TRT iki yeni kanal daha açacak

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör

TRT iki yeni kanal daha açacak

17 Haziran 2010

'Trakya Yerel Basın Eğitim Semineri'nde konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT'deki yenilikleri sunumla anlattı. Eğitim ve İngilizce kanal kuracaklarının müjdesini veren Şahin, şunları kaydetti:

''Eğitim ve İngilizce olmak üzere 2 yeni kanal kurma çalışmamız var. Anadolu Üniversitesi ve TRT'nin yaptığı anlaşmayla yılbaşı öncesi eğitim kanalını açacağız. Bu kanal yalnızca Açık Öğretim yayınları değil, eğitim alanında ne varsa içerecek. Spor, tarım, din eğitimine kadar pek çok içeriği barındıracak. Bu kanalla ''eğitim şart' vizyonumuzu ortaya koyacağız.
İkinci kanalımızda, İngilizce yayın yapan bir kanal olacak. 2011'de TRT Türk İngilizce kanalı yayında olacak. TRT Türk'le dünyanın pek çok yerine ulaşıyorduk. Ancak Türkçe bilenlere ulaşıyorduk. Bu çalışmamızla dünyanın 3'de 2'sinin anladığı dile ulaşarak yayın yapacağız. İran'ın dahi İngilizce yayın yaptığı günümüzde bizim bunun gerisinde kalmamız olmazdı.''
BYEGM GENEL MÜDÜRÜ KARAKAYA: GÖZ BEBEĞİMİZ OLAN YEREL MEDYANIN BİR AYAĞI YERELDE İKEN DİĞER AYAĞI SINIRLAR ÖTESİ UFUKLARDA OLMAK DURUMUNDADIR
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, ''Göz bebeğimiz olan yerel medyanın bir ayağı yerelde iken diğer ayağı sınırlar ötesi ufuklarda olmak durumundadır'' dedi.
Karakaya, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Edirne Valiliği ile Edirne Gazeteciler Derneğince düzenlenen, ''Trakya Yerel Basın Eğitim Semineri''nin açılışında yaptığı konuşmada, yerel medya eğitim seminerlerinin, yılda iki defa, yurdun değişik yerlerinde gerçekleştirildiğini belirtti.
Bu seminerlerde, haber, fotoğraf, sayfa düzeni, röportaj teknikleri gibi mesleki bilgileri artırıcı konuların yanında, medya alanındaki mevzuat, yerel medyanın sorunları ve çözüm önerileri gibi konuların da ele alındığını ifade eden Karakaya, seminerlerinin, monolog olmanın aksine, diyaloğu esas alan bir formatta ilerlediğini söyledi.
Seminerlerde yerel medya mensupları, akademisyenlerin, kıdemli meslektaşlarının, basın meslek örgütleri ve Genel Müdürlüklerinin bir iletişim ve etkileşim atmosferini teneffüs etmekte olduğunu vurgulayan Karakaya, ''Karşılıklı fikir alış verişi yoluyla sorunlarımızı tanımlama, çözüm yolları arama hususunda önemli bir amacı gerçekleştirdiğine inanıyorum. Umarım güzel ilimiz Edirne’de yapacağımız bu seminer, hepimiz için mesleki bir yenilenmeye, ufuklarımızın açılmasına ve yeni dostlukların kurulmasına vesile olur'' diye konuştu.
Balkan ülkelerinden, KKTC ve Azerbaycan'dan gelen gazetecilerle birlikte olduklarını kaydeden Karakaya, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarından oluşan Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün temel görevleri hakkında da bilgi verdi.
Karakaya, Genel Müdürlük olarak ''haber hizmetleri'' görevi kapsamında derlediği ve değerlendirdiği Türkiye'yi doğrudan ya da dolaylı ilgilendiren uluslararası gelişmeleri süratle devletin en üst makamlarına sunduklarını, bunun için her gün 15 dilde dünya haberlerini takip ettiklerini, günlük, haftalık, aylık ve yıllık değerlendirme bültenleri ile özel bültenler çıkartıklarını anlattı.
''SEMİNERLERE AĞIRLIK VERECEĞİZ''
Yerel medyanın kendi ayakları üzerinde durabilecek yeterlilik düzeyine gelmesi için gerekli mekanizmaların oluşturulması, teknoloji ve yetişmiş eleman konusundaki sıkıntılarının giderilmesinin büyük önem arz ettiğini anlatan Karakaya şöyle devam etti:
''Genel Müdürlüğümüzün son yıllarda yapmış olduğu önemli çalışmalardan biri de, yerel medyada çalışan arkadaşlarımızın mesleki becerilerini geliştirmek için düzenlenen eğitim programlarıdır. Gazetecilerimizi yerelden bölgesele, bölgeselden ulusal düzeye taşımayı amaçlayan Yerel Medya Eğitim Seminerlerine bundan sonra da önemle ağırlık vereceğiz. İfade etmek istiyorum ki, göz bebeğimiz olan yerel medyanın bir ayağı yerelde iken diğer ayağı sınırlar ötesi ufuklarda olmak durumundadır. Yerel medyanın, yaygın medya ve internet medyası karşısında ayakta kalabilmek için insan kaynakları ve teknik kapasite anlamında rekabete hazır ve kendine yeterli bir düzeye erişmesi hem medyamız hem de ülkemiz adına büyük önem taşımaktadır. Söz konusu dönüşümü sağlamak ve bunun için gerekli yatırımı yapmak ise yerel medya mensupları, meslek örgütleri, iletişim fakülteleri ve Genel Müdürlük olarak hepimizin ortak görevidir. Edirne’de gerçekleştirdiğimiz seminer, bu yolda atılmış mütevazı bir adımdır.''

haber7.com

Geri
Yukarı