1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Windows 8 ve Windows RT öğreticisi

Konusu 'İşletim Sistemleri' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 29 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Alışık olduğunuz masaüstünde çalışın


  Windows 8 ve Windows RT yeni Başlangıç ekranına sahiptir ancak aynı zamanda Windows ile yapmaya alışık olduğunuz her şeyi yapabileceğiniz tanıdık masaüstüne de sahiptirler.
  [​IMG]
  Başlangıç ekranından masaüstüne gitmek için Masaüstü kutucuğuna (masaüstü arka planınızı gösterir) dokunabilir veya tıklayabilir ya da klavye kısayolunu (Windows logo tuşu [​IMG]+D) kullanabilirsiniz.
  Masaüstü uygulamalarınızı sabitleme


  Bir uygulamayı sık kullanıyorsanız bunu masaüstünüzdeki görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz. Şöyle yapabilirsiniz:
  • Başlangıç ekranında Masaüstü'ne dokunun veya tıklayın.
  • Sabitlemek istediğiniz uygulamayı açın.
   Bir uygulamayı masaüstünde çalıştırdığınızda görev çubuğunda görürsünüz.
  • Görev çubuğundaki uygulamaya dokunup basılı tutun ya da sağ tıklayın ve ardından Bu programı görev çubuğuna sabitle'ye dokunun veya tıklayın.
   Artık uygulamanız tek bir dokunuş veya tıklamayla görev çubuğundan çalıştırılabilir.

  [​IMG]

  Masaüstünden Başlangıç ekranına klasör sabitleme


  Bazı klasörleri sık kullanıyorsanız ve bunlara hızlıca ulaşmak istiyorsanız Başlangıç ekranına sabitleyebilirsiniz.
  • Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ara'ya dokunun.
   (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ara'yı tıklatın.)
  • Arama kutusuna Dosya Gezgini yazın, Uygulamalar seçeneğine ve ardından Dosya Gezgini'ne dokunun veya tıklayın.
  • İstediğiniz klasöre gidin veya sağ üst köşedeki arama kutusunu kullanın.
  • Klasöre dokunup basılı tutun ya da sağ tıklayın ve ardından Başlangıç ekranına sabitle'ye dokunun veya tıklayın.

  [​IMG]
  Başlangıç ekranına döndüğünüzde, Başlangıç ekranına sabitlediğiniz klasör için bir kutucuk görürsünüz. Buna dokunduğunuzda veya tıkladığınızda klasör masaüstünde açılır.
  Masaüstünü kişiselleştirme


  Temalar, masaüstü arka planları, sesler ve renkler de dahil olmak üzere alışık olduğunuz tüm kişiselleştirme seçeneklerini kullanmaya devam edebilirsiniz ve masaüstünüzü nasıl isterseniz öyle kişiselleştirebilirsiniz.
  • Başlangıç ekranında Masaüstü'ne dokunun veya tıklayın.
  • Masaüstünde bir alana dokunup basılı tutun ya da sağ tıklayın ve ardından Kişiselleştir'e dokunun veya tıklayın.

  [​IMG]
  Kişiselleştirme Galerisi'ndeki yeni temalara ve masaüstü arka planlarına da göz atabilirsiniz. Hem de ücretsiz!Gördüklerinizi beğenmezseniz daha fazla tema indirebilir veya hatta kendiniz oluşturabilirsiniz.
   
 2. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Bilgisayarınızı kapatın, kilitleyin veya oturumunuzu kapatın

  Bilgisayarınızı bir süre kullanmayacaksanız oturumunuzu kapatabilir, bilgisayarınızı kilitleyebilir, uyku moduna alabilir veya kapatabilirsiniz.
  Kapatma


  Windows 8 ve Windows RT'de bilgisayarınızı tamamen kapatmanıza hiç gerek yoktur. Kapatmaktansa uyku moduna geçirebilirsiniz. Bu modda çok az güç harcanır, bilgisayarınız daha hızlı başlar ve bıraktığınız yere hemen geri dönersiniz. Pil çok azaldığında Windows tüm çalışmalarınızı otomatik olarak kaydedip bilgisayarı kapattığı için pilinizin boşalması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
  Birçok dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayar için uyku varsayılan kapatma modudur; bu nedenle tüm yapmanız gereken kapağı kapatmak ya da güç düğmesine basmaktır. Ancak, bilgisayarınızdan uzun bir süre uzak kalacaksanız tamamen kapatmak isteyebilirsiniz. Şöyle yapabilirsiniz:  [TABLE="width: 741"]
  [TR]
  [TD][​IMG]


  [/TD]
  [TD][/TD]
  [TD]

  1. Açık tüm masaüstü uygulamalarını kapatın.
  2. Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ayarlar'a dokunun.
   (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ayarlar'ı tıklatın.)
  3. Güç'e ve ardından Bilgisayarı kapat'a dokunun veya tıklayın.


  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]  Bilgisayarınızı kapatma hakkında daha fazla bilgi edinin.


  Bilgisayarınızı kilitleme


  Kısa bir süre sonra bilgisayarınızı yine kullanacaksanız kilitlemek iyi bir seçenektir. Çalışmalarınızın güvenliğini koruma amaçlı olarak geri döndüğünüzde parolanızı yeniden girmeniz gerekir. Daha önce kullandığınız uygulamalar çalışmaya devam eder ve her şey bıraktığınız gibidir. Bilgisayarınızı şöyle kilitleyebilirsiniz:
  1. Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidip fare işaretçisini aşağı indirerek) ve sonra Başlangıç seçeneğine dokunarak veya tıklatarak Başlangıç ekranını açın.
  2. Sağ üst köşedeki hesap resminize ve ardından Kilitle'ye dokunun veya tıklayın.


  İpucu


  • Bilgisayarınızı istediğiniz zaman kilitleyebilmek için klavye kısayolunu da ([​IMG]+L) kullanabilirsiniz.
  Bilgisayarınızın kilidini açmak için ekranın alt kenarından yukarı doğru çekin (veya klavye kullanıyorsanız herhangi bir tuşa basın) ve ardından oturum açın.


  Oturumu kapat


  Bilgisayarı başka biriyle ortak kullanıyorsanız sizden sonra bilgisayarı o kişi kullanacaksa, oturumunuzu kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı yalnızca kilitlediğinizde başkaları yine de kullanabilir ama hemen dönmeyecekseniz oturumunuzu kapatmak iyi bir fikirdir. Windows oturumunuzu kapattığınızda kullanmakta olduğunuz tüm uygulamalar kapatılır ancak bilgisayar kapatılmaz. Oturumunuzu şöyle kapatabilirsiniz:  [TABLE="width: 741"]
  [TR]
  [TD][​IMG]


  [/TD]
  [TD][/TD]
  [TD]

  1. Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidip fare işaretçisini aşağı indirerek) ve sonra Başlangıçseçeneğine dokunarak veya tıklatarak Başlangıç ekranını açın.
  2. Sağ üst köşedeki hesap resminize ve ardından Oturumu kapat'a dokunun veya tıklayın.


  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]  Windows oturumunu açma ve kapatma hakkında daha fazla bilgi edinin.
   
 3. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Windows 8 Yazıcı yükleme

  Yazıcı yükleme

  Windows ile yazdırma şimdi daha kolay. Bilgisayarınıza bir yazıcı bağladığınızda veya ev ağınıza yeni bir yazıcı eklediğinizde, yazdırmayı hemen başlatabilirsiniz. Birçok kişi için söylenebilecek tek şey bu. Windows indirme veya CD'lere gerek kalmadan çoğu yazıcıyı desteklediğinden yazdırma daha kolaydır. Windows 8 kullanıyorsanız, Windows Update üzerinden ek yazıcı desteği alınabilir.Üreticinin Web sitesi de daha fazla bilgi almak ve yazıcınıza yönelik güncel yazılımı almak için ideal bir yerdir. Yeni bir yazıcı yüklemeden önce yazıcınızla birlikte verilen yönergelere bakın.Yazıcı ayarlamak için

  Windows 8 ve Windows RT işletim sisteminde genellikle tek yapmanız gereken yazıcınızı bilgisayarınıza bağlamaktır. USB kablosunu yazıcınızdan bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasına takın. Yazıcınız bir ağ üzerindeyse veya daha önce ev ağınıza katılmış bir kablosuz yazıcıysa başka bir işlem yapmanız gerekmez. Tabii ki, yazıcının bir çıkışa takılı ve açık olduğundan emin olmanız gerekir.

  Notlar


  • Ev ağınıza eklenmemiş yeni bir kablosuz yazıcınız varsa, ev ağınıza nasıl ekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için yazıcınızla birlikte verilen yönergelere bakın. Yazıcı eklemenin birçok farklı yolu vardır.
  • Evinizdeki başka birisi daha önce yazıcı yüklediyse, Ev Grubuna katılarak diğer paylaşılan USB yazıcılara bağlanabilirsiniz.
  Yazıcının daha önce yüklenmiş ve çalışır durumda olup olmadığını görmek için


  • Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ara'ya dokunun.
   (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ara'yı tıklatın.)
  • Arama kutusuna Aygıtlar yazın, Ayarlar'a ve sonra Aygıtlar'a dokunun veya tıklatın.


  Yazıcınız yüklenmişse, sağ taraftaki listede görünmelidir. Yazıcınız bu listede yoksa, aygıt listesinin tepesindeki Aygıt ekleöğesini tıklatın. Yazıcınızı yüklemek için listeden seçin.
  Bazı eski ağ yazıcılarının ayarlanması için ek bilgi gerekebilir ve Aygıt ekle öğesini seçtiğinizde bu yazıcılar listede görünmez. Sorun yaşıyorsanız, açık olduğundan ve tüm kabloların sıkıca bağlandığından emin olmak için yazıcıyı iki kez denetleyin. Yazıcınız açıldıktan sonra otomatik olarak yüklenmesi gereken Web hizmetlerini etkinleştirme seçeneği olup olmadığını görmek için üreticinin aygıtınıza yönelik yönergelerine bakın. Yazıcınızda bu seçenek bulunmuyorsa, yazıcının IP adresini öğrenmek için yönergeleri izleyin. Gelişmiş yazıcı ayarları için bu bilgiye ihtiyacınız vardır.


  Gelişmiş yazıcı ayarları


  • Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ara'ya dokunun.
   (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ara'yı tıklatın.)
  • Arama kutusuna Gelişmiş yazıcı ayarları yazın, Ayarlar'a ve sonra Gelişmiş yazıcı ayarları öğesine dokunun veya tıklatın.
  • Diğer yazıcı yükleme seçenekleri için adımları izleyin.   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş