1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Side by Side - SBS (Yan Yana Görüntü) Nedir?

Konusu 'Genel Elektronik' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 4 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  3D stereoskopik resim veya görüntünün oluşturulmasında farklı formatlar kullanılmaktadır. Yan yana (Side by side – SBS) görüntü formatı bunlardan biridir. Stereoskopik resim oluşturmanın temel prensibine sağdık kalarak, bir obje, sağ ve sol olmak üzere iki farklı açıdan elde edilir. Bir kare üzerine, söz konusu iki resim yan yana getirilir.

  Side-by-side-3d-formati.jpg


  3D Gösterici (Ör: 3D Projeksiyon) yan yana iki resimden oluşan bu görüntüyü birleştirerek, gözlüklerin yardımı ile 3 boyut ilüzyonun beyinde oluşmasını sağlamaktadır.  Side by side stereoskopik görüntü bir 3D formatıdır.

  Burada dikkat edilmesi gereken unsur; tüm 3D projeksiyon cihazlarının otomatik olarak side by side 3D görüntüyü birleştirememesi gerçeğidir. Bunun nedeni ise; söz konusu 3D formatını destekleyen yazılımın bir çok projeksiyonun firmware'ında yer almamasıdır. Bu nedenle; bu tip projeksiyon cihazlarına PC Ready 3D denilmektedir.

  PC 3D ready projeksiyon cihazları; sadece bir bilgisayar ve özel yazılımsal media player'larla side by side 3d formatını oynatabilmektedirler.

  Bir diğer alternatif çözüm ise; Viewsonic VP3D1 gibi bir 3D dönüştürücü satın alarak; PC ready 3D Projeksiyon cihazınızı, Full 3D ye dönüştürmenizdir.
   

Sayfayı Paylaş