Windows 7 Xp Mode(Kurulum Resimli Anlatım)

Konusu 'İşletim Sistemleri' forumundadır ve A.Anıl ÇETİN tarafından 5 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. A.Anıl ÇETİN
  Offline

  A.Anıl ÇETİN Moderator

  Katılım:
  5 Eylül 2009
  Mesajlar:
  45
  Ödül Puanları:
  0
  Windows XP Mode tam olarak nedir?

  WindowsXP Mode ( XPM ) Windows 7’nin yalnızca Professional, Enterprise veUltimate sürümlerinde kullanılabilen ve şirketlerin bilgisayarlarınıWindows 7’ye upgrade etmeleri durumunda kullanıcıların Windows 7ortamına uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için hazırlanmış yeni birözelliktir. Ayrıca Windows XP ortamıyla uyumlu çalışan uygulamaların veWindows XP ortamının kullanılmasını sağlar. Yani Windows 7 ortamındaWindows XP Modu kullanarak sadece XP ile çalışan eski uygulamaları çalıştırıp oldukça verimli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. WindowsXP sanal makinesine kurduğumuz uygulamalar Windows 7 masaüstü ve başlatmenüsüne entegredir.This is made possible by installing theseapplications inside the Windows XP virtual machine, and integratingthem with your Windows 7 desktop and start menu. Bu şekilde Windows 7masaüstü ya da başlat menüsü aracılığıyla bu uygulamaları sorunsuz birşekilde çalıştırıp kullanabilirsiniz.

  Windows Virtual PC’yi kullanarak gerçekleştirebileceğimiz işlemlerden bazıları şunlardır;


  • Windows XP Mod ile sanal XP ortamında birden fazla USB aygıtı kullanabilirsiniz.
  • Windows7 masaüstü, başlat menüsü ya da görev yöneticisini kullanarak WindowsXP uygulamalarını sorunsuz bir şekilde başlatabilirsiniz.
  • Panopaylaşımı sayesinde Windows 7 ve XP Mode arasında kesme, kopyalama veyapıştırma gibi işlemleri gerçekleştirebilmenizi sağlar.
  • Windows 7 ve XP Modda çalışan sanal makineniz arasında printer paylaşımı yapabilmenizi sağlar.
  • Sürücülerin paylaşımı, sanal makine içerisinde yer alan tüm verilere rahatlıkla erişmenizi sağlar.
  • Çalışma ortamları arasında klasör entegrasyonu sağlar.
  Windows XPM Nasıl Kurulur?



  WindowsVirtual PC ve XP Modu bilgisayarlarınızda kullanabilmek için Intel VTya da AMD-V özelliğini BIOS’tan aktif hale getirmelisiniz.Bilgisayarınızın virtualization desteği olup olmadığını aşağıdakisayfadan öğrenebilirsiniz.




  NOT :XPM aslında bir kavramdır, yani XPM sanal bir makine değildir. Bununlabirlikte Windows XP Mod Microsoft tarafından Windows Virtual PCiçerisine entegre edilmiş bir özelliktir. Kısacası Windows XP VM’Iindirip kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ben XP Mod için sanalWindows XP demeyi daha doğru bulduğumu da belirtmek istiyorum.

  Aşağıdaki linkten Virtual PC ve Windows XP Mod RC sürümleri indirip kullabilirsiniz.



  Öncelikle Virtual PC’yi kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.



  Virtual Pc kurulumunu tamamladıktan sonra yukarıdaki linkten indirdiğiniz Virtual Windows XP kurulum dosyasını çalıştırın.

  win7-xpm-01.jpg


  Next diyerek kuruluma devam ediyoruz.
  win7-xpm-2.jpg




  Virtual Windows XP'mizin kurulacağı yolu seçip ilerliyoruz
  win7-xpm-3.jpg




  Not : Eğersanal Windows XP makinesi üzerinde kurulumlar gerçekleştirecek ve veridepolayacaksanız, kurulum sırasında C:\ partition’ı yerine başka birpartition’ı tercih edebilirsiniz.


  Kurulumsırasında Windows 7 User Account Control (UAC) tarafından kurulumadevam etmek için onay istenirse evet dyerek kuruluma devam edin vefinish diyerek kurulum işlemini tamamlayın.



  Kaynak: Chip online

   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2010
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle