Vestel Arıza Notları

tvtekniker

Moderator
ARIZA:....menü yok veya ekran karanlıksa..
çözüm: 601-602 (1N4148 ) diyotları değişiniz..

ARIZA:....11 AK 20 de ekran karanlık Q 701 değişti ekran geldi ama bir zaman sonra yine yanarsa...
çözüm:R 703 direncine paralel 100 NF kondansatör bağlayınız...

arıza:teletex tam dökmüyorsa...
çözüm:C 210 yerinden çıkarılacak ve çıkan parça yeri kısa devre edilecek.L 202 çıkarılacak yerine 100 MF 25v kond.bağlanacak...

arıza:vertikal (düşey)daralma var.
çözüm:C 703 çıkart yerine 47 NF kond.bağlanacak.

arıza :resimde sallanma varsa...
çözüm:R 810 smd (10k) yerine 8K2 SMD takınız yoksa normal direnç bağlayınız...

arıza:vertikal(düşey)katta katlama varsa...
çözüm:R 715 direncini çıkarınız yerine 560 R yarım vatlık direnç takınız...
kaldığımız yerden devam edecek..kolay gelsin

--------------------------------------------------------------------------

Arıza:.....Q 101 yatay (horzantal) tranzistörü sık sık yanıyorsa...
Çözüm:...R 169 (2k7)çıkarılacak yerine 2K direnç takılacak..yine yanıyorsa IC 721 sistem kontrol entekresi değişecek..
Arıza:.....AK 52 -CTV 100 şaseli tvlerde cihaz çalışırken kendiliğinden stand-by geçiyorsa..
Çözüm:...R 123 (100k) çıkarılacak yerine 110K...R 828 (0.47r) çıkarılacak yerine 0.33 R. 2 W direnç takılacak.

Arıza:...74 ekran flat tüplü modellerde geometri bozulması veya hiç çalışmıyor.göz kontrolünde L 603 bobini kavrulmuş.bu arada D 605 ve Q 601 yanıkta olabilir.L 603 bobini aşırı ısınmasan dolayı bozulmaktadır...böyle bir arızanın tekrar olmaması için...
Çözüm:..C 627 (470nf) yerine 560 NF....R 697 (220r)yerine 150 R....R 677 (330R) yerine 100 R 2 W takınız...L 603 için 1mh yerine 1.5 MH takınız...

ARIZA:besleme devrede Q 801 (6N60) yanık ve yenisi takılınca bir müddet sonra yanıyor..
ÇÖZÜM:...SMPS trafosu çıkışında bacakları bağlı bobin telleri bir birine temas ediyor..bobin tellerini dikkatlice bir birinden ayırınız veyada SMPS trafosunu değişiniz...genelde Q 801 bozuk olduğunda kesinlikle D 892-893 diyotlarını özellikle TDA 44608 in sağlam olduğundan emin olunuz sonra Q 801 in yenisini takınız. Devam edecek. Kolay gelsin.

arkadaşlar
özellikle AK 20 lerle ilgili yere yazmadım nedenmi zira her zaman belirtmişimdir mutlaka özellikle +5 v.+8 v.gerilimlerinin gerçek deyerlerinde olması gerekiyor yani +5v ölçümde 6v veya 4.5 v görüldü normal diye geçiştirmeyin zira şimdi yazacağım arıza 11 AK 20 de OSD yok +5 volt ölçümde 6v civarında görüldü.yani D 814 (5.1 zener) açık devre olmuş.D 814 zener değişti +5 volt normal ve OSD geldi. Bilginize hayırlı işler.
__________________________________________________ _______________

11 ak 20 S lerde menü 4725 servis menüsüne giriyoruz OPTIONS lardan option2 de B4 ve B5 bitlerini 1 yapınız.servis menüsünden ve ana menüden çıkınız.tekrar ana menü ve sırası ile 1.3.2.5 tuşlayınız.hotel tvlerde STATUS u ON .hotel tv olmayanlarda OFF yapılacak ve VOLUME üzerine geliniz ses limit ayarını yapınız...
hayırlı işler..
NOT:11 ak 20 nin 2 türlü servis menüsüne giriş vardır.(kullanılan işlemciye göre farklıdır)menü 4725 olanından başka servis moda giriş için ön panelde V - tuşuna .UK da PROG .(--) ve yine UK deki TV tuşuna sırasi ile basınız ama işlemi 4 saniyede tamamlamalısınız.bu hatırlatmayı yine yapmış olayım.

Arkadaşlar. malumunuz mikroişlemci entekreler oldukça pahalı ve bazı cihazlarda çabuk arıza yapmaktadır.işte aşağıda belirteceyim değişiklik yapılmamış cihazlara 11 AK 19 lara uygulamanız müşteri açısından iyi olacağı düşüncesindeyim.J 400 kısa devre teli çlkarılacak yerine 1K direnç takılacak.aynı şekilde J 163 ve 164 de yerine 100 ohm.J 167 nin yerine 220 ohm direnç bağlayınız.dirençler çeyrek watlık olacak....ayrıca tüp kartındaki şaseye çok telli bir kaplo bağlayınız bunu saptırma kelepçesindeki vidalı yere lehimle veya bir somunla tutturunuz...müsterisini düşünen arkadaşlar bu tadilatı yapsınlar derim ama yinede siz bilirsiniz.

Arkadaşlar
11 ak 19 tv ilk sorunu tv uk ile çalışmıyormuş..tamirciye götürülmüş.tamirci emprom(24c08) dan olabileceyini düşünerek empromu yeniden programlamış ve cihaz açıldığında led yeşil yandığı halde yüksek gerilim çıkmıyormuş.o şekilde cihaz bana geldi.yapmış olduğum işlem öncelikle empromu boşa aldım yüksek gerilim çıktı UK yine görev görmüyordu...emproma doğru program attım ve ilk arıza konumuna geldi..neden UK ile çalışmıyor......cihazı çalıştırdım yayına baktım bu gözlem sonucu resimde dalgalanma ve kırılma olduğunu fark ettim...önce bu arızayı düzeltmem gerekliydi..voltaj ölçümüne +300 v köprü çıkışıyla başladım.+300v olması gereken voltaj 190v civarıydı demekki 100mf 400v kond.arızalı değiştim.cihaz normal hale geldi şimdi bakalım uk ile niye çalışmıyor...uk ile kontrol ettiyimde uzaktan kumandanında çalıştığını gördüm...demek uk nin çalışmama sebebi 100mf 400v besleme kond.imiş....şimdi bunları niye bu kadar uzun yazdım diye düşünebilirsiniz.öncelikle kritik bir arızayı yazmış oldum ama en önemlisi arızalı olan bir cihaza nerden nasıl başlıyacağımızı bilmemiz gerekir..her zaman yazarım göz kontrolü voltaj kontrolü çok önemli ayrıca devrelerin çalışma prensiplerini bilmek kullanılan malzemelerin ne işe yaradıklarını bilmek deyilmi...tamir konusuyla ilgili pratik olarak bir cihazı nasıl tamir edebiliriz diye bir konu açtım belki yanlış anlaşıldım ama arkadaşlar bana bir ustanın yanında 10 yılçalışılması gerektiğini ifade ettiler oysa ben başka konulara değinmelerini bekliyordum.hala hayal kırıklığı yaşıyorum orda yazılanlardan dolayı...
hayırlı işler bereketli kazançlar..
not:ilginçtir bozuk kond.tekrar yerine taktım cihaz uk ile çalışmaya devam etti nedendir dersiniz.önce niye çalışmıyordu.

Vestel 11 Ak 19 Ariza Notlari

VESTEL 11AK 19
Ariza= Tüm ekranda beyaz üstüne siyah çizgiler var.
Giderme=TDA 8351 Arizali

VESTEL 11AK 19 8A SASE
Ariza = Yesil Let yanip sönüyor.
Giderme = DST trafosunun 15V aya i D606, Q702 Arizali

VESTEL 11AK 19
Ariza = Aydinlik yok renkli geri dönüs çizgileri var.
Giderme = IC 502 epromun çalisan ayaklarini bosa at çalistir.Aydinlik gelirse vertikal katinda 100ohm direnç açik devre

VESTEL 11 AK 19 8A
Ariza = süt beyaz skreen kisikken beyaz geridönüs var.
Giderme = Tüp soketinin üstünde 10ohm ve 6107 veya 6108 Ent. Arizali
D 408, D701, Q701, C604'de yapa bilir.

11AK19
Ariza = Resimde OSD açikken kenarlarda kirilma var.
Giderme = 1-) vertikal ent.so uk lehim 2-)EHT Trafosu arizali

Ariza= Led yesil yaniyor kumanda kontrol etmiyor.
Giderme= C34 SDA 5255-A021 Yerine SDA 5255-A046 Takildi J167 yerine 220 ohm direnç
J163,J164 yerine 100ohm direnç,J400 yerine 1Kohm direnç takildi

11 AK 19 SASELI STEREO TV ST.BY'da hoparlorden pirr diye ses geliyor.
ÇÖZÜM 819 - 11 V Zener yerine 7V5 zener takilicak

11 AK 19 Saseli TV de Çalisirken kapaniyor.
ÇÖZÜM : SPOT kesicinin besleme ucu 12V kesilicek çalismasi iptal edilicek.

11 AK 19 P saseli TV lerde so ukken açilmama ( Yesil led yaniyor )
ÇÖZÜM : D 505 SMD sökülerek 2 Adet 1N 4148 SERI yapip sökülen diodun pozisyonuna
ters olarak lehimlenmelidir.

11 AK 19 70 EKRAN 110''
ARIZA = KENARLARDAN DAR
GIDERME = BUK 444 Arizali, Ariza devam ediyorsa TDA 8844 değistir.

AK 19 51 EKRAN
ARIZA = YESIL LED YANIP SÖNÜYOR
GIDERME = R867 AÇIK DEVRE

AK 19 70 Ekran 110''
Ariza = 24C08 sökükken karlama var.Takldi inda Sütbeyaz ( Sicreni açinca )
Giderme = Q701 Arizali

AK 19 72 EKRAN
Ariza = Servis menüsünde kenarlardan daraltmiyor.
Giderme = L604 Arizali

11 AK 17 Vestel Black
OSD Çıkmıyor: D 601-D602 sağlam ölçsende değiştir.
vertıkal çizgi :R 818 16 K değiştir.

ARIZA: vestel 11ak 19e tv hiççalışmıyor
YAPILAN İŞLEV:besleme entekresi bozulmuş değişdi çalışdı ama stanbayda kırmızı lamba yanıyor açdığında yeşil hızlı hızlı yanıpsönüyor tüm voltajlar çıp çıp yapıyor tv açmıyor d 890 diyot kısadevre değişdim r889 direnç bozulmuş değişdim yine aynı L 801 2,2 MH BOBİN açıkdevre değişdirerek arıza giderildi.

arkadaşlar
arıza notlarına aynı şase adı altında zaman zaman güncelemeler yapıyorum.bu ilaveler sizlerden gelen arızalar ve onlara verilen cevaplardan sonra sonucu yazdığınız takdirde kayda değerse yine aynı şase ile ilgili başlık altında düzenlemeler yapacağım..sizlerden ricam şase nosunu yazdıkdan sonra kısaca arızadan bahsetmeniz mesala AK 20s tek çizgi gibi ayrıca arıza giderildiyse arıza sonucunu yazmanız...lütfen arıza notlarını okuyunuz şayet çözüm bulamadıysanız arızayı sorunuz....yapılması gerekenleri ölçtüm sağlam deyilde değişerek çözüm arayınız..bazı parçalar ölçümde sağlam dahi olsa değişmeniz gerekiyorsa değişiniz. Sevgiler saygılar hayırlı işler

yunus emre elektronik (alıntı)

vestel 11 ak 19
arıza:ekran iki yandan dar
çözüm:buk 444-L604-tda8843-sağlam,R629(2.7ohm)yenilendi,C630(430nf 250v)değer değiştirmiş yenisi takıldı arıza giderildi.

arkadaşlar vestel 137 onyx projeksiyon var stk .larını değiştim resim yine bozuk dirençler kavrulmuş değerlerini bilmiyorum bilen ysrdımcı olursa sevinirim

kavrulmuş olanlar 2.2 ohm 1w diren.lerdir.toplam 12 adet olması gerek hepsinin değeri aynı olması gereklidir.eğerki değerlerde değişiklik olursa renkler düzelmez.şemalar sitede mevcut. Vestel Projeksiyon Şemaları | Uydudoktoru Forum tıkla burdakilerden başka şema yok.ama mutlak işini görürler.birde crt tüpleri kontrol edin yağ akıtmış olabilirler.crt kart ve soketleride kontrol edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba 32 inch milenyum model 17MB11-6 televizyonum var, olmaz olsun :) 3 kez tamir gördü en sonunda yenisini verdiler şimdi buda arızalandı.DVI-PC bağlantılarını görmüyor fabrika ayarlarına çekersen servis menüsünden hepsi geliyor ama tekrar tv'yi açıp kapadığımda eski haline dönüyor.Bir arkadaş 24C32 bozulmuştur sesi sonuna kadar aç kapat aç tv'yi, seviye değiştiyse eprom saklamıyordur bozuktur dedi dediğini yaptım ama ses aynı seviyede kalıyor.Sanırım eprom ayarlarını burada saklıyormuş ses işini deneme amaçlı yaptık.Çözüm olarak 24C32 değişmelimi bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Selamlar,

En son olarak IC24 ST24LC21'i değiştirdim sonuç aynı eğer yanlış bilmiyorsam bu malzeme değiştikten sonra tv üzerinde yaptığım ayarlar eproma yazılıyor.tvtekniker üstadım eprom dosyasını yüklerim demişsin ama hangi malzemeyi değiştirmem gerekiyor yardımcı olabilirmisin, birde panel markası içinde mi yazıyor yoksa servis menüsünden görebilir miyim.Birde anlayamadığım servis menüsünden ayarları yaptıktan sonra kaydet tuşu gibi birşey yok sanırım tv'yi kapatıp açtığımda kaydetmesi mi gerekiyor.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Menü Tuşundan sonra 4725, Sonra 1267 yapıldığında SUB Menü çıkacak ordaki menuler aklımda yok ama kontrol et. eprom programlayabilirsen sana yüklenecek dosyayı temin ederim.panel markası içinde panelin üzerinde köşelerde yazar.bazısı sağ üstte bazısı sol üstte yazıyor.servis menusunde kaydet yok çünkü çıkış yaparken kaydediyor.aynı ak37 şaselerdeki gibi.

Üstadım Allah razı olsun SUB menüye giremiyordum şimdi girdim dvi-pc kapalı durumdaydı oradan açtım çıkarak kaydettim herşey normal çalışıyor çok teşekkür ederim.

arkadaşlar vestel zx 72 txt-s 11 AK 19 PRO televizyonumda görüntü var ancak ses yok. ses problemi çıkmadan önce stereo ses ayarlarını yapabiliyordum ancak şimdi sadece ses ayarı yapılabiliyor. diğer ayarlar (bas tiz...) görünmüyor, nasıl bir arıza olabilir........

arkadaşlar vestel zx 72 txt-s 11 AK 19 PRO televizyonumda görüntü var ancak ses yok. ses problemi çıkmadan önce stereo ses ayarlarını yapabiliyordum ancak şimdi sadece ses ayarı yapılabiliyor. diğer ayarlar (bas tiz...) görünmüyor, nasıl bir arıza olabilir........

eprom ile alakalı yeniden programlamanız gerekli

cevap için teşekkür ederim, televizyonda şu an bir problem yok, kendiliğinden düzeldi.tekrar aynı arızayı yaparsa dediğinizi yapacağım.....

Selam 11Ak37 regal 70 ekran ses görüntü yok Q801smps trafosuna gelen voltaj trafonun diğer ayaklarında maaalesef yok yardımcı olursanız sevinirim.

Yok arkadaşım yukarıda anlattığım gibi smps trafosunu tetikleyen mosfet çalışmıyor.
Orjinal mosfet plastik 6n60e ama parçayı 7n60 aldım aynıymış ama bunun amperi yüksekmiş sadece
Acaba ondan olur mu?

Amperinin yüksek olası sorun yaratmaz mosfet yanmış ise bunun yanında yanan başka malzemelerde olması lazım tek başına mosfet yanmaz.devreyi iyicene bir kontrol etmeniz gerekiyor..

Behsettiğim mosfetin lehimlerini tazeledikten sonra sigorta attırıyor ve mosfet yanıyorMosfetin source ayağını boşa alsam belli olurmu arızalı eleman

Geri
Yukarı