SSD Hard Disk Performans Artırma

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve guclusat tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  SSD için Windows 7 kullanım ip uçları
  Sistem Hızını Yükseltme
  Yazma İşlemini Ön Belleğe Alma
  Tanım: Bu ayar, size depolama aygıtının daha iyi performans göstermesi için yazma işlemini ön belleğe alma sürecini gösterir.
  Talimatlar: Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Aygıt Yöneticisi -> Listeli depolama cihazlarından yazma işlemini ön belleğe almak istediğiniz cihazı seçip, çift tıklayın -> İlkeler sekmesini seçin -> Önbelleğe yazma ilkesi altında varsayılan ayar olarak Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir seçeneği seçilidir. Değilse, siz seçin -> ''Windows aygıtta önbelleğe yazma arabelleğini temizlemeyi kapat'' kutucuğunu seçin->Tamam'ı tıklayın-> Uygulamak için bilgisayarınızı tekrardan başlatın.
  UYARI: "Windows aygıtta önbelleğe yazma arabelleğini temizleme" seçeneğini kapatmak, beklenmedik bir güç kaybı karşısında veri kaybı riski taşır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  DİZİNLEMEYİ KAPAMA
  Tanım: Dizinleme dosya özellikleri veri tabanını oluşturur ve sürdürür. Dosya oluştururken/silerken/değiştirirken çoklu ufak yazımlara öncülük eder. Dosya arama yine aktif olacaktır.
  Talimatlar: Başlat -> Bilgisayar-sağ tıkla -> Yönet -> Hizmetler ve Uygulamalar -> Hizmetler - > sağ klik Windows Search -> Özellikler -> Başlangıç Türü: Devre Dışı-> OK

  [​IMG]

  Tanım: Windows 7'ninde SSD'yi dizinlemesini durdurmamız lazım. SSD sürücüler o kadar hızlı ki, dizinlemeye ihtiyaç duyulmuyor.Ancak, Windows 7 SSD'yi dizinliyor ve bu işlem sisteminizi yavaşlatıyor.
  Talimatlar: Bilgisayar -> SSD sürücüsünü sağ klikleyin -> Özellikler -> Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver kutucuğundaki tiki kaldırın -> OK' u tıklayın Yukarıdaki talimatta gösterilen tiki kaldırdığınızda, erişim izniniz olmadığı bazı dosyaları geçmek durumunda kalabilirsiniz.

  [​IMG]

  DİSK BİRLEŞTİRMEYİ KAPAMA

  Tanım: Hard Disk'in kullanılmış alanına disk birleştirme uygulaması yapmak sadece mekanik disklerde kullanışlıdır. Boş alan için disk birleştirme SSD'ler için faydalı olabilir ancak bu özellik Windows Disk Birleştiricide mevcut değil.
  Talimatlar:Başlat -> Bilgisayar-sağ tıkla -> Yönet -> Hizmetler ve Uygulamalar -> Hizmetler - > Sağ Klik- Disk Birleştiricisi -> Özellikler -> Başlangıç Türü: Devre Dışı -> OK

  [​IMG]

  DİSK BİRLEŞTİRİCİ ZAMANLAMA KAPAMA

  Tanım disk Birleştirici zamanlaması, disk birleştirme işleminin Windows 7'de otomatik olarak yapılmasına izin verir. Disk Birleştirici otomatik bir zamanlamayla varsayılan ayar olarak Windows 7'de kurulmuştur.
  Talimatlar:Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Sistem Araçları -> Disk Birleştirici -> Zamanlamayı Yapılandır 'a tıkla -> Zamanlamaya göre çalıştır tikini kaldır -> OK'u tıklayın -> Pencereyi kapatın.

  [​IMG]

  [​IMG]
  SUPERFETCH'I KAPAMA

  Tanım disk Birleştirici zamanlaması, disk birleştirme işleminin Windows 7'de otomatik olarak yapılmasına izin verir. Disk Birleştirici otomatik bir zamanlamayla varsayılan ayar olarak Windows 7'de kurulmuştur.
  Talimatlar:Talimatlar: regedit.exe 'yi açın ve aşağıdaki komuta gidin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
  Sağ pencerede "EnableSuperfetch" ikonunu bulun, sağ tıklayın, modifiye et'e tıklayın ve 3'ü 0'a değiştirip OK'a basın.

  [​IMG]

  FİREFOX-DİSK YERİNE BELLEK ÖNBELLEĞİNİ KULLANIN

  Tanım:Eğer Firefox kullanıyorsanız, önbelleğe alınmış dosyaları hard disk yerine RAM'e yazabilirsiniz. Bu işlem sadece daha fazla hızlandırmayacak, aynı zamanda browser kullanırken SSD'ye yazımı düşürecek.
  Talimatlar: Firefox'u açın -> Adres çubuğuna about:config yazın -> Enter'a basın -> değer sütunundaki ifadeyi false yapmak için browser.cache.disk.enable 'a çift tıklayın -> Herhangi bir yere çift tıklayın -> Yeni -> Sayı -> boşluğa "browser.cache.memory.capacity" -> bellek boyutu değeri KB. 32768 için 32MB, 65536 için 64MB, 131072 için 128MB, vs. -> Firefox'u tekrar başlatın
  SİSTEM KORUMASINI KAPAMA
  Tanım:Yeni program yüklerken veya sistem değişikliği yaparken dosyaların yedek kopyalarını yazmayın. Birkaç MB ila birkaç GB arası dosya silebilir.
  UYARI: Eğer bir sürücünün yüklemesi sistemi bozarsa, otomatik olarak iyileştirilmesi mümkün olmayacaktır.
  Talimatlar: Başlat -> Bilgisayar Sağ-tıkla -> Özellikler -> Gelişmiş Sistem Ayarları -> Sistem Koruması Sekmesi -> Yapılandır' a tıklayın -> Sistem korumasını kapat kutucuğunu işaretleyin -> Click Sil' e basın -> Tamam
  [​IMG]

  [​IMG]

  UYKU MODUNU KAPAMA

  Tanım:Eğer 1GB'lık belleğiniz varsa, SSD'nizde 1 GB'lık yer açabilirsiniz; eğer 2GB'lık belleğiniz varsa, SSD'nizde 2GB'lık yer açabilirsiniz. Çabuk açma ve kapama seçeneklerine izin veren uyku modu özelliğini kaybedeceksiniz.
  Talimatlar:Başlat-> cmd yazın -> cmd ikonunu sağ tıklayın -> Yönetici olarak çalıştırın -> powercfg -h off yazın -> ENTER'a basın -> exit yazın -> ENTER'a basın.
  Açmak içinse: powercfg -h on

  [​IMG]

  TRIM KOMUTLARI

  TRIM Açma: Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın:
  fsutil behavior set disabledeletenotify 0
  TRIM Kapama: Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın:
  fsutil behavior set disabledeletenotify 1
  TRIM'ın Windows 7'de çalıştığını nasıl anlarım?
  Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın: fsutil behavior query disabledeletenotify
  DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM Komutları kapalı)
  DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM Komutları açık)

  [​IMG]

   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Benzer Konular - SSD Hard Disk
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  548
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  605
 3. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.360
 4. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.223

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle