Vbseo Linkback Nedir?,Vbseo Trackback Nedir?,Vbseo Refback Nedir ?

Konusu 'Görsel ve Resimli Anlatımlar' forumundadır ve guclusat tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.178
  Ödül Puanları:
  48
  Vbseo Linkback Nedir?
  Vbseo Trackback Nedir?
  Vbseo Refback Nedir ?

  vBSEO içerisinde kullanılmakta olan en önemli özelliklerden bir tanesi Linkback , Trackback ve Refback olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikler doğru kullanım halinde siteler açısından çok önemli kritik avantajlar sağlarken hatalı kullanımlarında sitenize negatif etkisi olabilir. Günümüz internet yazılım teknolojisi geliştikçe internet sitelerinin birbirleri ile interaktif iletişime geçme imkanı ortaya çıkmıştır. Linkback ve Trackback bu olgunun ana kullanım özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. 2002 yılında Movable Type'ın bir özelliği olarak ortaya çıkan bu sistemin yaptığı iş şudur: Siz bir başka kişinin ağ günlüğündeki bir yazıyı okuyorsunuz. Orada yazılanlar çok hoşunuza gidiyor ya da bunlar sizin için ilgi çekici. Bu konuyla ilgili siz de kendi ağ günlüğünüzde bir yazı yazıyorsunuz. Diğer kişinin geri izleme bağlantısına tıklayarak burada bulunan geri izleme konumunu kopyalayıp kendi geri izleme sisteminizde gerekli işlemleri yapıyorsunuz. Sonuçta diğer kişinin geri izleme sayfasında kendi günlüğünüzde yazdığınız ve o konuyla ilgili olan girdiye bir bağlantı veriliyor. Özetle,bu kişinin geri izleme sayfasında[​IMG] diğer kişilerin aynı konuyla ilgili kendi günlüklerinde yazdığı yazılara bağlantılar yer alıyor. Böylece,bir başlığı okuyanlar geri izleme sayfasında yer alan ve diğer günlüklerde o konuya ilişkin olan yazılardan haberdar olma şansını elde ediyor. Geri izleme sayfası bir anlamda konuyla ilgili sitelere bağlantılar içerme görevi görüyor.

  Trackbacks

  Trackback basit bir şekilde onaylamadır. Bu onaylama bir network sinyali (ping) ile Site A (gönderen)'dan Site B (alıcı)'ya gönderir.Genelde alıcıda göndericiye geri sinyal gönderir. Trackback fiziksel link olmak zorunda değildir. Sistemin kullanılması için her iki sitedede trackback özelliğinin olması gerekmektedir.

  Pingbacks

  Pingbackte Site A'dan Site B'ye gönderilen network sinyali (ping)'dir. Ancak pingback aynı zamanda fiziksel bir linkte yaratır. Site B sinyali aldığı zaman Site A'ya giderek sinyalin doğruluğunu kontrol eder. Bu pingbacklerin spam için kullanılmasını önüne geçer.Sistemin kullanılması için her iki sitedede pingback özelliğinin olması gerekmektedir.

  Refbacks

  Refback bir linktir. Ancak Site A (link sahibi) Stie B (alıcı)'ya herhangi bir sinyal göndermek zorunda değildir. Bunun yerine Site otomatik olarak linki takip ederek kendisine geleni kaydeder. Bu analiz web kullanıcılarının referrer başlığını kullanarak çalışmaktadır. Bu sistemin çalışması için karşı siteden herhangi bir beklenti yoktur.

  Bu Özellikleri Nasıl Doğru Kullanırım

  Herşeyden önce bu özellikleri kullanırken mutlaka ve mutlaka Linkback moderasyonunu açmanızı tavsiye ederim . Bunun ana sebebi malesef internet dünyasının korsanları bu özellikler aracılığı ile sitelere spam göndermekten çekinmemektedirler. Bundan dolayı gelen her linkback [​IMG] trackback ve refback manuel olarak site yetkilileri tarafından onaylanmalıdır.

  Onaylama Kriterleri

  Herşeyden önce sitenize gelen refback [​IMG] linkback veya trackback adresine giderek karşı sitenin içeriğine bakmalısınız. Eğer spam bir siteyse gelen domain adresini ileriki adımlarda anlatacağımız üzere banlamalısınız. Değilse ilk olarak refback [​IMG] linkback veya trackback'in geldiği konunun karşı site adresiyle alakalı olmasına dikkat ediniz. Eğer içerik aynı ise kesinlikle onaylamayınız. Aynı içerik sayfa adresinizin değerini düşürecektir. Yani burada anahtar olgu iki bağlantı ayağının benzer içeriğe sahip olmasıdır.

  vBSEO Linkback Trackback Refback Opsiyonları

  vBSEO Kontrol Paneli içerisinde birçok farklı linkback trackback ve refback ayarı bulunmaktadır. Bu ayarların açıklamaları ve doğru kullanımları şu şekildedir :

  Gelen Pingback'leri aktif et

  Sitenizdeki konulara eğer linkback [​IMG] pingback gönderilmesini istiyorsanız bu opsiyonu aktif edebilirsiniz. Bu opsiyon kapalı olursa site konularınızda pingback sistemi devre dışı kalacaktır.

  Gelen Trackback'leri aktif et
  Kaynak: Xerib.Com http://www.xerib.com/showthread.php?p=75114

  Sitenizdeki konulara eğer trackback gönderilmesini istiyorsanız bu opsiyonu aktif edebilirsiniz. Bu opsiyon kapalı olursa site konularınızda trackback sistemi devre dışı kalacaktır.

  Gelen Refback'leri aktif et

  Sitenizdeki konulara eğer refback gönderilmesini istiyorsanız bu opsiyonu aktif edebilirsiniz. Bu opsiyon kapalı olursa site konularınızda refback sistemi devre dışı kalacaktır.

  Aynı adresten benzer URLleri Bloklayın?

  vBSEO 3.2.0 versiyonuyla eklenen bu seçenekte bir konu içerisine birden fazla aynı adresten linkback , refback veya trackback geldiğinde [​IMG] bu opsiyon açıksa , sistem otomatik olarakdiğerlerini bloklayacaktır. Bu opsiyonu açmanızı tavsiye ederim zira özellikle sitenize gelen refbackler statik url'ye sahip olmayabilir ve birden çok variable içerip sitenizden boş yere dış link eklenmesine sebep olabilir.

  Gelen Linkbackler için email bildirisi

  Refback,linkback veya trackback geldiğinde e-posta aracılığı ile haberdar edilmek istiyorsanız bu opsiyonu açınız. Birden fazla e-posta adresi için arada boşluk bırakınız.

  Gelen Linkback'ler için Anahtar Sözcük İhmal Listesi

  Buraya ekleyeceğiniz liste içerisindeki herhangi bir kelime refback , linkback veya trackback gelen site title'ında yer alıyorsa otomatik olarak gelen refback, linkback veya trackback engellenecektir. Ondan dolayı bu kelimeleri dikkatlice seçmeli ve özellikle spam sitelerin kullandığı keywordleri belirlemelisiniz.

  LinkBack *quot;Kara Listesi*quot;

  Buraya linkback almak istemediğiniz site domainlerini girebilirsiniz. domain.com girmeniz yeterli olucaktır ,her siteyi boşluk bırakarak ayırınız.

  Giden Pingback'leri aktif et

  *quot;Evet*quot; şıkkını seçerek eğer mesajlar dış linkler içeriyorsa giden pingbackleri yollamak için kullanabilirsiniz.

  Giden Trackback'leri aktif et


  Yeni konular için Giden Trackback'leri aktif etmek için *quot;evet*quot; şıkkını seçiniz.

  Not: Trackback alanını yeni bir konu yaratırken veya bir konuya gelişmiş cevap ile cevap verirken görebilirsiniz

  Servisleri Haberdar Et

  vbseo bu yeni özelliği sayesinde forumunuzdaki mesajları[​IMG] konuları dış kaynaklara (link paylaşım siteleri) haberdar edebiliyor. Bu servislerin amacı; açılan konuların[​IMG] atılan mesajların birden çok kaynakta paylaşılarak arama motorları tarafından indexlenmenizi kolaylaştırmaktır.

  Forum Permalinkleri

  Bu aslında çok kritik bir işlev görmektedir. SEO miti,Indexli Sayfalar makalesinde yer alanları uygulayıp showpost mesajlarını sitemap içerisine eklemiyor ve bunlara erişimi kapattıysanız yapmayız gereken ana opsiyon Mesaj sayısı bağlantısın yerine Permalink bağlantısı göster seçeneğini seçmektir. Onun haricindeki seçenekler permalinklerin gösterileceği yeri belirler.

  Kullanıcı Profil Permalinkleri

  Profil Misafir Mesajları permalinkleri aktif ederek mesajlara anchor eklenmesini sağlayınız. Bu özellik ile kullanıcılar istedikleri Misafir mesajına link verebilecekler.

  Kullanıcı Albüm Permalinkleri

  Kullanıcı albümlerinde permalinkleri aktif ederek mesajlara anchor eklenmesini sağlayınız.Bu özellik ile kullanıcılar istedikleri albüm mesajına link verebilecekler.

  Blog Permalinkleri

  Blog Yorumları permalinkleri aktif ederek mesajlara anchor eklenmesini sağlayınız.Bu özellik ile kullanıcılar istedikleri blog yorumlarına link verebilecekler.

  Sosyal Grup Permalinkleri

  Sosyal Grup Mesajlarında permalinkleri aktif ederek mesajlara anchor eklenmesini sağlayınız. Bu özellik ile kullanıcılar istedikleri sosyal grup mesajına link verebilecekler.
   

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle