1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Windows 7 / Vista / Host Dosyası Düzenleme

Konusu 'İşletim Sistemleri' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.134
  Ödül Puanları:
  38
  Windows 7 ve Vista sürümlerinde çeşitli güvenlik önlemlerinden ve UAC ( Kullanıcı Hesabı Denetimi ) kısıtlamalarından dolayı hosts dosyasına erişirken çeşitli hatalar alabilir ve içerisinde değişiklik yapamayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak herhangi bir hata almadan işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Başlat\Tüm Programlar\Donatılar\Not Defterine geliyoruz, sağ tuş tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz.

  [​IMG]

  2. Dosya menüsünden açı seçiyoruz ve C:\Windows\System32\drivers\etc klasörüne gidiyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi "Dosya Adı" kısmının sağ tarafındaki bölümü "Tüm Dosyalar" olarak seçiyoruz ve hosts dosyamızı seçip aç diyoruz.

  [​IMG]

  3. Şimdi yapmak istediğimiz işleme göre aşağıdaki resimdeki satırı aynen göründüğü gibi ekliyoruz ya da çıkartıyoruz.

  [​IMG]

  4. İstediğimiz düzenlemeyi yaptıktan sonra tekrar Dosya menüsünden Kaydet diyoruz ve Not Defteri'ni kapatıyoruz.

  [​IMG]
  Not: 3. adımda yapmak istediğimize göre demiştim. Şimdi birazcık bundan bahsedeceğim. Host dosyasını değiştirmekteki amacımız; Restore sırasında itunesin apple serverlarından doğrulama alması yerine cydia (saurik) serverlarından doğrulama almasını sağlamaktır. Bunun sayasinde apple'ın onay verdiği son sürüm yerine daha düşük versiyonları yükleyebiliyoruz. Yine burada dikkat etmemiz gereken nokta sadece ve sadece shsh kayıtlarımızı kullanıp düşük sürüm yükleyeceğimiz zaman yukarıdaki gs.apple.com satırı hosts dosyamıza ekli olmalıdır. Onun haricinde son sürümü yani şu an için 5.0.1'i yüklerken hosts dosyamızda ilgili satır bulunursa 3194 hatası alarak restore işlemini gerçekleştiremeyiz. Yine aynı şekilde gs.apple.com satırı bulunsa bile shsh kaydımızın olmadığı bir sürümü restore etmeye çalışırsak 3194 hatasını alırız. Umarım açıklayıcı olmuşumdur.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş