1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Tarihi değiştirecek keşif

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve guclusat tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.178
  Ödül Puanları:
  48
  ABD’de tarihin en büyük arkeolojik keşiflerinden biri yapıldı.
  Bir inşaat alanında yapılan kazı çalışmasında 1.4 milyon yıl öncesine ait binlerce fosil bulundu.
  Los Angeles kentinin 135 kilometre güneydoğusundaki San Timoteo kanyonunda trafo inşaatı yapan bir şirket, California eyaletinin milyonlarca yıl öncesine ışık tutacak çok büyük bir arkeolojik keşfe imza attı. Bilim insanları, çorak bir kanyonun bulunduğu California eyaletinin güneyinde kalan bölgede, bin 450 parçadan fazla fosil bulunduğunu belirtti.
  Çok iyi halde oldukları belirlenen fosillerin arasında dev boz ayılara, kılıç gibi dişlere sahip dev kedilere, iki çeşit deveye ve çeşitli küçük hayvanlara ait bin 220 kemik parçası bulundu. Bölgede çalışma başlatan uzmanlar, geyik, at ve lama olduklarını düşündükleri başka bir hayvanın kemiklerine de rastladı.
  İnşaat çalışmalarını bırakarak arkeolojik kalıntıların çıkarılmasına yardımcı olan işçiler, kemiklerin yanı sıra bölgede zamanında yer kapladığı düşünülen huş, çınar, çam ve meşe ağaçları; kamışlarla örtülü bataklıklara ait kalıntılar buldu.
  Bilim insanları, inşaat alanında yapılan çalışmalarda hayvan ve bitki türlerine ait birbirinden farklı 35 türü temsil eden fosil elde edildiğini belirtti. Fosiller, önümüzdeki yıl Hemet şehrindeki Batı Bilim Merkezi’nde sunulacak.

  GEÇMİŞTEN ESER KALMADI
  Mikrobiyolog Rick Greenwood, bulunan fosillerin Los Angeles’ın ünlü La Brea hendeklerinde ortaya çıkarılan tarihi bulgulardan bir milyon yıl daha eski olduğunu söylerken, “En son ulaştığımız kalıntıların bugüne dek bilimsel açıdan elde edilen en değerli bulgular olduğuna inanıyoruz” dedi.
  Greenwood, “Bundan bir milyon yıl önce bu bölgede lama, at ve geyik gibi hayvanların yaşamış olabileceğini birçok kişi aklının ucundan bile geçiremezdi” ifadesini kullandı. San Diego Doğal Tarih Müzesi’nde görevli arkeolog Tom Demere ise fosillerin farklı bölgelerden gelen farklı türe ait hayvanlara işaret ettiğine dikkat çekti ve bu kadar çeşitli fosili bir arada bulmanın çok büyük bir keşif olduğunı belirtti.
  Arkeolog Philip Lapin, bugün kurak verimsiz olan bölgenin bir milyon yıl önce çok farklı bir doğal yapıya sahip olduğunu söyledi. Lapin, “Kemirgenlerin yaşam süreleri çok kısa olduğu için değişimlere daha hızlı adapte oluyor ve evrim geçiriyorlardı. Bu hayvanların dişlerini inceleyerek bilim insanları iklim değişikliklerine göre beslenmelerinin nasıl etkilendiğini anlayabilir” dedi.
  Lapin, çok sayıda ve önceden eşine rastlanmamış fosil bulunduğunu, bu yüzden fosiller üzerinde yapılacak çalışmanın çok kolay olmayacağını belirtti
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Tarihi değiştirecek keşif
 1. guclusat
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.648

Sayfayı Paylaş