USB flash bellekler ile PC'niz cebinizde

Konusu 'Program Arsivi' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 3 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
  USB Flash bellekler sadece data taşımaktan çok daha fazlasını yapabiliyorlar  [​IMG]

  Bir USB Flash bellek satın aldığınızda kişisel bilgilerinizi saklamaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Artık Windows-PC'nizi cebinizde taşıyabilir ve dünya üzerindeki herhangi bir bilgisayarı kendi sisteminiz gibi kullanabilirsiniz.

  Son günlerde piyasaya çıkan bazı flash belleklerin üzerinde U3 denilen bir platforma sahip olduğu yazıyor. Peki U3 platformu nedir? U3 platform desteğini taşıyan USB diski herhangi bir bilgisayara taktığınızda bilgisayar üzerinde dilediğiniz işlemi ardınızda iz bırakmadan yapabiliyorsunuz. İnternet sitelerinde güvenle dolaşabilir bankacılık işlemlerinizi yapabilir veya sisteme dilediğiniz programı kurup kaldırabilirsiniz. Bu yaptıklarınızın tümü flash belleğiniz üzerinden yapılır ve diski bilgisayardan çıkardığınız anda sistem sanki kullanılmamış gibi olur. Microsoft işletim sistemleri XP ve 2003 için tasarlanan U3 platformu programların USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3 USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry dosyalarına kayıt yapabilir fakat diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha edilir. U3 USB flash belleklerin normal flash belleklerden farklı bir U3 işletim sistemine sahip olması ve Windows'un "Başlat" menüsünü kontrol ederek program yüklemenizi ve kaldırmanızı kontrol ediyor olmasıdır.

  Ancak U3 platformuna sahip olmayan bir USB flash bellek sahibiyseniz ya da alacaksınız yapabileceklerinizin de sınırı yok demektir. 1-2 GB'lık diskinize tüm iş ve eğlence dünyanızı sığdırabilirsiniz.

  Belleğiniz Can Simidiniz

  [​IMG]

  Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok. Hele bir de Windows işletim sistemi kullanıyorsanız. Sisteminiz her an çökebilir ya da virüs ve spam egemenliği altına girebilir. Sabit diskiniz CD-Rom'unuz ve hatta disket sürücünüz bile virüs saldırıları sonucu kullanılmaz hale gelebilir. Sisteminizde de önemli dosyalarınız hasar görme ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Peki format kaçınılmaz mı? Eğer az kapasiteli de olsa bir USB flash diskiniz varsa tüm sisteminizi kurtarabilirsiniz.

  ClamWin Free Antivirus

  ClamWin Free Antivirus yazılımının taşınabilir sürümü olan ClamWin Free Antivirus Portable ile sisteminizi virüsler ve casus yazılımlardan temizleyebilir ve çalışır hale getirebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle programı indip belleğinizin içine kurdıktan sonra sağ tıklama menüsü yardımıyla dilediğiniz bir klasörü taramak ya da genel sistem taraması yaptırmaktır. Açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olan antivirüs programının başarılı bir update desteği bulunmakta.

  ClamWin'i İndirin

  RegSeeker

  Registry hatalarınızı ise "RegSeeker" adlı programla tarayabilir ve düzeltebilirsiniz. Menüsünde bulunan 20 adet Windows kayıt-sistem düzenleme aracıyla hem sisteminiz daha performanslı çalışır hem de bütün hata ekranlarını yok edebilirsiniz.

  RegSeeker'ı İndirin

  Partition Image

  "Partition Image" adlı programla tüm sabit disk partisyonlarınızı güvene alabilirsiniz. FAT- NTFS ya da başka formattaki bir sabit disk üzerindeki bölümleri düzenleyebilir ve koruyabilirsiniz.

  Partition Image'i İndirin

  Mc Afee Avert Stinger

  "Mc Afee Avert Stinger" ile W32/Polip ve varyantı olan W32/Polip!mem zararlılarını sisteminizden derhal temizleyebilirsiniz.

  Avert Stinger'i İndirin

  Crap Cleaner

  Hemen hemen çoğumuzun bilgisayarında kurulu olan "Crap Cleaner" ya da bildiğimiz adıyla CCleaner tam bir temizlik aracı. Sistemin tüm kayıt dosyalarını düzenlemekle birlikte geri dönüşüm kutusunu ve tüm sabit diskinizi zararlılardan temizleyebiliyorsunuz.

  CCleaner'i İndirin

  Ofisiniz Belleğinizde

  [​IMG]

  Windows işletim sistemi olan her bilgisayarda USB flash belleğinizle birlikte kullanabileceğiniz size özel ofis programlarıyla büronuzu cebinizde taşıyabilirsiniz.

  AbiWord Portable

  USB Flash diskinize kurduğunuzda 16.9MB'lik bir yer kaplayan AbiWord Portable ile cebinizde Microsoft Word'un tüm yaptığı işleri yapan ücretsiz bir program taşıyacaksınız. Programla ilgili ayrıntıları ve indirme linkini

  AbiWord'u İndirin

  OpenOffice portable

  USB flash bellekler için özel olarak tasarlanan OpenOffice portable flash diskinize kurulduğunda 250MB'lık bir yer kaplıyor. Microsoft Office'in Word Perfect Exell Lotus ve diğer tüm ofis uygulamalarıyla birebir uymlu olan pragram sayesinde ofisiniz artık diskinizde.

  OpenOffice'yi İndirin

  PDF Creator

  Bu program sayesinde belgelerinizi dilediğiniz gibi ücretsiz ve hızlı bir şekilde PDF'ye dönüştürebilir e-mail olarak diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

  PDF Creator' İndirin

  Thunderbird portable

  Microsoft'un Outlook'una en büyük rakip olan e-mail yönetim aracı Thunderbird'ü bilmeyeniniz yoktur. Mozilla'nın USB flash diskler için özel olarak tasarladığı bu programı belleğinize kurduğunuzda posta kutunuza her an her yerden ulaşabiliyor ve postalarını organize edebiliyorsunuz.

  Thunderbird Burada

  Mozilla Sunbird Portable Edition

  Takvim ajanda ve Alarm özelliklerinin bulunduğu çok konforlu ve akıllı bir ajanda programıdır. Anımsamak istediğiniz konuları veya notları içerisine gün saat ve tarih belirterek kaydedebilir günlük haftalık aylık ve çoklu hafta gösterim seçenekleri ile programı tam bir ajanda olarak kullanabilirsiniz.

  Sunbird' İndirin

  Flash Diskinizden Nette Sörf  Torpark

  Size kimliğiniz belli olmadan internette sörf imkanı sunan "Torpark" sizi bir "Tor" ağına bağlanarak sizin bilgisayarınız ile diğer "Torpark" kullanıcı bilgisayarı arasında şifreli bir bağlantı oluşturarak internette gizlice sörf yapmanızı sağlar. Mozilla ya da Firefox kullanıyorsanız bir eklenti ya da Ie düşkünüyseniz bambaşka bir tarayıcı gibi kullanabilirsiniz.

  Torpark'ı İndirin

  Firefox Portable

  Akıllı ve güzel tilkinizi artık hep cebinizde taşıyabilecek size özel sık kullanılan sayfa dizinlerinizi ve düzenlerinizi başka bir bilgisayara taşıyabilecek ve kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

  Firefox'u İndirin

  Limewire

  Gnutella ağından kullanıcıdan kullanıcıya dosya paylaşımı sağlayan bir yazılım olan Limewire MP3 müzik dosyalarını paylaşmayı aramayı ve indirmeyi sağlayan en büyük kapsamlı paylaşım programlarından biridir. Peki bu programın her an ulaşabileceğiniz bir yerde olmasını ister miydiniz?

  Limewire'ı İndirin

  File¬Zilla Portable

  Taşınabilir FTP istemciniz FileZilla bilgisayar sürümündeki tüm özellikleriyle flash diskinize kurulmaya hazır. Yapmanız gereken tek şey programı indirip kurmaya başladığınızda kurulum yeri olarak taşınabilir belleği göstermeniz.

  FileZilla'yı İndirin

  NVU Portable

  Web-Editörünüz artık her an yanınızda olacak ve sitenizdeki sayfaları Dreamweaver ve Frontpage'e mahkum olmadan her an her yerden müdahale edebileceksiniz.

  NVU WEB-Editor

  Gaim Portable

  AOL Instant Messenger ICQ IRC Jabber MSN Messenger Yahoo Messenger gibi anında mesajlaşma programları tek bir çatı altına topluyor. Gaim kurulum gerektirmiyor programı exe olarak belleğinize atın ve dilediğiniz bilgisayardan sohbete başlayın.

  Gaim'i İndirin

  Telefonunuz Belleğinizde

  [​IMG]

  Internet üzerinden telefon görüşmesi artık çok popüler ve çok kullanışlı. Yeni ses iletim yani telefon programlarıyla ücreti[​IMG] uzaklığı ya da süreyi düşünmeden dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birisiyle konuşup hasret giderebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızda aşina olduğunuz telefon programlarının USB bellekler için özel olarak tasarlanan sürümlerini indirebilir ve diskinize hemen kurabilirsiniz.

  Portable Skype

  Skype hakkında artık fazla yoruma gerek yok internet üzerinden telefon görüşmesi yapmaya yarayan en bilindik yazılım olan Skype'ı belleğinize kurup ihtiyacınız olduğunda hemen kullanabilirsiniz.

  Miranda IM Portable

  Bildiğiniz gibi Miranda çok kullanılan ve birden çok sohbet protokolünü (ICQ MSN AIM IRC JABBER) aynı anda penceresinde barındıran bir mesajlaşma programıdır. Hem sesli hem de yazılı anında mesajlaşma aracını belleğinize hemen kurup keyfini sürebilirsiz.

  Phoner

  Bir Alman firması tarafından geliştirilen yazılım CAPI ya da SIP-Protokolü üzerinde hızlı internet bağlantısı yardımıyla sesli görüşme yapabilmeye olanak sağlıyor.

  Tüm telefon paketi indirmek için tıklayın...

  Multimedya Belleğinizde

  [​IMG]

  Müzikleriniz filmleriniz oyunlarınız kısaca sizi eğlendiren her şey belleğinize giriyor. Belleğinize kuracağınız faydalı yazılımlar ile siz nerede olursanız olun tüm medya merkeziniz sizinle birlikte olacak.

  Audacity Portable

  Bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafın en iyi ses formatı dönüştürücüsü olarak kabul edilen Audacity şimdi de USB bellekler için özel olarak tasarlanan sürümüyle karşınızda. MP3 WAV Ogg gibi başlıca ses formatları arasında kusursuz dönüşüm yapabilen yazılım artık her an yanınızda olacak.

  Media Player Classic

  Fazla söze gerek yok tüm ses ve videoları oynatan kişisel medya oynatıcınız her zaman emrinizde.

  VLC Media Player Portable

  VLC ile basit görünümüne karşın desteklediği bir codec sayesinde sizi yarı yolda bırakmayacak medya oynatıcısı net üzerinden televizyon-radyo izleme özelliği ve ses çeviricisi küçük boyutuyla vazgeçemeyecekleriniz arasında olacak. dergiden alıntıdır

   
 2. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
  U3 Shorcut Creator U3′e Program Yükleme - III

  U3 Shorcut Creator U3′e Program Yükleme - III

  Bu Program ile U3 Disklere Portable Yada Diğer Programları Kısayol Olarak Atayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Elinizde hali hazırda bulunan ve sistem üzerinde iz bırakma işlevi olmayan resim göstericimüzik çalar vb basit portable (taşınabilir) programları U3 flash diskinize atmanıza olanak saglayan bu program ile artık U3 e uyumlu olan paralı programlardan medet ummak zorunda kalmayacaksınız.

  U3 Shorcut Creator adın da anlaşılacagı üzere hazır portable programlarınızın kısayollarını oluşturarak bunları launcpad ekliyor. Program sitesinde iki farklı sürüm var işlevleri aynı olmasına ragmen bir VB.Net diğer VB6 dilinde yazılmış.VB.Net versiyonu .Net 1.1 yüklemeniz koşuluyla çalışıyor.
  Programı indirmek için VB.NET sürümü [​IMG] VB6 sürümü linklerini takip ediniz.(Program sitesinde VB6 sürümünde hatalar olduğu ancak bunun VB.Net sürümünde giderildiği yazılmıştır.)
  Kısayolunu ekleyeceginiz programı U3 flash diskinizde istediğiniz yere atınız. alıntıdır

  [​IMG]


  Programı yukardaki yönlendirme ışıgında doldurunuz.Burada dikkat etmeniz gerekn Working directory kısmını Browse ile oluşturamadıgınız durumlarda elle /dizinismi şeklinde yazmanız yani flash diskinizin partitionunu ifade eder hari tanımlamada kullanmamanız.Ardından Add Shortcut butonu ile kısayolunuzu oluşturunuz.Bu işlem ardından u3 yükleme ekranı otomatik olarak devreye girecek ve yüklemeyi gerçekleştirecektir.
  Ayruca program arayüzünde Show Advanced kısmını işaretleyerek detaylı menü ye ulaşabilir luşturacagınız kısayol türüne ilişkin seçimlerde bulunabilirsiniz.

  İndir
  VB.NET sürümü : http://usb.smithtech.us/projects/dow...r4u3-setup.exe

  VB6 sürümü : http://usb.smithtech.us/projects/sho...reator.php#vb6
  U3 yükleme kaldırma
  Merhaba arkadaşlar

  Daha yeni Toshiba U3 2GBlık USB flash belleğe sahip oldum ve özelliklerini incelemeye başladım. U3 programları çok güzel gerçekten ama bazen yetersiz kalıyor. O yüzden
  PortableApps.com - Portable software for USB drives | Your Digital Life Anywhereâ�¢ sitesindeki her flash bellek için yüklenebilen çok çeşitli uygulamaları flash belleğime yüklemeye başladım. Ama sorun U3 başlat menüsüne bu programların kısayolunu ekleyememekti çünkü programlar U3 desteklemiyordu bildiğiniz üzere. Internetten aramalarım sonucu bu işi yapan kullanımı çok kolay ve de ücretsiz küçük bir progr¤¤¤¤¤ buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

  Programı burdan download edebilirsiniz.

  RapidShare: 1-Click Webhosting

  Zip dosyasını bir klasöre açtıktan sonra "U3Shortcut" simgesine tıklıyoruz.

  [​IMG]  Sonra mesela ben VLC Media Player'ın U3 versiyonunu bulamadığım için portable olanını yükledim ve programa eklemek istediğimiz kısayol bilgilerini girip sadece "add shortcut" diyoruz.


  [​IMG]  Sonra yukarıdaki klasik U3 kısayol ekleme penceresi karşımıza çıkıyor ve "next" diyerek işlemi bitiriyoruz.

  [​IMG]
  .....alıntıdır....
   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Benzer Konular - USB flash bellekler
 1. guclusat
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  6.592
 2. uydudoktoru
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.652
 3. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  525
 4. zac34
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  412
 5. ruhi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  570

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle
 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle