm dosyaların direk üzerine yazar.

Son 3 switch dosyaları açarken kullanılır, diğerleri sıkıştırırken.

Örnekler : Öncelikle başlat/çalıştır’a cmd yazıp enterlayın ve sıkıştırmak istediğiniz dosyaların bulunduğu klasöre gelin.
1. uharc a –d2 –mx –md32768 odev *.docBurada uzantı belirtmediğimiz için sadece doc uzantılı dosyaları odev.uha adı altında sıkıştırdık.Resimde görüldüğü gibi 789504 bytelık datayı %10.1 oranında sıkıştırarak 79844 byte’a düşürmüş olduk.
Bu dosyayı açmak için ise uharc x –o+ odev.uha yazabiliriz.

2. uharc m –d2 –m3 –md32768 –b4096 mtuBurada m komutunu kullandığımız için tüm dosyaları sıkıştırdıktan sonra silmiş de olduk.Açmak için ise uharc x –o+ -y+ -vm+ mtu.uha yazabiliriz.

3. uharc a –d2 –mx –md32768 –b4096 –r+ snookerBu örnekte ise –r+ kullanarak isnooker klasöründeki tüm alt klasörlerle birlikte sıkıştırmış olduk.Açmak için ise uharc x –vm+ snooker.uha yazabiliriz.

Örneklerden de görüldüğü gibi dosyaların türüne göre farklı farklı sıkıştırma oranları oluyor. Programın en önemli switchleri –m3 veya –mx , -md32768, -b4096 . Maksimum sıkıştırma için bunları mutlaka kullanın.

Ayrıca programın free versiyonunun 2GB lık sıkıştırma limiti bulunuyor. Oyunları sıkıştırırken klasörlere ayrırarak bu sorunu da aşabilirsiniz.

Programla ilgili aşağıdaki linkten programın internet sitesine bulunan dökümanı okuyarak daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz..
Download: http://filecompress.altervista.org/misc/Download/Uharc/UHARC.DOC


Programı indirebileceğiniz diğer adresler: (alternatif download linkleri)

Download: RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting
Download:
http://filecompress.altervista.org/misc/Download/Uharc/UHARC.EXE

Download:
WinUHA - UHARC GUI - High Compression Multimedia Archiver


NOT: Daha çok oyun ve program sıkıştırmak için kullanıldığı için WMV ve AVI gibi görüntü dosyalarında çook da etkili değildir. Ancak bir arkadaşım bu programla 4.5 GB'lık film dosyasını 1,5 GB'a dönüştürdüğünü söyledi.
 
Son düzenleme: