1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Visual Basic Detaylı Anlatım

Konusu 'Görsel ve Resimli Anlatımlar' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 5 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  ÖNSÖZ
  Çıktığı günden beri büyük beğeni toplayan ve programcılığı zevke dönüştüren Visual Basic programlama dili,programcılık korkulacak,sıkıcı bir iş olmaktan çıkıp herkesin ilgisi haline gelmiştir. Bunda Visual Basic dilinin katkısı azımsanamayacak kadar çoktur. Visual Basic hem Basic dilinin getirdiği kolaylığı hem de Windows ortamının getirdiği görselliği en üst seviyede programcıya sunabilmektedir. Eskiden Basic dili ile başlangıç olarak kabul edilir ancak ciddi denebilecek hiçbir uygulama Basic dili ile yazılamazdı. Halbuki Visual Basic hem başlangıç seviyesinde bir dil olma özelliğini korurken hem de en profosyonel uygulamaları bile geliştirebilecek kapasitede bir dildir. Günümüzde Visual Basic ile yapılmış bir çok modern uygulama görebilir ve kendiniz de kolayca yapabilirsiniz.
  Windows ‘un Visual Basic Programlama yapısının programlamaya getirdiği yeni boyut programlama dillerinin monotonluktan kurtarmış ve her versiyonda büyük yeniliklerin ve kolaylıkların programlama dilleri içerisinde yer almasına sebep olmuştur. Visual Basic in ilk versiyonu ile bugün ulaştığı (Visual Basic Pro 6.0) versiyonu arasında gerçekten çok büyük bir gelişme yaşanmıştır ve uzun bir süre yenilik ve kolaylıkların devam edeceği de görülmektedir. Eskiden kullanılan programlama dilinin versiyonu önem taşımazdı, ancak şimdi her versiyonda büyük yenilikler yaşanmakta ve programcı haklı olarak hep en son versiyonla program yapma isteği duymaktadır.
  Visual BASİC 6.0 PROJE TASARIM PENCERESİNE
  BAKIŞ
  Visual BASIC 6.0 açıldığı zaman karşınıza Şekil 1.1’de görülen ekran görüntüsü gelecektir.
  Şekil 1.1 –Visual Basic açılış ekranı
  Örnekler Standard EXE projeleri ile oluşturulacaktır. Visual basıc tasarım penceresi açıldığında göze ilk çarpan önemli özellik tasarım ortamının MDI modunda açılmasıdır.(Şekil 1.2)
  5
  Şekil 1.2 Visual BASIC 6.0 Proje Tasarım Penceresi
  MENÜ SATIRI: 11 adet ana menü başlığı ve herbirinin alt menülerini içerir. Visual BASIC ortamında proje(yazılım) geliştirirken yararlanılabilecek çeşitli fonksiyonları vardır.
  KONTROL NESNELERİ: Visual BASIC ortamına önceden yerleştirilmiş neslerdir. Bu kontrollerden gerekli olanları form üzerine taşınır ve yazılım icrası esnasında istenilen fonksiyonları yerine getirebilmeleri için bu kontrollere bağlı bilgisayar programları(kodlarcodes) da oluşturulur.
  FORM: Visual basıc pojesinin temel nesnesidir. Proje ile ilşkili tüm nesneler form üzerine yerleştirilir. Bir projede, gerekiyorsa birden fazla form da bulunabilir.
  PROJECT: O anda aktif formla ilişkili olarak bazı işlevleri yerine getirir. Pencere başlığının hemen altında iki guruba ayrılmış üç buton bulunur. Bunlardan View code butonu seçilirse , o
  esnada aktif olan nesneye bağlı olarak oluşturulmuş bilgisayar programı(kodu) görüntülenir.
  View Object butonu seçilirse de, bu durumda tasarım aşamasında o an için seçilmiş olan nesne x
  görüntülenecektir.
  Tolggle Folders butonu ile ise proje içinde kullanılan genel maksatlı modüller, ormlar, ınıflar ve kaynak dosyaları gibi proje bileşenleri bir dizin mantığı içinde ayrıntılı veya toplu halde görüntülenir.
  ÖZELLİKLER : o anda aktif durumdaki (seçilmiş) Visual BASIC kontrolünün tüm özellikleri görüntülenir.
  IMMEDIATE: breake modda (tasarım ortamında program akışının kesilmesi) otomatik olarak boş olarak açılır.Debug,reset ve komut satırındaki işlemler uygulanabilir veya program akışını kalındığı yerden devam edilebir.
  LAYOUT: Formların ekrandaki pozisyonlarını mouse yardımı ile ayarlanabilir.
  MENÜ SATIRI
  FİLE(DOSYA) MENÜSÜ:
  Şekil 1.3’deki alt menülerden oluşur.
  EDİT MENÜSÜ
  VİEW MENÜSÜ
  PROJECT MENÜSÜ
  FORMAT MENÜSÜ
  DEBUG MENÜSÜ
  TOOLS MENÜSÜ
  ADD-INS MENÜSÜ
  WİNDOW MENÜSÜ
  HELP MENÜSÜ
  Visual Basic (Bölüm-2) PROJELER VE BİLEŞENLERİ
  Visual Basic’te bir uygulama geliştirmek proje denilen yapı içerisinde gerçekleştirilir. O halde yeni uygulama yeni bir proje oluşturmayı gerekli kılacaktır. Bir Visual BASİC Projesi,formlar,Formlar üzerine yerleştirlen kontrol nesneleri, nesnelere bağlı kodlar (event procedures-olay prosedürleri) ile bağımsız modüllerden oluşur. Visual BASİC ‘te proje dosyalarının uzantıları .max ya da . vbp şeklindedir.
  Şekil 2.1’-Başlangıç Penceresi
  Şekil 2.1’de görülen başlık satırı o anda aktif olan projenin adını göstermektedir.
  Menü Satırı: 11 adet ana menü başlığı ve herbirinin alt menülerini içerir. Visual BASIC ortamında proje(yazılım) geliştirirken yararlanılabilecek çeşitli fonksiyonları vardır.
  Araçlar Satırı: Menü içerisinde yer alan bazı işlemleri kullanıcının daha hızlı gerçekleştirebilmesi için kullanabileceği ikonları içerir. Bu ikonlardan herhangi biri üzerine götütürseniz mouse’yi bu ikonun gerçekleştireceği menü seçeneğinin ne olduğunu görebilirsiniz.
  Özellikler Penceresi:O esnada ilgi odağı olan (seçilmiş, aktif)nesneye ait özellikler ve o andaki değerlerini listeler. Ekranda bu pencere yoksa View/Properties Window menü adımları ile çağırılabilir.
  Proje Penceresi: o esnada aktif durumda olan proje ile ilişkili dosyaların listesini görüntüler. Bu dosyalar , projeye ait nesneler (form, kontroller vb) ya da bağımsız modüllere ait dosyalardır. Proje penceresi o esnada yoksa View/Properties Explorer menü adımları ile çağırılabilir.
  Araçlar kutusu:Visual BASİC uygulamasını geliştirirken oluşturduğunuz projede kullanabileceğiniz Visual BASİC kontrol nesnelerini içermektedir. Eğer yoksa view /Toolbox menü adımları ile onu ekrana getirebilirsiniz.
  ÖZELLİKLER PENCERESİ
  Özellikler: penceresi, o esnada ilgi odağı olan (seçilmiş,aktif) nesnenin sahip olduğu özellikleri ve bu özelliklerin o andaki değerlerini görüntüler. Özellikler penceresini View /Properties Window menü yolu ile ya da F4 tuşuna basarak ekrana getirmek mümkündür.
  Aşağıdaki özellikler penceresinin başlığı Form1’dir. Form1 başlık satırının bir alt satırında ise Form1 Form ibaresi görülmektedir.Bunun anlamı başlıklı nesnenin Form türünde bir nesne olduğudur. Özellikler penceresi bir kontrolün özelliklerini iki farklı diziliş sırasında listeleyebilir. Bunlardan ilki Alphabetic seçeneğidir. Adındanda anlaşılacağı gibi penceredeki özellikleri alfabetik olarak takip etme imkanı sağlar Categorized seçeneği ise özellikleri, Appearance (görünüş) behavior (davranış),DDE,FONT vb. bazı ortak gruplar altında listelemek için kullanılır.Özellikler penceresine dikkat edilirse, iki sütuna sahip olduğunu göreceksiniz. Bu sütunlardan soldaki özelliklerin adlarını (Caption, name, height vb), sağdaki ise bu özelliklerin o esnada sahip olduğu değerleri göstermektedir.
  PROPERTİES (ÖZELLİKLER PENCERESİ)
  BİR ÖRNEK PROGRAM
  Visual Basic’in form penceresini Run ettiğimizde form penceresini mouse ile her tıkladığımızda “Halk Eğitimi Merkezi”yazıp bir alt satırına ‘Mouse’u iki kez tıklatın” yazmasını istiyorsak yapılacak işlem şunlardır.
  1-Basit bir kod, bir procedure örneği oluşturalım .Form üzerindeyken Mouse’yi iki kez tıkla-tınız.Karşınıza Project isimli bir pencere gelecektir.Load yazan yerin (Proc kutusu)ok İşa-retini tıklatın ve oradakiDblClickseçeneğini seçip işlem satırına yazarız. Aşağıda olduğu gibi
  2-Run menüsünden Start’ı seçerek kodu(projeyi)çalıştırınız.
  3-Şimdi, ekran göstergesi form üzerinde iken, mouse sol tuşunu iki kez tıklatınız.
  KONTROL NESNELERİ
  Geliştirilen uygulamanın kullanıcı açısından kolay kullanılır ve sempatik görünümde olabilmesi için, kullanıcının uygulama ile karşı karşıya kalacağı diyalog pencerelerinin özenle tasarlanması gerekir.Kontrol nesneleri, standart kontroller ve dışardan eklenen kontroller olarak iki gruba ayrılabilir.
  Standart kontrol nesneleri, Visual Basic’in yüklenmesi ile hemen kullanılabilecek olan kontrol nesneleridir.
  Dışardan eklenen kontroller ise, standart nesnelerin sağladığı imkanların ötesine geçebilen, Microsoft firmasınca yada başka şirketler tarafından üretilmiş ve Visual Basic uygulamasına sonradan herhangi bir zamanda eklenebilecek nesnelerdir.
  Her iki tip kontrol nesnesinin de müşterek özelliği, daha önceden kendilerine yüklenmiş belirli özelliklere sahip olmalarıdır.
  FORM ÜZERİNE KONTROL NESNELERİNİ YERLEŞTİRMEK
  Form üzerine kontrol nesneleri yerleştirmek, oldukça kolay olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir.
  1)Form üzerine yerleşitirilecek olan kontrol nesnesi, mouse-click (sol tuşu bir kez tıklatma)işlemi ile araç kutusundan(Toolbox)seçilir.
  2)Mouse yardımı ile, ekran göstergesi form üzerine getirilir. Mouse sol tuşu basılı tutularak mouse hareket ettirilerek kontrol nesnesinin form üzerinde arzu edilen büyüklüğe erişmesi sağlanır. Sonra mouse sol tuşu serbest bırakılır.
  STANDART KONTROL NESNELERİ VE İŞLEVLERİ
  GÖSTERGE
  Form üzerine aktarılıp görüntülenemeyen yegane kontrol nesnesidir. Form üzerine çizilmiş bir kontrol nesnesinin boyutunu değiştirmek veya bu kontrol nesnesini hareket ettirmek gerektiği zaman yararlanılır.
  RESİM KUTUSU (PİCTURE BOX)
  Resim kutusu nesnesi yardımı ile form üzerinde grafikleri görüntülemek mümkündür. Ayrıca, diskinizin herhangi bir dizini içinden çağıracağınız bir bitmap, ikon(icon) ,bir resimde yükleyebilirsiniz
  ETİKET(LABEL)
  Etiket kontrol nesnesi, kullanıcı tarafından değiştirilemeyecek bir metni görüntülemek ya da icra esnasında uygulama tarafından değiştirilemeyecek bir metni görüntülemek amacı ile kullanılabilir.
  METİN KUTUSU(TEXT BOX)
  Metin kutusu kontrol nesnesi iki ayrı amaç için kullanılabilir
  1)Kullanıcı tarafından, uygulamanın icrası esnasında, bilgi girişi amacı ile
  2)Uygulama tarafından üretilen bilgilerin ekranda, form üzerinde görüntülenmesi amacı ile
  Metin kutusunun Properties penceresinde Multiline özelliği True haline getirilmelidir.
  ÇERÇEVE (FRAME)
  Çerçeve nesnesi, form üzerine yerleştirilecek kontroller için görsel ve fonksiyonel anlamda bir grup oluşturma imkanı sağlar. Bu anlamda, çerçeve içine alınan kontroller, diğerlerinden kolayca ayırdedilirler.
  KOMUT BUTONU(COMMAND BUTTON)
  Komut butonu, kullanıcı tarafından seçildiği zaman, belirli bir işlemi yerine getirir. Bu işlem, kendisine bu olaya bağlı olarak yüklenmiş olan kod ile gerçekleştirilir. Komut butonu mouse yardımı ile bir kez tıklatma(click)işlemi gerçekleştirilebilir. Çeşitli diyalog pencerelerinde karşımıza çıkan OK ve CANCEL butonları komut butonlarına örnektir.
  KONTROL KUTUSU (CHECK BOX)
  Kontrol kutusu, açma ya da kapama gibi ya da seçme ve iptal gibi ikili bir kontrole ihtiyaç duyulan uygulamalarda kullanılır. Kullanıcı , belirtilen seçeneği seçerse, kutu içinde bir işaret sembolü görüntülenir. Kullanıcıya Evet/Hayır gibi seçenekler vermek için kullanılır.
  OPSİYON BUTONU(OPTİON BUTTON)
  Option butonları bir grup halinde kullanılırlar. Bu grup içersinde, her buton bir seçeneği temsil eder. Kullanıcı seçtiği seçeneği, ilgili opsiyon butonunu işaretleyerek belirtir.
  KOMBİNE KUTU (COMBO BOX)
  Bir kombine kutu, metin kutusu(text box) ve liste kutusunun (list box) özelliklerini bir araya toplar. Örneğin, kullanıcı metin kutusu gibi içine metin yazabilir ya da liste kutusu gibi, kutu içine yerleştirilmiş isimlerden istediklerini seçebilir.
  LİSTE KUTUSU (LİST BOX)
  Liste kutusu, kullanıcının içinden bir ya da daha fazla isim seçebileceği bir liste içerir. Listeye yeni isimler eklenebilir ya da listedeki bazı isimler çıkartılabilir. Örneğin, bir liste kutusu ile çeşitli ülke isimlerini listeleyebilirsiniz Kullanıcı bir isim seçince, o ülke isimlerini listeleyebilirsiniz. Kullanıcı bir isim seçince, o ülkenin özellikleri listelenebilir.
  YATAY KAYDIRMA ÇUBUKLARI(HORİZONTAL SCROLL BARS)
  Kullanıcıya, listeler içinde veya büyük miktarda bilgi boyunca yatay hareket imkanı sağlar. Bu anlamda, bir fonksiyonun değerlerinin görüntülenmesini, bir yatay hareket çubuğunun hareketi ile ilişkili olarak gerçekleştirebilirsiniz.
  DÜŞEY HAREKET ÇUBUKLARI(VERTİCAL SCROLL BARS)
  Düşey hareket çubukları, yatay hareket çubukları için söylenen işlemleri düşey olarak gerçekleştirirler.
  ZAMANLAYICI (TİMER)
  Uygulamanın çalışması esnasında, zamana bağlı olarak belirli aralıklarla, belirli eylemlerin gerçekleşmesini denetlemek amacı ile kullanılır.
  SÜRÜCÜ LİSTELEME KUTUSU
  İcra esnasında, geçerli sürücülerin bir listesini sunmak ve sürücüler arasında geçiş yapmak amacı ile kullanılır . Sürücü listeleme kutusu, bir dosyayı belleğe yüklemek (açmak-open)amacı ile oluşturulan bir diyalog penceresinin bir parçası olarak kullanılabilir.
  DİZİN LİSTELEME kutusu(DİRECTORY LİST BOX)

  İcra esnasında, aktif durumdaki sürücünün yolunu(path)ve dizinlerini (Directories)görüntüler. Bu kontrol nesnesi, kök dizinden (root directory) seçilmiş bir yolu izleyerek hiyerarşik olarak
  dizin listesini görüntületmek amacı ile kullanılabilir. Aynı zamanda doğal olarak bir dosya açma diyalog penceresinin bir parçası olarak ta kullanılabilir.
  DOSYA LİSTELEME KUTUSU (FİLE LIST BOX)
  Verilen bir dizin içindeki tüm dosyaları listeler. Kullanıcı, listelenmiş dosyalar içinden bir dosya seçebilir. Bu kontrol nesnesi de, bir dosya açma diyalog penceresinin bir parçası olarak kullanılabilir.
  ŞEKİL (SHAPE)
  Tasarım (desing)zamanında görünür olan bir kontrol nesnesidir. Tasarım esnasında, form üzerine , kare,daire,elips,dikdörtgen gibi şekilleri yerleştirmek amacı ile kullanılır.
  ÇİZGİ(LİNE)
  Çizgi kontrol nesnesi, tasarım esnasında, form üzerine yatay, düşey ya da eğik çizgi yerleştirmek amacı ile kullanılır. Çizgi kontrol nesnesi formu parçalara ayırmak amacı ile kullanılabilir.
  GÖRÜNTÜ (IMAGE )
  Bir resmi görüntüleyebilen grafik tipte bir kontrol nesnesidir. Bu açıdan resim kutusuna (picture box) benzer. Fakat, resim kutusuna oranla daha az sistem kaynağı kullanılır. Mouse ile clicklendiği zaman, komut butonuna benzer özellik gösterir. Örneğin bir firma, firmanın logosunu görüntü nesnesi içine yerleştirerek, resim üzerine mouse ile click işlemi gerçek-leştirildiğinde firma hakkında bazı bilgiler listeleyen bir tanıtım yazılımı oluşturabilir.
  VERİYE ERİŞİM (DATA ACCESS)
  Sistemde mevcut olan veri tabanlarına erişerek, bilgi güncelleme, edit ya da bilgi görüntüleme işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlar.
  OLE İSTEMCİSİ (OLE CLİENT)
  Nesneyi bağlama ve yerleştirme yöntemi, Windows işletim sistemince kullanılan yeni bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde, bir windows uygulama programı (Mesela Visual Basic 6.0) ile geliştirilen bir proje içine başka bir windows uygulama programından nesneler aktarmak mümkündür.
  Visual BASİC’TE VERİ YAPILARI VE VERİ TİPLERİ
  Her programlama dilinde olduğu gibi Visual BASİC’te de çeşitli veri yapıları ve veri tipleri mevcuttur. Programcının dilin imkanlarına daha iyi hakim olabilmesi için bu yapıları tanıması zorunludur.
  SABİTLER(CONSTANTS)
  Program içinde değeri değiştirilemeyen, çeşitli tipteki veri yapılarıdır. Örneğin
  1234 şeklindeki bir sabit , Visual BASİC açısından bir tam sayı sabittir. “5666” sabiti veya “Türkiye” sabiti ise string türü sabitler, çift tırnak sembolleri içinde yazılırlar ve matematiksel işlemlere sokulmazlar.
  Visual BASİC’te çoğu kez, sabitlere bir isim atanarak, program boyunca, bu isimle çağırmak ta yaygın bir uygulamadar. Bu iş için Const bildiri sözcüğüne ihtiyaç vardır.
  Örn: PiSayisi=3.14159
  Sabit tanımlama sözcüğünün başına private ya da Public sözcükleri konularak, sabitin sadece tanımlandığı modülde ya da tüm modüllerde tanınması sağlanabilir.
  Private Const BnSabit=60
  Public Const BxSabit=80
  Puplic: türü bildiriler, sadece standart modüllerin General kısmında tanımlanabilir. Private sabitler ise, her tür modülün General kısmında tanımlanabilir.
  DEĞİŞKENLER(VARIABLES)
  Programın akışı içerisinde, değerleri sürekli olarak değişebilen veri yapısıdır.
  Örneğin x=23 y=12
  X=x+3 y=y+x
  Bu değişkenlere yeni bir değer atanırsa , bu değişkenin öncek değeri silinecektir.
  DEĞİŞKENLERE İSİM VERME
  Visual Basic 6.0 değişkenlere isim vermek için aşağıdaki kurallar geçerlidir.
  1-Değişken isminin ilk karakteri bir harf olmalıdır.
  2-Değişken ismi oluşturulurken, diğer karakterler, harf, rakam ya da alt çizgi (-) sembolü olabilir.
  3-Kullanılan harflerin küçük ya da büyük harf olmasının önemi yoktur.
  4-Değişken isim uzunlukları 255 karaktere kadar olabilir.
  5-Değişken isimleri içinde diğer semboller(+,-,/ ,boşluk vb)bulunmamalıdır.
  ÖRNEK: Geçerli Değişken İsimleri
  MAAŞ
  Yaş1
  NetMaaş
  Genel_Toplam
  Geçersiz Değişken İsimleri
  1X
  A-1
  Brut Maaş
  DEĞİŞKEN TÜRLERİ
  Bu bölümde, Visual BASİC değişkenleri için kullanılabilecek veri türleri tanıtılacaktır.
  INTEGER(TAM SAYI):Bir değişkenin sonunda % sembolü varsa bu değişkenin türü integer olacaktır. Integer değişkenler, bellekte 2 Byte yer kaplar ve alacakları değerler –32768 ile +32767 aralığında olabilir. Integer türü değişkenlerle daha hızlı hesaplama yapılır.
  ÖRNEK Deflnt A,B
  D%=5678
  A=789
  B=50000’ Hatalı atama
  LONG INTEGER (UZUN TAM SAYI)
  Sonundaki sembol & sembolü olan ya da Deflng sözcüğü ile tanımlanmış olan değişkenlerdir. Bellekte 4 byte yer kaplarlar. Alabilecekleri değerler, -2,147,483,648 ile +2,147,483,647 aralığında olabilir.
  Örnek: DefLng A-C Bu örnekte, DefLng A,B veya C olan tüm değişkenler
  A=234555566 Long integer olarak tanımlanmıştır.
  B=567777777
  SINGLE PRECISION(TEK DUYARLIKLI)
  Değişkenin sonunda ! sembolü varsa, veya DefSng bildiri deyimi ile tanımlanmışsa bu değişken tek duyarlıklı tipte değişkendir. Bu tip değişkenler, bellekte 4 Byte yer kaplar. Değer aralığı negatif sayılar için –3.402823E-38 ile 3. 402823E-45 arasındadır. Pozitif sayılar içinse bu aralık 1.401298E-45 ile 3. 402823E38 arasındadır. İlk 7 haneye kadar hassastırlar.
  X!=12390638.234 şeklindeki bir atamada,sonraki 8.234 kısmı yuvarlanacaktır.
  DOUBLE PRECISION(ÇİFT DUYARLIKLI)
  İsmi sonundaki sembol # sembolü olan ya da DefDbl bildiri sözcüğü ile tanımlanmış olan değişkenlerdir.
  STRİNG(KARAKTER ZİNCİRİ)
  Sonunda $ sembolü bulunan yada DefStr bildiri sözcüğü tanımlanmış olan değişkenlerdir. Genellikle metin bilgileri için kullanılır.
  ÖRNEK X$=Text12.Text
  CURRENCY (PARASAL FORMAT)
  Değişken ismi sonundaki sembol @ sembolü olan ya da DefCur bildiri sözcüğü ile tanımlanmış olan değişkenlerdir. Ondalık noktadan önce 15 ve ondalık noktadan sonra 4 hane olacak şekilde formatlanmıştır.
  DATE(TARİH)
  Tarih ve zaman türündeki bilgileri saklamak için kullanılan değişkenlerdir. 1 Ocak 100 ile 31 Ocak 9999 arasındaki zamanlar için kullanılır.
  ÖRNEK: DefDate T
  Tar=#February 3,1996#
  BYTE
  Byte değişken türü, Visual BASİC 6.0 ile gelmiş bir yeniliktir. 0 ile 255 arasındaki işaretsiz tam sayıları saklamak için kullanılır.DefByte bildiri sözcüğü ile tanımlanır.
  BOOLEAN
  DefBool olarak tanımlanır. Sadece Doğru (True) Yanlış(False) değerlerinden birini alabilir.
  VARİANT
  DefVar olarak tanımlanmıştır. Bir değişken için hiçbir tip bildiriminde bilinilmamışsa, tipi Variant olarak kabul edilir. Her türlü bilgi (Date,numerik,string)yüklenebilir. Variant tipi bir değişken içine hangi tip veri yüklendiği ise IsNumeric,IsDate vb gibi kontrol edilebilir.
  KULLANICI TARAFINDAN BELİRLENEN VERİ TİPİ(USER DEFINED TYPES)
  Çeşitli değişkenleri bir araya getirerek bir isim altında toplamak! Elde edilen bu yeni veri tipine Kayıt(Record) adı verilir. Bir kayıt tanımlamak için önce bir kod modülünün Declarations kısmında aşağıdaki gibi bir bildirimde bulunulur:
  Type PerKayıt
  Sicil As Integer
  Ad As String*10
  Soyad As String*12
  Brut As Double
  Adres As String *50
  End Type
  Daha sonra herhangi bir form ya da modülün Declarations kısmında
  Private Per As PerKayıt veya
  Puplic Per As PerKayıt
  Şeklinde bildirimde bulunulursa PerKayıt ile tanımlanmış bir şablon veri yapısı türünden Per adlı gerçek bir veri tanımlanmış olur.
  Private per As PerKayıt
  per.Sicil = 123
  per.Ad = “ahmet”
  per.soyad = “Caner”
  TİP BİLDİRİMİ İÇİN DİM DEYİMİ
  İyi bir program oluşturmak için, değişkenlerin tiplerini önceden bildirmek faydalı bir alışkanlıktır. Tip bildiriminde bulunulmazsa değişkenin tipi variant olarak kabul edilir ve gereksiz yere bellek kullanılır. Değişkenlerin tipini belirtmek için alternatif bir yol Dim deyimini kullanmaktadır;
  Dim x As İnteger
  Dim y As Currency
  Dim z As String
  DEĞİŞKEN İSİMLERİNE GÖRE TİP ATAMA
  Def tipi bildirim komutları aşağıdaki örneklerdi gibidir.
  ÖRNEK : DefInd A-D Bu ifade ile A,B,C,D harfleri Integer olarak tanımlanmıştır
  DefDate S,T S ve T harfleri ile başlayan değişkenler Date türünden tanımlanacaktır.
  PROSEDÜRLER ARASI MÜŞTEREK DEĞİŞKENLER
  Bazı değişkenlerin,prosedürler arasında müşterek kullanımı gerekebilir. Bu tip müşterek kullanılabilen değişkenlere form düzeyinde veya modül düzeyinde değişkenler denir. Form düzeyinde değişken tanımlamak için, formun General,Declaration bölümüne, bu değişkenleri Dim deyimi ile yerleştirmek gerekir. Burada tanıtılan tüm örnekler bütün prosedürler tarafından kullanılacaktır.
   
 2. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  ÖRNEK:
  PRIVATE SÖZCÜĞÜ
  Private sözcüğü ile, form düzeyinde değişkenler belirleyebilirsiniz. Formun General, Declaration kısmında Dim yerine Private sözcüğünü kullanarak ta değişkenleri form düzeyinde geçerli kılabilirsiniz.
  Project penceresindeki Dim komutunun yerine Static komutunu yerleştirirseniz programı her RUN edişinizde rakamları unutmadan üzerine 10 koyarak toplar.
  SABİT UZUNLUKLU STRİNGLER
  Sabit uzunluklu string tanımlamak, bası uygulamalar için gerekli olabilir.
  Dim ad As String * 8
  Ad değişkeni 8 karekter uzunluğundadır.
  BİRDEN ÇOK FORM İLE ÇALIŞMA
  Uygulamamızın kapsamı genişledikçe, tek form üzerinde tasarım yapmak imkansız hale gelebilir. Bu durumda doğal olarak projemize yeni bir form eklememiz gerekecektir.(Form1-Form2). Bunun için Project menüsünden Add Form seçeneğini kullanmanız gerekecektir.
  FORMLAR ÜZERİNDE UYGULANABİLEN METOTLAR
  Bu bölümde, özellikle çok sayıda form kullanıldığında, kullanılması zorunlu olacak bazı form metotları açıklanacaktır.
  SHOW METODU
  Formun ekranda görüntülenmesini sağlar. Yazılış biçimi
  FormAdı.Show şeklindedir.
  LOAD METODU
  Formu bellege yükler fakat ekranda görüntülemez. Yazılış biçimi
  Load . FormAdı şeklindedir.
  HIDE METODU
  Formu ekrandan uzaklaştırır fakat bellekten silmez!Yazılış biçimi,
  Form.Adı.Hide şeklindedir.
  UNLOAD METODU
  Formu bellekten siler. Bu durumda, form düzeyinde atanmış olan tüm bilgi silinecektir. Yazılış biçimi,
  Unload.FormAdı şeklindedir.
  Visual BASİC’te SAYILAR VE ARİTMETİKSEL İŞLEM OPERATÖRLERİ
  Bir tamsayı değişkenine, bir ondalik sayı atanırsa, otomatik olarak yuvarlatılır. Örneğin,
  Dim x As Integer
  X=123.789 ataması sonucu x 124 değerini alır.
  String türü bir bilgi numerik olarak kullanılacaksa VAL fonksiyonu ile dönüştürülür. Örneğin,
  X=12*”120” ifadesinin hatalı olmasına rağmen
  X=12*VAL(“120”) ifadesinin sonucu ise 1440 olacaktır .
  VAL burada “120” değeri tırnak içine alındığı için karakter olarak tanınmıştır ama VAL komutu bunu sayısal bir değere çevirmiştir
  STR Numerik bir ifadeyi Stringe yani karaktere çevirir. Pozitif sayıları dönüştürürken önlerine bir bşluk yerleştirilir.
  ÖRNEĞİN STR(1280) ifadesinin sonucu “ 1280) stringi olacaktır.
  FORMAT fonksiyonu ile, sayılar belirli bir forma dönüştürülerek görüntülenebilirler. Örneğin
  S1$=Format(2457.9,”##,##0.00”) ifadesi ile S1$ stringi, “2,457.90” şeklinde
  S2$=Format(876.9,”###0.00”) ifadesi ile S1$stringi,”2,457.90” şeklinde
  S3$=Format(7.”0.00%”) ifadesi ile de S3$ stringi “700.00%” şeklinde olacaktır.
  TARİH TÜRÜ DEĞİŞKENLERLE İŞLEMLER
  Tarih türü değişkenler üzerinde de aritmetiksel işlemler tanımlanabilir. Örneğin,
  Dim tar As Date print bar ifadeleri ile, tar değişkenine, bulunulan günün tarihi atan-
  Dim bar As Date makta,ilk print ile bulunulan günden 7 gün önceki ve ikinci print
  tar=Now ile de, bulunulan günden 7 gün sonraki günün tarihi yazdırılacak.
  bar=tar-7
  Print bar
  Bar=tar+7
  ÖRNE K Y= 3
  İfadesini, x‘in klavyeden girilecek değeri için hesaplatın yazdıran bir uygulama geliştiriniz.
  ÇÖZÜM
  1-Form üzerine bir komut butonu yerleştiriniz. Bu butonu seçerek Properties penceresini getiriniz ve
  Caption özelliğini seçerek bu özelliği HESAPLA olarak değiştiriniz.
  2- komut butonu yukarıdaki pencerede belirtilmiştir.
  3-Daha RUN ederek çalıştırınız. Sonuç yukarıdaki penceredeki gibidir.
  BİLGİ GİRİŞ VE ÇIKIŞI KONTROL KOMUTLARI
  InputBox(MESAJ) FONKSİYONU
  Visual BASİC programının icrası esnasında, klavyeden bilgi girişi yapılmasını sağlayan bir fonksiyondur. Mesaj kısmı kullanılmışsa bu kısım , bilgi giriş penceresinde aynen görünecektir. Bilgi girişinde girilen bilgi string (karakter zinciri) türünde kabul edilir. Eğer nümerik olarak kullanılacaksa VAL fonksiyonu ile nümeriğe dönüştürülmelidir.
  MsgBox Mesaj, Görünüm, Başlık KOMUTU
  Bir programın çalışması sonucu elde edilen bazı sonuçları ya da gerekli mesajları ekrana aktarmak için kullanılır. Görünüm parametresinin kullanımı zorunlu değildir.
  ÖRNEK:Bir üstde kullanılan örnek bunun için geçerlidir.
  KULLANICI İLE ETKİLEŞİMLİ MESAJLAR- MsgBox() FONKSİYONU
  Pekçok uygulamada, ekrana yazdırılan mesaj sonucunda kullanıcının mesajı pasif olarak izlemesinden ziyade mesaja aktif olarak cevap vermesi ve bu cevaba göre de bir işlem yapılması söz konusu olmaktadır Bu tür bir işlemi gerçekleştirebilmek için MsgBox fonksiyonu kullanılır. Fonksiyonun yazılış biçimi aşağıdaki gibidir:
  Cevap%=MsgBox(Mesaj$,Görünüm%,Başlık$)
  Visual BASİC 6.0 PROJE TASARIM PENCERESİNE BAKIŞ
  Visual BASIC 6.0 açıldığı zaman karşınıza ekran görüntüsü gelecektir.
  Örnekler Standard EXE projeleri ile oluşturulacaktır. Visual basıc tasarım penceresi açıldığında göze ilk çarpan önemli özellik tasarım ortamının MDI modunda açılmasıdır
  MENÜ SATIRI: 11 adet ana menü başlığı ve herbirinin alt menülerini içerir. Visual BASIC ortamında proje(yazılım) geliştirirken yararlanılabilecek çeşitli fonksiyonları vardır.
  KONTROL NESNELERİ: Visual BASIC ortamına önceden yerleştirilmiş neslerdir. Bu kontrollerden gerekli olanları form üzerine taşınır ve yazılım icrası esnasında istenilen fonksiyonları yerine getirebilmeleri için bu kontrollere bağlı bilgisayar programları(kodlarcodes) da oluşturulur.
  FORM: Visual basıc pojesinin temel nesnesidir. Proje ile ilşkili tüm nesneler form üzerine yerleştirilir. Bir projede, gerekiyorsa birden fazla form da bulunabilir.
  PROJECT: O anda aktif formla ilişkili olarak bazı işlevleri yerine getirir. Pencere başlığının hemen altında iki guruba ayrılmış üç buton bulunur. Bunlardan View code butonu seçilirse , o
  esnada aktif olan nesneye bağlı olarak oluşturulmuş bilgisayar programı(kodu) görüntülenir.
  View Object butonu seçilirse de, bu durumda tasarım aşamasında o an için seçilmiş olan nesne x
  görüntülenecektir.
  Tolggle Folders butonu ile ise proje içinde kullanılan genel maksatlı modüller, ormlar, ınıflar ve kaynak dosyaları gibi proje bileşenleri bir dizin mantığı içinde ayrıntılı veya toplu halde görüntülenir.
  ÖZELLİKLER : o anda aktif durumdaki (seçilmiş) Visual BASIC kontrolünün tüm özellikleri görüntülenir.
  IMMEDIATE: breake modda (tasarım ortamında program akışının kesilmesi) otomatik olarak boş olarak açılır.Debug,reset ve komut satırındaki işlemler uygulanabilir veya program akışını kalındığı yerden devam edilebir.
  LAYOUT: Formların ekrandaki pozisyonlarını mouse yardımı ile ayarlanabilir.
  MENÜ SATIRI
  FİLE(DOSYA) MENÜSÜ:
  New project:Yeni bir Visual BASIC projesi başlatmak amacı ile kullanılır.
  Open Project:Daha önceden diskte saklamış olduğunuz bir VB uygulamasını tekrar aktif hale getirir.
  Add Project:proje penceresi birden fazla proje içerdiğinde ikinci bir projeyi ekler.
  Remove Project:Aktif uygulamamız içindeki bir projeyi uygulama içinden çıkarmak için kullanılır.
  Save Project Group:O esnada uygulamada kullanılan proje ve projelerle ilişkili tüm dosyaları ve ilişkili Visual BASIC bilgilerini tek bir isim altında saklamak amacı ile kullanılır. Bir kez kayıt edilince group yazısı bir daha gelmez.
  Save Project Group As:Aktif çalışılan bir projeyi son hali ile diskten farklı tüm uygulama bileşenlerini yeni bir isimle saklamayı saglar.
  Save (Form1)Dosya İsmi :Sadece o esnada aktif proje penceresinde seçilmiş olan bir nesneyi saklar.
  Save (Form1)Dosya İsmi As: Daha önce saklanmış olan bir dosya yeni bir isimle yeniden saklanabilir.
  Print:project ile ilgili istenilen (kod sayfasını,formu) bölümleri yazıcıya gönderir.
  Print Setup:Uygulamanızı yazıcıya aktarma durumunda yazıcı tipini, yazıcıdaki kagıt baskısını,yatay,dikey durumunun ayarı.
  Make Project..exe:Çalıştığımız Visual Basic uygulamasını EXE haline çevirerek Visual BASIC ortamından bağımsız çalışılmasını sağlar.
  Make Project Group:Uygulamamız birden fazla project içeriyorsa görüntülenir. Uygulamanızda oluşturmak istediğiniz projeleri seçmenizi sağlar.
  Exıt:Visual BASIC ortamından çıkışı sağlar.
  EDİT MENÜSÜ
  Undo Delete(Gerial):Yapılan son işlemi geri alır.
  Can’t Redo(Yinele): Geri alınan işlemi tersine çevirir.
  Cut(Kes): Seçilen alanı silip panoya alır.
  Copy(Kopyala): Seçilen alanı panoya kopyalar.
  Paste(Yapıştır):panodaki bilgileri yazdırır.
  Paste Link(Özel Yapıştır):panodaki bilgileri istenilen biçimde yapıştırır.
  Delete: Seçilmiş metin yada nesneyi siler.
  Select All: Aktif kod penceresindeki bütün kodu veya form üzerindeki bütün kontrolleri seçmek için kullanılır.
  Find(Ara): Visual BASIC kodu içerisinde bir metni aramak için kullanılır.
  Find Next(Aramaya Devam): Find ile yapılan arama işlemine kaldığı yerden devam etmek için kullanılır.
  Replace(Değiştir): Bir metin içinde bir sözcüğü aratıp, bulunduğu takdirde başka sözcükle değitirmek.
  Indent(Tab):Tab tuşunun görevini yapar.
  Outdent(Shift Tab): Tab tuşunun ilerlettiği sutun miktarı kadar sola kaydırır.
  Insert File(Dosya Birleştir): Çalışılan kod sayfasının içerisine başka bir dosyada bulunan kodu eklemek için kullanılır.
  List properties/Methods: Kod penceresine her uygun ifadenin ardından bu ifadeden sonra yazılabilecek mümkün diğer ifadeleri içeren bir yardım kutucuğu görüntüler.(data1. sonra gelecek menü)
  List Constants:Kod penceresinde,yazılan ifadenin alabileceği sabit değerleri içeren yardımcı bir pencere görüntüler.
  Quick Info: Kod penceresinde seçilen fonksiyonların,metodların,prosedürlerin ve değişkenlerin yazılımını gösteren yardımcı bir pencere görüntüler..
  Parameter Info: Kod penceresinde yazılan veya ifadelerin ,çerdikleri parametreleri gösteren yardımcı bir pencere görüntüler.
  Complate Word: VB, yazmakta olduğunuz ifadeden kelimeyi bulmaya çalışır. Ve kullanmanızı sağlar.
  Go to Row: Satıra git (Birinci,Önceki,Sonraki,Yeni)
  Bookmark:program kodunun çok sık kullanıldığı satırlarına kolay bir şekilde ulaşmak için kullanılır.
  VİEW MENÜSÜ
  Code: O esnada seçilmiş olan form ya da modülün Code Penceresini(prg. Yazıldığı pencere)görüntülemek amacı ile kullanılır.
  ObJect: Aktif kod ile ilişkili olan nesneyi(form gibi)görüntülemek için kullanılır.
  Definition: Form yada modülün Code Penceresinde kürsörün bulunduğu aktif prosedüre ait kod penceresini görüntüler.(Recordset,Data1)
  Last Position: Kod penceresinde en son noktaya yeniden sıçrama yapmak istediğinizde kullanılır.
  Object Browser: Bu seçenek ile Object Browser(Nesne Gözatıcısı)penceresi ekrana gelir.
  Immediate Window: Bu menü alternatifi ile Immediate (hata ayıklama penceresi) ekrana gelecektir.
  Locals Window: O esnada aktif prosedürde ki bütün değişkenleri ve değerlerini gösterir.
  Watch Window: B-Break Modda, daha aönceden gözlem amacı ile tanımlanmış değişken ya da ifadenin o andaki değerini görüntülemek için kullanılır.
  Calc Stack: Projeniz içinde, o esnada aktif olan prosedür çağrılarının listesini gönderir.
  Project Explorer:project (proje) başlıklı pencereyi ekrana getirir.
  Properties Window: Properties(Özellikler) başlıklı pencereyi ekrana getirir. Bu pencerede o esnada aktif olan nesne için geçerli olan özelliklerin bir listesini ve bu özelliklere o esnada atanmış olan değerleri incelemek mümkümdür.
  Form Layout Window:Daha öncede söylendiği gibi Layout penceresinde Formların ekrandaki pozisyonları mouse yardımı ile ayarlanabilir.
  Property Pages: Tasarım ortamında kullanıcı tarafından oluşturulmuş bir kontrolün özelliklerinde değişiklik yapmak amacı ile özellik sayfalarını listeler.
  Table
  Zoom
  Show Panes
  Toolbox:Araç kutusunu görünür hale getirir.
  Color Palette:Seçilmiş Visual BASIC nesnelerinin renklerini değiştirmek üzere, renk paletini ekrana getirir.
  Toolbar:Visual BASIC kullandığı araç çubuğu gruplarından biri ekranda görüntülenebilir veya silinebilir.
  PROJECT MENÜSÜ
  Add Form:Aktif projenin içine yeni veya mevcut bir form katmak için kullanılır. (Form1 varken Form 2 ye geçilebilir.)
  Add MDI Form: Bu menü alternatifi ile bir Multiple Document Interface (çoksayıda Doküman İçeren Arayüz) oluşturulabilir veye mevcut bir MDI formu uygulamaya ekleyebilirsiniz.
  Add Module: Visual Basic/in bir forma ya da nesneye bağlı olmayan ve uygulamanın tüm bileşenleri tarafından kullanılabilen kodların modul adı verilmektedir.
  Add Class Module: Bu menü alternatifi ile Sınıf Modülü (Class Module) denilen özel tipte bir modül oluşturmak mümkün olmaktadır. Sınıf modülünde, projenin tüm bileşenleri tarafından kullanılabilecek bir sınıf ile ilişkili tanımlar bulunabilir.
  Add User Control: Sadece kendi projenizde kullanabileceğiniz ActiveX kont- rolleri oluşturmak için kullanılır. Active X kontrollerini başka tasarım ortam-larında da kullanmak için projenizi ActiveXConrol olarak başlatmanız gerekir.
  Add Property Page: Oluşturduğunuz ActıveX kontrolleri için Özellik sayfası isimlendireceğimiz Property Page/ler oluşturmak için kullanılır.
  Add User Document: Bu menu komutu Standart EXE modülü dışındaki proje modülleri ile beraber kullanılır. Projeye yeni yeni bir ActiveX dökümanı eklemek için kullanılır.
  Add File: Daha önceden hazırlanmış genel maksatlı modüller, formlar, sınıf modülleri ve kaynak dosyalar gibi bileşenleri, o esnada aktif olan projenizin içine katma imkanı sağlar.
  Remove (Dosya Adı)Form..(1,2,3) : Aktif projenizin içindeki bir dosyayı bu proje içinden çıkarma imkanı sağlar. Çıkarılan dosya disketten silinmez.
  References: Projenizin içerisine başka uygulama programları ya da nesne kütüphanelerinden nesneler katma imkanı sağlar.
  Components: Visual BASIC’te kullanabileceğimiz kontrol nesnelerinin sayı ve çeşidini arttırmak ve DLL uzantılı tasarımları projeye eklemek amacı ile kullanılır.
  Project1 Properties: Visual BASIC projesi ile ilgili düzenlemeler yapmak için kullanılır. Diyalog penceresinin BAŞLIK ÇUBUĞU, Project Explorer penceresinde seçili aktif projenin ismini gösterir.
  FORMAT MENÜSÜ
  Aling:Form üzerinde seçilmiş nesnelerin pozisyonları,enson seçilen nes-neyi referans alacak şekilde aşağıdaki alternatifler bazalınarak hizalan-dırılır.
  Left sol,Centers ortala,Tops Üst köşe,Middles üst alt orta noktaları eşit, Buttoms Alt köşe,To Grid en yakın Grid üst köşe noktası
  Make Same Size: Bu menü alternatifi ile seçilen nesnelerin boyutlarında ayarlama yapılır.
  Width Genişlik,Height Yükseklik,Both seçilen nesnelerin boyutları referans alınan nesne ile aynı yapılır
  Size To Grid Seçilen nesneleri otomatik olarak formun en yakın grid noktalarına yerleştirir.
  Horizontal Spacing Seçilen nesnelerin kendi aralarındaki yatay boşluklar istenilen alternatiflere göre ayarlanır.
  Make equal:Seçilen nesnelerin kendi aralarındaki yatay boşlukları eşit hale getirir.
  Increase:Seçilen nesnelerin kendi aralarındaki yatay boşluğu, kabul edilen bir grid hücresinin eni kadar artırır.
  Decrease:Seçilen nesnelerin kendi aralarındaki yatay boşluğu kabul edilen bir grid hücresinin eni kadar azaltır.
  Remove:Seçilen hücrelerin kendi aralarındaki yatay boşlukları kaldırır.
  Vertical Spacing: Yukarıdaki menü seçeneğine eşdeğer bir fonksiyonu vardır. Sadece boşluk ayarlamaları düşey noktada yapılır.
  Center in Form:Seçilmiş nesne grubu, bu grubun içindeki en dış nesnelere göre form üzerinde ortalanır.
  Horizontaly: Seçilmiş nesne grubu içinde en sol dışdaki nesne ile en sağ dışdaki nesnenin, sırası ile üst ve alt köşe noktalarına göre tüm seçilmiş nesneleri yatay olarak ortalar.
  Verticaly: Seçilmiş nesne grubu içinde en üst dışdaki nesne ile en alt dıştaki nesnenin,sırası ile üst ve alt köşe noktalarına göre bir ayarlama yapılır.
  Order:Order menu seçeneği ikiye ayrılır.
  Bring to Front:Seçilmiş olan nesneyi, formda mevcut diğer nesnelerin önüne getirir.
  Send to Back: Seçilmiş olan nesneyi, diğer nesnelerin arkasına yerleştirir.
  Lock Controls:Form üzerindeki kontrolleri, bulundukları pozisyonda kilitler.Öyle ki, kontroller bu komuttan sonra form üzerinde hareket ettirilemez.
  DEBUG MENÜSÜ
  Step Into:Tasarım esnasında Visual BASIC kodundaki o esnada kürsörün İşaret etmiş olduğu komutu çalıştırır.
  Step Over: Step info komutuna benzer. Farkı, icra edilen aktif komutu, bir prosedür çağırma komutu ise, o prosedür tek bir komut gibi bütünü ile icra edildikten sonra, esas koddaki bir sonraki deyime geçilir.
  Step Out: O esnada icra edilen fonksiyonun içinde kürsörün işaret etmiş olduğu komuttan itibaren bütün komutlar çalıştırılır ve fonksiyonun çağrıldığr esas kodda bir sonraki deyime geçilir.
  Run To Cusor: Gene sadece tasarım anında kullanılabilecek bir komuttur. Programın icrası durmuş iken(Break Mode) icrayı yeniden başlatarak bir sonraki durma noktasının hangi komut olacağını belirler.
  Add Watch:Bir değişken yada ifadenin programın icrası esnasında hangi değerleri aldığını izlemek üzere bir gözlemci mekanizma kurar.
  Edit Watch: Gözlemci tanımı ile ilişkili değişiklik ya da düzeltme yapmak gerektiğinde kullanılır.
  Quick Watch:Brake modda üzerinde durduğu değişkenin, özelliğin veya başka bir ifadenin değerini gösteren bir diyalog penceresi görüntüler.
  Toggle Breakpoint:Tasarım esnasında kullanılabilen bir komuttur. Kod üzerinde ki durma noktalarını belirlemek için kullanılır.
  Clear All Breakpoints:Toggle breakpoint komutu ile yerleştirilmiş olan bütün durma noktalarını iptal eder.
  Set Next Statement:Sadece Break modunda kullanılabilir. Break moduna şu durumlarda erişilir.
  Show Next Statement:Gene sadece break modda kullanılabilecek bir komuttur. İcra edilecek bir sonraki deyimi gösterilir.
  TOOLS MENÜSÜ
  Visual Data Manager: Bu menü alternatif, Visual BASIC içine, veri tabanlarının yönetimi konusunda çok yetenekli bir yazılım modülü olan
  Visual Data Manager’ın eklenmesini sağlar.
  Add-In Manager:Bağımsız yazılım modüllerinin Visual Basic ortamına katılmasını ya da bu ortamdan çıkarılmasını sağlar.
  ADD-INS MENÜSÜ
  Start:Geliştirdiğimiz projeyi icra etmek amacı ile kullanılır.F5 kullanılır.
  Start With Full Compile:Start komutu ile Visual Basic sadece aktif kodu ve ilişkili kısımları derler. Belli bir anda projenizin tümünün derlenerek çalıştırılması istiyorsanız bu alternatifi seçmelisiniz.
  Break:Normal akışını sürdüren programı durdurur ve programın çalışmasını breake modda sürdürülür.
  End:İcra edilen programı durdurarak Visual BASIC’in kullandığı tüm sistem kaynaklarını iade eder.
  Restart: İcrası durdurulmuş olan programın yeniden icra edilmesini sağlar.
  Add Procedure:Kod penceresi içine bir prosedür yerleştirmek amacı ile kullanılır.
  Procedure Attributes:Belirtilen herbir özellik veya metod için ayarlamalar yapabileceğiniz veya mevcut attribute’leri(nitelikleri) gözlemleyebileceğizi bir diyalog penceresi görüntüler.
  Menu Editor:Geliştirdiğiniz uygulama içinde Visual BASIC ve Windowsun menülerine benzer şekilde menüler oluşturmak istediğinizde Menü Editörü size büyük kolaylık sağlayacaktır.
  Options: Bu menü seçeneği kullanılırsa Visual BASIC ortamında çalışırken mevcut olan çeşitli sistem parametrelerini değiştirmek imkanı sağlayan diyalog penceresi karşınıza gelecektir.
  WİNDOW MENÜSÜ
  Split: Sadece kod penceresi(programın yazıldığı pencere)açık iken aktif olur. Kod penceresini yatay olarak ikiye ayırır.Eski hali için split seçilir.
  Tile Horizontally:MDI modda,açık pencereleri yatay olacak şekilde eşit pencere boyutlarında ekrana yerleştirir.
  Tile Vertically:Yukarıdaki menü seçeneği ile eşdeğerdir. Farklı olarak pencere ayarlamaları düşey olacak şekilde gerçekleştirilir.
  Cascade:MDI modda, açık pencerelerin ekrandaki yerlerini üst üste cascade bir tarzda yeniden ayarlar.
  Arrange Icons: MDI modda minimize edilmiş pencere ikonlarını anapencerenin alt sol köşesine göre yeniden düzenler.
  WindowList: Bütün açık pencereleri listeler. Aktif yapılmak istenen pencere seçilirse ilgili pencere isminin sol yanında o esnada atif pencereyi gösteren işareti gözükecektir.
  HELP MENÜSÜ
  Visual BASIC konuları hakkında yardımcı bilgiler sunar.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş