Vbulletin Linkback , Trackback , Refback Nedir ?

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve guclusat tarafından 8 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  vBSEO içerisinde kullanılmakta olan en önemli özelliklerden bir tanesi Linkback [​IMG] Trackback ve Refback olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikler doğru kullanım halinde siteler açısından çok önemli kritik avantajlar sağlarken hatalı kullanımlarında sitenize negatif etkisi olabilir. Günümüz internet yazılım teknolojisi geliştikçe internet sitelerinin birbirleri ile interaktif iletişime geçme imkanı ortaya çıkmıştır. Linkback ve Trackback bu olgunun ana kullanım özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. 2002 yılında Movable Type'ın bir özelliği olarak ortaya çıkan bu sistemin yaptığı iş şudur: Siz bir başka kişinin ağ günlüğündeki bir yazıyı okuyorsunuz. Orada yazılanlar çok hoşunuza gidiyor ya da bunlar sizin için ilgi çekici. Bu konuyla ilgili siz de kendi ağ günlüğünüzde bir yazı yazıyorsunuz. Diğer kişinin geri izleme bağlantısına tıklayarak burada bulunan geri izleme konumunu kopyalayıp kendi geri izleme sisteminizde gerekli işlemleri yapıyorsunuz. Sonuçta diğer kişinin geri izleme sayfasında kendi günlüğünüzde yazdığınız ve o konuyla ilgili olan girdiye bir bağlantı veriliyor. Özetle[​IMG] bu kişinin geri izleme sayfasında[​IMG] diğer kişilerin aynı konuyla ilgili kendi günlüklerinde yazdığı yazılara bağlantılar yer alıyor. Böylece[​IMG] bir başlığı okuyanlar geri izleme sayfasında yer alan ve diğer günlüklerde o konuya ilişkin olan yazılardan haberdar olma şansını elde ediyor. Geri izleme sayfası bir anlamda konuyla ilgili sitelere bağlantılar içerme görevi görüyor.

  Trackbacks

  Trackback basit bir şekilde onaylamadır. Bu onaylama bir network sinyali (ping) ile Site A (gönderen)'dan Site B (alıcı)'ya gönderir.Genelde alıcıda göndericiye geri sinyal gönderir. Trackback fiziksel link olmak zorunda değildir. Sistemin kullanılması için her iki sitedede trackback özelliğinin olması gerekmektedir.

  Pingbacks

  Pingbackte Site A'dan Site B'ye gönderilen network sinyali (ping)'dir. Ancak pingback aynı zamanda fiziksel bir linkte yaratır. Site B sinyali aldığı zaman Site A'ya giderek sinyalin doğruluğunu kontrol eder. Bu pingbacklerin spam için kullanılmasını önüne geçer.Sistemin kullanılması için her iki sitedede pingback özelliğinin olması gerekmektedir.

  Refbacks
  Refback bir linktir. Ancak Site A (link sahibi) Stie B (alıcı)'ya herhangi bir sinyal göndermek zorunda değildir. Bunun yerine Site otomatik olarak linki takip ederek kendisine geleni kaydeder. Bu analiz web kullanıcılarının referrer başlığını kullanarak çalışmaktadır. Bu sistemin çalışması için karşı siteden herhangi bir beklenti yoktur.

  devamı ektedir arkadaşlar


   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Benzer Konular - Vbulletin Linkback Trackback
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.508
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.068
 3. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  671

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle