1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.
  2. Forum İllegal Uyarısı Forum kuralları gereği forumda video ve illagal paylaşım yapmak yasaktır.Program Arşivimizde ise kısıtlanmış sürüm yada dağıtımı serbest olan (trial - freeware) yazılımlar yayınlayınız..Aksi takdirde mesajlarınız silinecektir..

Trafosuz Adaptör ve LED Devresi

Konusu 'Güç Kaynakları - Besleme Devreleri' forumundadır ve guclusat tarafından 15 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. guclusat

guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

Ödül Puanları:
    48
    Arkadaşlar bilindiği gibi trafosuz olarak bir kondansatör ile LED yakmak ufak akımlar almak mümkün.
    Bunun için bir iki deneme yaptım fakat birkaç sorum olacak.
    Yaptığım devre bu.
    Devrede girişe seri bağlı 1.5 uF ve 400 V bir kondansatör var.Bundan çıkan 1N4007 köprü ile doğrultuluyor.
    Sadece çıkışa paralel watt değerini tam bilemediğim bir direnç var.Çıkışa ayrıca bir adet mavi LED bağlı.LED bu halde çok güzel ışık veriyor.Devrede ve dirençte ısınma yok denecek kadar az.Sorun yok gözüküyor.
    Güvenlik önlemi olarak direk priz yerine bir trafonun düşürdüğü 10.5 V seviyesindeki AC akımı başka bir trafoya tersten girip ondan aldığım 220 V akımı devreye bağladım.

Devre gayet iyi çalışıyor.

Çıkışa paralel bağlı direnç önemli.
    O direnç değeri büyüdükçe çıkış gerilimi de artıyor.
    Mesela 33 ohm olursa çıkış 2.5 V civarı,50 ohm olursa 3.6 V oluyor.
    Birde bu dirençlerin Watt değeri önemli.
    Resimdeki dirençlerr sanıyorum 1 Watt ama tam emin değilim.Hangisi kaç watt yazar mısınız ?
    Numara koydum.

4.Olan standart 470 ohm 1/4 W direnç olması lazım.Zaten kömür oldu.
    Ama 1.ve 2.Dirençleri takınca hiç ısınma yok.Sadece çıkış voltajı değişiyor.
    3.Direnci takınca ise çıkış gerilimi 25 V ama direnç yavaşça ısınıyor.Uzun süreli kullanımda yanabilir.
    Direnç değerleri ise
    1.50 ohm
    2.33 ohm
    3.390 ohm
    4.470 ohm ama biraz yanık.
    Wattları da siz söyleyiverin.
    -------------------------------------------
    Bu devre ufak bir denemeydi.
    Uygulanabilirlik açısından ne kadar doğru ?Daha iyi olması için ne gibi değişiklikler gerekli.
    En güvenli tasarım nasıl olmalıdır ?
    Zaten çok akım çekmek için uygun değil.Daha çok LED için veya ufak devrler için.
    Mesela prizin içine ışığı uzaktan açıp kapatmak için ufak bir devre konulabilir.Belki bir PIC,IrDA alıcısı ve triyak için yeterli olacağını düşünüyorum.
    Asıl sormak istediğim ise böyle bir devre yapılırken nasıl hesaplanması gerektiği.Yani hangi gerilim için hangi değer kondansatör ya da hangi akım için nasıl bir direnç kullanılması gerektiği.
    Mesela 10 tane beyaz LED için hesaplamalar nasıl olmalıdır ?
    Elinizde daha gelişmiş devreler varsa paylaşırsanız sevinirim.

NOT:220 V tehlikelidir.Dikkatli olun.Alıntıdır

Yüklüyor...