Windows Kullanımınızı Kolaylaştıracak Pratik Araçlar

Konusu 'İşletim Sistemleri' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 8 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Windows her kesime hitap eden kullanışlı bir işletim sistemi olsa da özellikle dosyalarla çalışırken yetersiz kaldığı ve işinizi zorlaştırdığı alanlar olabiliyor. Bu yazımda birçoğu Türkçe ve ücretsiz olan, Windows kullanımınızı kolaylaştıracak pratik ve hızlı araçları bulabilirsiniz.

  Everything
  http://www.voidtools.com/

  Windows'un yavaş çalışan arama sistemine güçlü bir alternatif. Kurulduktan sonra saniyeler içerisinde tüm sürücülerinizi dizinleyerek kullanmaya hazır hale geliyor. Bir arama yapmak istediğinizde Everything'i açıp sözcük girdiğinizde sonuçlar anında karşınıza olacaktır.

  TeraCopy

  https://codesector.com/teracopy

  Bu araç ise kopyalama işini bir işkence olmaktan kurtarmak için tasarlanmış. Her ne kadar Windows'un son sürümlerinde bu konuda geliştirmeler olsa da yeterli gözükmüyor. Kopyalama yaptıktan sonra bilgisayarı kapatma, duraklatıp devam ettirme, aygıt bağlantısını kesme; dosyayı doğrulama; kopyalanacaklar listesine dosya ekleme ve kaldırma gibi müthiş özelliklere sahip. Windows'un disk önbelleğini doğru bir şekilde kullanarak ve aynı anda birden çok kopyalama yapmak istediğinizde bunları sıraya dizerek kopyalama işleminin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

  Program Windows Gezgini ile bütünleştiği için önceden olduğu gibi kolayca dosyalara sağ tıklayıp kopyala / yapıştır işlemlerini yapabilirsiniz.

  Clover
  https://www.clover.com/

  Chrome'un basit ve kullanışlı sekme yönetimini Windows Gezgini'ne getirmeye ne dersiniz? Clover bu işi layıkıyla yerine getiriyor. Sekmeleri iğneleyebiliyor, sık kullanılanlara ekleyebiliyor, sürükleyebiliyor; üstelik Chrome temalarını kullanabiliyorsunuz.

  Notepad++

  http://notepad-plus-plus.org/

  Programcılar için çok popüler bir program olsa da sıradan bilgisayar kullanıcılarının da zorlanmadan kullanabileceği başarılı bir metin editörü. Yazılanları renklendirme, sekmeli yönetim, kapatıp açtıktan sonra kaldığınız yerden devam etme, yazıları büyültme özelliklerine sahip.

  Düzenlemek istediğiniz bir dosya varsa sağ tıklayıp "Edit with Notepad++" seçeneğine tıklamanız yeterli.

  7-zip

  http://www.7-zip.org/

  Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir program olan 7-zip ile rar, zip, cab, iso, exe, gzip, bzip, wim formatlarını yönetebiliyor ve birçok formatta arşiv oluşturabiliyorsunuz. Kendisine ait olan 7z sıkıştırma biçimi ise en iyi sıkıştırma algoritmalarından biri.

  Windows Gezgini'nde bir sorun olduğunda ise alternatif bir dosya yöneticisi işini üstleniyor.

  HashTab

  http://implbits.com/products/hashtab/

  Dosyaların özellikler penceresiyle bütünleşen HashTab programı dosyaları ile SHA, MD5, CRC başta olmak üzere çok sayıda algoritma ile doğrulama metnini almanız mümkün. Karşılaştırma yapmak ise son derece basit.

  Windows Menu Plus

  http://www.moo0.com/software/WindowMenuPlus/

  Windows Menu Plus, pencereler için üstte tutma, saydamlığını belirleme, işlemi sonlandırma ve önceliğini değiştirme, sistem tepsinine küçültme, konumunu değiştirme gibi etkili yönetim seçenekleri ekliyor.

  LockHunter

  http://lockhunter.com/

  Windows'ta bazı durumlarda bir dosya üzerinde işlem yapmak istediğinizde o dosyanın kullanılmakta olduğu hatasıyla karşılaşırsınız. Dosyanın hangi program tarafından kullanılmakta olduğu yazmıyorsa bu durumda LockHunter yardımınıza koşacaktır.

  Araç, dosyanın hangi programla kullanılmakta olduğunu göstermenin yanı sıra kilidini açıp silebiliyor, yeniden adlandırabiliyor ve kopyalayabiliyor da.

  Kullanılmakta olan dosyaya sağ tıklayıp "What is locking this file?" (bu dosyayı hangi program kilitliyor) seçeneğinden LockHunter'ı çalıştırabilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Şubat 2018
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle