1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

SSD Hard Disk Performans Artırma

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve guclusat tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.148
  Ödül Puanları:
  48
  SSD için Windows 7 kullanım ip uçları
  Sistem Hızını Yükseltme
  Yazma İşlemini Ön Belleğe Alma
  Tanım: Bu ayar, size depolama aygıtının daha iyi performans göstermesi için yazma işlemini ön belleğe alma sürecini gösterir.
  Talimatlar: Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Aygıt Yöneticisi -> Listeli depolama cihazlarından yazma işlemini ön belleğe almak istediğiniz cihazı seçip, çift tıklayın -> İlkeler sekmesini seçin -> Önbelleğe yazma ilkesi altında varsayılan ayar olarak Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir seçeneği seçilidir. Değilse, siz seçin -> ''Windows aygıtta önbelleğe yazma arabelleğini temizlemeyi kapat'' kutucuğunu seçin->Tamam'ı tıklayın-> Uygulamak için bilgisayarınızı tekrardan başlatın.
  UYARI: "Windows aygıtta önbelleğe yazma arabelleğini temizleme" seçeneğini kapatmak, beklenmedik bir güç kaybı karşısında veri kaybı riski taşır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  DİZİNLEMEYİ KAPAMA
  Tanım: Dizinleme dosya özellikleri veri tabanını oluşturur ve sürdürür. Dosya oluştururken/silerken/değiştirirken çoklu ufak yazımlara öncülük eder. Dosya arama yine aktif olacaktır.
  Talimatlar: Başlat -> Bilgisayar-sağ tıkla -> Yönet -> Hizmetler ve Uygulamalar -> Hizmetler - > sağ klik Windows Search -> Özellikler -> Başlangıç Türü: Devre Dışı-> OK

  [​IMG]

  Tanım: Windows 7'ninde SSD'yi dizinlemesini durdurmamız lazım. SSD sürücüler o kadar hızlı ki, dizinlemeye ihtiyaç duyulmuyor.Ancak, Windows 7 SSD'yi dizinliyor ve bu işlem sisteminizi yavaşlatıyor.
  Talimatlar: Bilgisayar -> SSD sürücüsünü sağ klikleyin -> Özellikler -> Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver kutucuğundaki tiki kaldırın -> OK' u tıklayın Yukarıdaki talimatta gösterilen tiki kaldırdığınızda, erişim izniniz olmadığı bazı dosyaları geçmek durumunda kalabilirsiniz.

  [​IMG]

  DİSK BİRLEŞTİRMEYİ KAPAMA

  Tanım: Hard Disk'in kullanılmış alanına disk birleştirme uygulaması yapmak sadece mekanik disklerde kullanışlıdır. Boş alan için disk birleştirme SSD'ler için faydalı olabilir ancak bu özellik Windows Disk Birleştiricide mevcut değil.
  Talimatlar:Başlat -> Bilgisayar-sağ tıkla -> Yönet -> Hizmetler ve Uygulamalar -> Hizmetler - > Sağ Klik- Disk Birleştiricisi -> Özellikler -> Başlangıç Türü: Devre Dışı -> OK

  [​IMG]

  DİSK BİRLEŞTİRİCİ ZAMANLAMA KAPAMA

  Tanım disk Birleştirici zamanlaması, disk birleştirme işleminin Windows 7'de otomatik olarak yapılmasına izin verir. Disk Birleştirici otomatik bir zamanlamayla varsayılan ayar olarak Windows 7'de kurulmuştur.
  Talimatlar:Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Sistem Araçları -> Disk Birleştirici -> Zamanlamayı Yapılandır 'a tıkla -> Zamanlamaya göre çalıştır tikini kaldır -> OK'u tıklayın -> Pencereyi kapatın.

  [​IMG]

  [​IMG]
  SUPERFETCH'I KAPAMA

  Tanım disk Birleştirici zamanlaması, disk birleştirme işleminin Windows 7'de otomatik olarak yapılmasına izin verir. Disk Birleştirici otomatik bir zamanlamayla varsayılan ayar olarak Windows 7'de kurulmuştur.
  Talimatlar:Talimatlar: regedit.exe 'yi açın ve aşağıdaki komuta gidin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
  Sağ pencerede "EnableSuperfetch" ikonunu bulun, sağ tıklayın, modifiye et'e tıklayın ve 3'ü 0'a değiştirip OK'a basın.

  [​IMG]

  FİREFOX-DİSK YERİNE BELLEK ÖNBELLEĞİNİ KULLANIN

  Tanım:Eğer Firefox kullanıyorsanız, önbelleğe alınmış dosyaları hard disk yerine RAM'e yazabilirsiniz. Bu işlem sadece daha fazla hızlandırmayacak, aynı zamanda browser kullanırken SSD'ye yazımı düşürecek.
  Talimatlar: Firefox'u açın -> Adres çubuğuna about:config yazın -> Enter'a basın -> değer sütunundaki ifadeyi false yapmak için browser.cache.disk.enable 'a çift tıklayın -> Herhangi bir yere çift tıklayın -> Yeni -> Sayı -> boşluğa "browser.cache.memory.capacity" -> bellek boyutu değeri KB. 32768 için 32MB, 65536 için 64MB, 131072 için 128MB, vs. -> Firefox'u tekrar başlatın
  SİSTEM KORUMASINI KAPAMA
  Tanım:Yeni program yüklerken veya sistem değişikliği yaparken dosyaların yedek kopyalarını yazmayın. Birkaç MB ila birkaç GB arası dosya silebilir.
  UYARI: Eğer bir sürücünün yüklemesi sistemi bozarsa, otomatik olarak iyileştirilmesi mümkün olmayacaktır.
  Talimatlar: Başlat -> Bilgisayar Sağ-tıkla -> Özellikler -> Gelişmiş Sistem Ayarları -> Sistem Koruması Sekmesi -> Yapılandır' a tıklayın -> Sistem korumasını kapat kutucuğunu işaretleyin -> Click Sil' e basın -> Tamam
  [​IMG]

  [​IMG]

  UYKU MODUNU KAPAMA

  Tanım:Eğer 1GB'lık belleğiniz varsa, SSD'nizde 1 GB'lık yer açabilirsiniz; eğer 2GB'lık belleğiniz varsa, SSD'nizde 2GB'lık yer açabilirsiniz. Çabuk açma ve kapama seçeneklerine izin veren uyku modu özelliğini kaybedeceksiniz.
  Talimatlar:Başlat-> cmd yazın -> cmd ikonunu sağ tıklayın -> Yönetici olarak çalıştırın -> powercfg -h off yazın -> ENTER'a basın -> exit yazın -> ENTER'a basın.
  Açmak içinse: powercfg -h on

  [​IMG]

  TRIM KOMUTLARI

  TRIM Açma: Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın:
  fsutil behavior set disabledeletenotify 0
  TRIM Kapama: Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın:
  fsutil behavior set disabledeletenotify 1
  TRIM'ın Windows 7'de çalıştığını nasıl anlarım?
  Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın: fsutil behavior query disabledeletenotify
  DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM Komutları kapalı)
  DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM Komutları açık)

  [​IMG]

   

  Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş