1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Windows XP : MS-DOS Açılış Disketi

Konusu 'İşletim Sistemleri' forumundadır ve FORCİBLE20 tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. FORCİBLE20
  Offline

  FORCİBLE20 GOLDMASTER AR-GE DESTEK

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  240
  Ödül Puanları:
  0
  Windows95/98/ME'nin aksine, Windows XP 16-bit kod içermiyor. 16 bit modda boot etmenizde mümkün değil. Yani dos modunda açamıyorsunuz.

  [​IMG]
  Windows95/98 Shutdown Windows

  Windows95/98 altında Dos moduna geçiş yapabiliyorduk.

  Command Promt

  Windows XP Command Prompt seçeneğini sunuyor. Burada hemen hemen tüm 16-bit / MS-DOS yazılımlarını kullanmanız mümkün. Ancak donanıma direkt erişen programlar hariç. Çünkü Start>Run>Command ile Command Prompt'a geçseniz, hatta Alt+Enter tuş bileşimi ile tam ekran haline bile getirseniz, XP hala arka planda çalışır durumdadır ve donanıma direkt müdahale eden yazılımlara mani olur.
  Bu tip programlara en güzel örnek ağ kartlarının disktelerinden çıkan setup programlarıdır. Bu programlar ile ağ kartı üzerinde çeşitli testler yapabilir, eğer destekliyorsa, kartı PNP olarak veya sabit donanım değerleriyle çalışacak şekilde ayarlayabiliriz. Bu yaptığımız ayarlar ağ kartı üzerindeki bir BIOS üzerinde saklanır. Tüm bu işlemler donanıma direkt müdahale demektir ve XP bunu yemez!
  3COM 3C509 ağ kartının Setup/diagnostic programı"3c5x9cfg.exe" çalıştırılmış, ama ağ kartı yok diyor:  [​IMG]

  Bu ve buna benzer programları çalıştırabilmek için bir Ms-DOS açılış disketiyle bilgisayarı açmanız gerekiyor.
  XP'de açılış disketi oluşturmak

  [​IMG]
  My Computer
  Floppy-disk üzerine sağ tıklayın>Format

  [​IMG]
  Create an MS-DOS startup disk seçili olsun.
  Boş bir disketi takıp Start ile işlemi yapın.

  [​IMG]
  Bu disket sürücüde takılı iken bilgisayarı açarsanız, bilgisayar disket üzerinden açılacaktır.
  Yandaki ekranda bu şekilde açılmış bir bilgisayarı görüyorsunuz, o da ne! Windows ME evet, oluşturduğunuz disket, XP'den önceki Dos destekli en son windows versiyonu olan Windows Millennium'un Dos'unu içeriyor.

  Böyle bir disket her zaman elinizin altında bulunsun. Gerçi artık XP kuracaksak, CD-ROM'dan da boot edip kuruyoruz ama, CD-ROM'dan değilde, diske önceden kopyaladığınız XP kurulum dosyalarından kurmak istediğinizde bu disketle açabilirsiniz.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş