1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Windows'u Hızlandırın

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve FORCİBLE20 tarafından 27 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. FORCİBLE20
  Offline

  FORCİBLE20 GOLDMASTER AR-GE DESTEK

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  240
  Ödül Puanları:
  0
  Windows’u Hızlandırın: Çabucak daha fazla hız
  Ofis çalışanları, iş ortamlarını sürekli olarak kendi ihtiyaçlarına göre yapılandırır. Önce sandalye doğru oturma yüksekliğine göre ayarlanır, en rahat sırt eğimi bulunur ve monitörün eğimi de bunlara bağlı olarak yeniden ayarlanır. Gelen ve giden belgeler için bir sistem organize edilir; kalem, silgi, ataç, zımba gibi iş araçları temin edilir. Çalışma yerinizin mükemmel olarak düzenlenmesi belki de aylar sürebilir. Aynı şeyler Windows ile çalışırken de geçerlidir. Sisteminizi zaman içinde ihtiyaçlarınıza göre düzenler, programlar kurup tekrar silersiniz. Sistem size tam olarak uyuyordur uymasına, ancak oldukça da yavaşlamıştır. Nedenini anlamadığınız hatalar ortaya çıkıverir, güvenlik açıkları tespit edersiniz ve rutin işlemler sinirlerinizi gerecek kadar uzun sürebilir.
  CHIP, Windows’un kişisel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanması, daha stabil, daha hızlı ve güvenli çalışması için size tam 100 yol sunuyor. Zamanınız değerli olduğu için her ipucunda ilgili işlemin uygulanmasının ne kadar süreceğini de yazıyoruz. Bunlar için çoğunlukla üç ile on dakika arasında zamana ihtiyacınız olacak.
  İpuçlarını amaçlarına göre, hız, stabilite, güvenlik ve konfor olmak üzere dört kategoriye ayırdık. Sisteminizden en yüksek verimi almak için, Windows’a yeni bir soluk kazandıracak en değerli 100 ipucunu açıklıyoruz. Bu ipuçlarının en önemli özelliği ise beş ila on dakika içinde uygulanabilmesi.
  İçerik
  - Windows’u Hızlandırın: Çabucak daha fazla hız
  - Kilitlenmeleri Engelleyin: Daha stabil bir Windows için ince ayarlar
  - Verileri Koruyun: Yabancı gözlerden sakının
  - Daha Verimli ve Rahat Çalışın: Fareyle tıklayarak vakit kaybetmeyin.

  ipucu-1


  XP PC’nizin performansını büyük oranda etkiliyor.
  Görünüm ayarlarından tasarruf ederek hız artışı


  İpucu: Windows XP’nin önceki işletim sistemlerinden en önemli farklılığı ilk olarak görsel özelliklerin artışıyla göze çarpıyor. XP’nin çalışma ortamınıza renk getirdiği, farklı bir görsellik kazandırdığı inkar edilmez bir gerçek, ne var ki bu özellikler PC’nizin performansını da büyük oranda etkiliyor. Eğer ekrandaki efektlerin sizin için hiçbir önemi yoksa veya performansın daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, efektlerden kurtulmak için aşağıdaki önerilerimizi adım adım uygulayın: Öncelikle Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayıp Özellikler seçeneğini seçin. Performans kartı altında yer alan Ayarlar seçeneği üzerine tıklayın. Performan Seçenekleri penceresi ekrana gelir. Görsel Efektler kartı altında En iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyerek listede yer alan tüm seçeneklerin kapatılmasını sağlayın. Uygula’ya tıklayarak yapılan değişiklikleri onaylayın ve iki kez Tamam’a tıklayarak ayar pencerelerini kapatın. Windows XP’ye özel Luna arayüzünün, yerini eski sürümlerdeki Windows görünümüne bıraktığını göreceksiniz. Performansı etkileyen ve mutlaka kapatılması gereken en önemli seçenekler: Açılan kutu slaytla açılsın, Araç İpuçları görüntüye azaltarak ya da slaytla gelsin, Görev çubuğu düğmelerini kaydır, Her klasör için bir arka plan resmi kullan, Klasördeki ortak görevleri kullan, Menü altında gölge göster, Menü öğeleri seçildikten sonra gölgelensin, Menüler görüntüyü azaltarak ya da slaytla gelsin. Özellikle daha yavaş işlemcili PC’lerdeki performans artışı sizi şaşırtabilir.

  ipucu-2

  Otomatik güncelleştirilmelerin engellenmesi

  Özellikle de çevirmeli ağ bağlantısı üzerinden, modem aracılığıyla internet bağlantısı sağlıyorsanız, otomatik güncelleştirmeler her bağlantıda arka planda veri transferi gerçekleştirerek hem internet bağlantınızın yavaşlamasına, hem de bilgisayarınızda gereksiz işlemler yaparak işlemci gücünün harcanmasına neden olur. Üstelik güncelleştirme dosyalarının, 100 megabyte’ın üzerinde disk alanı kaplayan Service Pack 1’de olduğu gibi, çoğu zaman modem ile indirilmesi imkansız gibidir. Bu durumda otomatik güncelleştirmelerin kapatılması büyük bir zorunluluk halini alır. 1. ipucunda olduğu gibi, Bilgisayarım simgesi üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak Özellikler seçeneğini seçin. Otomatik Güncelleştirme kartına geçin ve Bildirim Ayarları altında Otomatik güncelleştirme kapansın. Bilgisayarımı kendim güncelleştirmek istiyorum seçeneğini işaretleyin. Ardından Tamam’a tıklayarak tüm pencereleri kapatın. Artık kritik güncelleştirmeleri Başlat / Tüm Programlar / Windows Update seçeneği üzerinden elle yapabilirsiniz.

  ipucu-3


  Sabit diskinizde biriken gereksiz dosyalar bilgisayarınızın performansını düşürür
  3 Sabit diskin otomatik olarak temizlenmesi
  Sabit diskinizde biriken gereksiz dosyalar ya da geçici çalışma dosyaları, bilgisayarınızın performansını düşürür. Cleanmgr.exe programı, bu dosyaların temizlenmesi amacıyla geliştirilmiştir. Komut satırı seçeneklerini kullanarak Cleanmgr.exe programının gereksiz dosyaları temizlemesini veya Zamanlanmış Görevler aracından yararlanarak istediğiniz bir zamanda çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.
  Disk Temizleme aracını çalıştırmak için isterseniz komut satırını kullanabilir, isterseniz de Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Sistem Araçları menüsünden Disk Temizleme komutu üzerine tıklayabilirsiniz.
  Disk Temizleme aracı, aşağıdaki komut satırı fonksiyonlarını destekler:

  /d sürücü_harfi: - Bu seçenekte “sürücü_harfi” değeri yerine gelecek harf, hangi sürücünün temizleneceğinin belirlenmesini sağlar.
  /sageset: n – Bu seçenek Disk Temizleme Ayarları penceresinin görüntülenmesini ve yapılan değişikliklerin registry’ye kaydedilmesini sağlar. n değeri Disk Temizleme için registry’de kaydedilen görevleri belirler. Bu değer 0 ile 65635 arasında değişebilir. Tüm seçeneklerin aktif olması için /sageset fonksiyonuyla birlikte, Windows’un kurulu olduğu sürücünün de belirtilmesi gerekir.
  /sagerun: n – Bu seçenek, n değerine atanan görevin çalıştırılmasını sağlar (/sageset seçeneğinde görüldüğü gibi).

  Örneğin Zamanlanmış Görevler altında “cleanmgr /sageset:11” komutunu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu verebilirsiniz:
  cleanmgr /sagerun:11
  Bu komut cleanmgr /sageset:11 komutuyla tanımlanan ayarlar altında Disk Temizleme aracının çalıştırılmasını sağlar.

  ipucu-4


  XP altında otomatik Disk Birleştirme için başka bir şey yapmanız gerekmiyor
  Sabit diskin otomatik olarak birleştirilmesi
  Sabit disk üzerinden silinen dosyalar nedeniyle oluşan boşluklar, disk erişimini yavaşlatır ve PC’nizin performansına doğrudan etki eder. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, Defrag.bat adında bir dosya açarak içerisine aşağıdaki komutları yazın:
  Rem **Bu yığın dosyası sabit diskinizin birleştirilmesini sağlar.**
  Rem **Programdan çıkmak için Ctrl+C tuşlarına basın.**
  Defrag.exe C: -F
  Zamanlanmış Görevler altında bu komutun en az ayda bir defa çalıştırılmasını sağlayın (haftada bir çalıştırılması tavsiye edilir). XP altında otomatik Disk Birleştirme için başka bir şey yapmanız gerekmiyor!

  ipucu-5


  Windows XP’nin çok daha hızlı başlatıldığını göreceksiniz
  Prefetch dosyalarının silinmesiyle hızlı sistem açılışı
  Her şeyden önce, bu ipucunun birincil IDE kanalında bir sabit disk, ikincil IDE kanalında ise bir CD-ROM ve/ veya DVD-ROM sürücüye sahip olan kullanıcılara hitap ettiğini belirtmek gerekiyor. Windows XP her açılışında (%SystemRoot%\Prefetch) klasöründe yer alan ve NTOSBOOT-*.pf olarak adlandırılan dosyanın güncellenmesini sağlar. XP’de yeni prefetch dosyaları arasından bundan başka hiçbir dosyanın silinmesi sistemde kurulu programların yüklenme süresini daha fazla hızlandıramaz. Bu ipucunun sadece Windows XP açılışını hızlandırıldığını, bunun dışında herhangi bir performans artışı sağlamayacağını da unutmayın. IDE kanalı da dahil olmak üzere aşağıda adım adım açıklanan iki ipucunun sistem açılışını inanılmaz derece de hızlandırdığını göreceksiniz:
  1- Notepad.exe dosyasını çalıştırın ve "del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q" satırını yazdıktan sonra (tırnak işaretleri olmadan) dosyayı "ntosboot.bat" adı altında c:\ konumuna kaydedin.
  2- Başlat menüsünden Çalıştır’ı seçin ve "gpedit.msc" yazın.
  3- Bilgisayar Yapılandırması altında yer alan Windows Ayarları’na ve sırasıyla sağ penceredeki Komut Dosyaları… ve Kapat’a çift tıklayın.
  4- Kapat Özellikleri penceresinde Ekle / Gözat üzerine tıklayın ve "ntosboot.bat" dosyasının kayıtlı olduğu konumu gösterip Aç’a tıklayın.
  5- Sırasıyla Tamam / Uygula ve Tamam tuşlarına tıklayın.
  6- Başlat menüsünden Çalıştır’ı seçin ve " devmgmt.msc" yazın.
  7- IDE ATA/ATAPI denetleyiciler kaydına çift tıklayın.
  8- Birincil IDE Kanalı’na sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin.
  9- Gelişmiş Ayarlar sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında Aygıt Türü’nü Otomatik Algıla’dan Yok seçeneğine getirin ve Tamam’a tıklayın.
  10- İkincil IDE Kanalı’na sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçtikten sonra 9. adımı tekrarlayın.
  11- Bilgisayarınızı baştan başlatın.
  Windows XP’nin çok daha hızlı başlatıldığını göreceksiniz.

  ipucu-6


  Bilgisayarınız tekrar başlatıldığında BootVis, boot sürecini analiz eder
  Bootvis ile sistem analizi
  XP önceki Windows sürümlerine göre daha hızlı açılır. Ancak küçük bir araç ve sistem ayarlarında yapılacak bazı değişiklikler sayesinde, açılış sürecini daha da hızlandırmak mümkün. Microsoft’un web sitesinde ücretsiz olarak sunulan Bootvis programını indirin
  Bootvis programını çalıştırın Trace menüsü üzerinden Next Boot + Driver Delays seçeneğine tıklayın. Ardından hiçbir ayarı değiştirmeden OK tuşu ile işlemleri onaylayın.
  Bilgisayarınız tekrar başlatıldığında BootVis, boot sürecini analiz eder. Aynı zamanda her bir adımı grafiksel olarak ekranda görebilirsiniz. Sonraki adımda Trace üzerinden Optimize System komutuna tıklayın. Windows XP tekrar başlatılır ve bu sefer boot süreci optimize edilmiştir. Artık bilgisayarınızın daha hızlı açıldığını görebilirsiniz.

  ipucu-7


  Tweak XP’yi sisteminize kurduktan sonra performans artırıcı önerilere hızlı bir biçimde erişebilirsiz.
  TweakXP
  Windows performansını artıran ince ayarların bazıları, özel firmalar tarafından bir araya getirilir ve amatör kullanıcıların kolayca yararlanabilmesi için bir arabirim altında toplanır. Genelde bu tür programlara internet üzerinde sıkça rastlayabilirsiniz. Örneğin TweakXP aracı bu tür uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor.
  Tweak XP’nin CHIP dergisi için özel olarak hazırlanan sürümünü eCHIP’te bulabilirsiniz. Bu programı sisteminize kurduktan sonra, Windows XP işletim sistemine dayalı olarak bellek, önbellek, işlemci, ekran kartı ve diğer tüm donanımlarınızla ilgili performans artırıcı önerilere arabirim üzerinden hızlı bir biçimde erişebilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz!

  ipucu-8

  Contiguous File Allocation boyutu
  Bu ayar "contiguous file allocation" boyutunu optimize ederek özellikle de sabit diske sıkça erişen uygulamalarda performans artışı sağlar. Başlat / Çalıştır üzerinden "regedit" komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın ve HKEY_LOCAL_MACHINE\System
  \CurrentControlSet\Control\FileSystem
  kaydını açın. "ContigFileAllocSize" adını taşıyan bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisi olarak 200 (hex) veya 512 (decimal) değerini girin. Değişikliklerin onaylanması için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatıp bilgisayarınızı baştan başlatın.

  ipucu-9


  Bu hizmet, dizinlerin işlenmesini ve dosya listelerinin arşivlenmesini sağlar
  Dizin Oluşturma Hizmeti’nin kapatılması
  Dizin Oluşturma Hizmeti, oldukça küçük bir program olmasına rağmen, büyük miktarlarda sistem belleğinin harcanmasına ve çoğu zaman bilgisayarınızın gürültülü çalışmasına neden olur. Bu hizmet, dizinlerin işlenmesini ve bilgisayarınızdaki dosya listelerinin arşivlenmesini sağlar. Bu sayede sabit disk üzerinde aramalar daha hızlı tamamlanır, ancak buna çoğu zaman gerek duyulmaz.
  Bu seçeneği kapatmak için öncelikle Başlat / Denetim Masası üzerinden Program Ekle veya Kaldır simgesi üzerine tıklayın. Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır üzerine tıklayın. Ardından Dizin Oluşturma Hizmeti’nin hemen yanında görülen kutucuğunun içerisindeki işareti kaldırarak, fonksiyonun kapatılmasını sağlayın.

  ipucu-10


  Bu pencerede, ekranın sağında değerler göreceksiniz
  Gereksiz programların kayıt defterinden kaldırılması
  Bilgisayarınıza denemek için kurduğunuz veya kullanım süresi dolduğu için kaldırılması gereken programlar, sistem kayıtları, veritabanında izler bırakarak bilgisayarınızın açılışında gereksiz verilerin gözden geçirilmesine, açılışın yavaşlamasına ve kaynakların kaybına neden olur.
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni (Regedit) çalıştırın. Diğer ipuçlarında açıklanan biçimde HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\
  Windows\CurrentVersion\Run değerine ulaşın. Bu pencerede, ekranın sağında değerler göreceksiniz. Programları klasörlerinden ya da çalıştırılır dosya adlarından tanımlayabilirsiniz. Listede, başlatılmasına gerek duymayacağınız programları belirleyin. Bu kayıtlar üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Sil komutu ile silin. Benzeri değerleri HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\
  Windows\CurrentVersion\Runonce ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\
  Windows\CurrentVersion\Run kayıtları altında da bulabilirsiniz. Gereksiz gördüğünüz tüm programları açılıştan kaldırın ve bilgisayarınızı baştan başlatın.
  Alternatif olarak 16. ipucunda belirtilen yöntemi de kullanabilirsiniz.

  ipucu-11


  Çoğu sistemde bellek kapasitesinin ve işlemci gücünün harcanmasına neden olan çok sayıda hizmet vardır.
  Gereksiz hizmetleri kapatarak sistem kaynağı tasarrufu
  Hizmetler, bilgisayarın başlatılması sırasında çalıştırılan ve işletim sistemi fonksiyonlarının kullanılmasına yardımcı olan programlardır. Çoğu sistemde, aslında hiç ihtiyaç duyulmadığı halde çalıştırılan, bellek kapasitesinin ve işlemci gücünün harcanmasına neden olan çok sayıda hizmet mevcuttur. Bu hizmetlerin kapatılması, sistem kaynaklarından tasarruf ve genel olarak bilgisayar performansında artış sağlar. Listeyi sıralamanızı ve hangi hizmetlerin gerekli olduğuna kişisel olarak karar vermenizi öneririz. Kapatılan hizmetlerin istediğiniz zaman tekrar başlatılabileceğini unutmayın. Hizmetleri aşağıdaki biçimde kapatabilirsiniz:
  Başlat / Çalıştır penceresinde Aç satırına services.msc yazın ve Tamam’a tıklayın. Hizmetler penceresinde kapatabileceğiniz hizmetler listelenir. Örnek olarak Taşınabilir Ortam Seri No hizmetini kapatalım. Öncelikle listede bu hizmeti bulun ve fare ile işaretleyin. Farenin sağ tuşuyla üzerine tıklayın ve Özellikler’i seçin. Özellikler penceresi ekrana geldiğinde Başlangıç türü listesinden Devre Dışı’nı seçin. Tamam’a tıklayarak pencereyi kapatın. Bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda servis artık başlatılmayacaktır.

  ipucu-12

  Sinir bozucu Windows logolarını iptal etmek

  İpucu: Sistem açılışındaki Windows logosu sadece gereksiz bir reklam değildir, aynı zamanda işletim sisteminin açılışını da geciktirir. Bunları iptal etmek için Windows 95, 98 ve Me sürümlerinde Explorer’da C:\ kök dizinindeki MSDOS.SYS dosyasına sağ tuşla tıklayın ve Özellikler komutunu çalıştırın. Bu dosya Gizli özelliğine sahiptir, bu yüzden gerekirse Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm altındaki Tüm (Gizli) dosyaları ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Daha sonra dosyanın Salt okunur özelliğini kaldırın ve Tamam düğmesine tıklayın. Dosyaya çift tıklayıp bir editörde açılmasını sağlayın. Options bölümünde “Logo=0” satırını girin. Windows 95 ile çalışıyorsanız “Logo=Off” girin. Dosyayı kaydedin ve yazma korumasını tekrar etkinleştirin. Windows XP altında ise C:\ klasörü altında bulunan boot.ini dosyasını düzenleyin ve "/fastdetect" tanımının hemen sağına " /noguiboot" komutunu ekleyin. Bir sonraki Windows açılışında artık logolar görünmeyecektir.

  ipucu-13


  Bu işlem Outlook Express’i yavaşlatmaz ya da sistem performansını da düşürmez

  C:/Program Files/Messenger klasörüne gidin. Messenger klasörünü "MessengerOFF" olarak yeniden adlandırın. Üstelik bu işlem Outlook Express’i yavaşlatmaz ya da sistem performansını da düşürmez

  ipucu-14

  Outlook Express açılışının hızlandırılması
  Eğer Messenger’ı 13. ipucunda anlatılandan farklı bir biçimde devre dışı bırakmayı denediyseniz bu yöntem Outlook Express açılışının yavaşlamasına neden olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için "regedit" komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Düzen menüsünden Bul’a tıklayın. Arama satırına “FB7199AB-79BF-11D2-8D94-0000F875C541” yazın ve Sonrakini Bul tuşuna tıklayın. Kayıt bulunduğunda önündeki artı işaretine tıklayın, InProcServer32 ve LocalServer32 kayıtlarını bulun. Herhangi birine tıklayın ve sağdaki pencerede Ad sütununda Varsayılan değeri değiştirin ve Değer verisi’ni silin. Diğer kayıt için de aynı işlemi tekrar edin.

  ipucu-15

  Boot birleştiricinin kapatılması veya açılması
  Microsoft Windows XP’nin yeni özelliklerinden biri de boot birleştiricisidir. Bu sayede boot dosyalarının hepsi sabit disk üzerinde art arda yerleştirilerek açılışın hızlandırılması sağlanır. Bu seçenek genelde açıktır, ancak bazı sürümlerde devre dışı bırakılmasına rağmen nasıl açılacağı da belirtilmemiştir.
  Kayıt Düzenleyicisi’ni başlatın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\
  Dfrg\BootOptimizeFunction anahtarına geçin. Sağdaki listeden Enable kaydını seçin. Boot birleştiricisini etkinleştirmek için bu değeri Y ile değiştirin, devre dışı bırakmak için ise N yazın ve bilgisayarı baştan başlatın.

  ipucu-16


  Uyarı; Bu işlem arka planda çalışan antivirüs benzeri programların çalışmasını kesintiye uğratabilir
  Daha hızlı Windows XP açılışı
  Bilgisayarınızın başlatılmasından veya oturum açılmasının ardından kullanılabilir konuma geçmesi çok uzun sürüyorsa, bu, açılışta bir takım temizlik işlemleri yapılması gerektiği anlamına gelir:
  Başlat / Çalıştır penceresinde “msconfig” komutunu çalıştırın. Başlangıç sekmesinde Tümünü Devre Dışı Bırak tuşuna ve Hizmetler sekmesinde Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle seçeneğine tıkladıktan sonra Tümünü Devre Dışı Bırak üzerine tıklayın.
  Yeniden Başlat’a tıklayıp Windows’un tekrar başlatılması sağlandığında, hızlı açılışa imkan tanıyan sistem hizmetlerinin ve uygulamalarının başlatıldığını göreceksiniz.
  Uyarı: Bu işlem sistem başlangıç hizmetleri ve uygulamaları haricindeki tüm uygulamaların başlatılmasını engelleyeceği için, örneğin arka planda çalışan antivirüs benzeri programların çalışması kesintiye uğrayabilir.

  ipucu-17


  PC’nizi başka bir profilde başlatmak isteseniz de asla eski profili (Profil 1) silmeyin
  Oyun bilgisayarı: Sistem kaynaklarının boşaltılması
  Donanımların devre dışı bırakılması ve hizmetlerin durdurulması yerine oyunlarınıza özel donanım profilleri de oluşturabilirsiniz.
  Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Donanım sekmesine geçin ve Donanım Profillerine tıklayın.
  Profile 1 kaydını işaretleyin, kopyalayın ve adını “Oyun” olarak değiştirin. Şimdi bilgisayarınızın açılışı sırasında görüntülenecek bir menü oluşturdunuz. Donanım profilleri seçimi listesinde özellikleri belirleyin. Normal zamanlarda sistemi orijinal ayarlarla başlatın. PC’nizi başka bir profilde başlatmak isteseniz de asla eski profili (Profil 1) silmeyin. Yapılan değişikliklerin etkisini görmek için bilgisayarınızı baştan başlatın.

  Şimdi oyun bilgisayarı için diğer ince ayarları tamamlayalım:
  11. ipucundaki adımları izleyerek gereksiz tüm hizmetleri kapatarak sistem kaynaklarından tasarruf sağlayın.
  Dikkat: Şimdi Aygıt Yöneticisi’ndeki bazı donanımları devre dışı bırakabilirsiniz. Oyunlarda sorun olabilecek ya da gereksiz kaynak harcanmasına neden olan herhangi bir donanımı seçin ve Özellikler penceresinde Genel sekmesi altında Aygıt kullanımı listesinden devre dışı bırakılmasını sağlayın.
  Eğer sistemdeki fiziksel bellek miktarı 256 MB veya daha düşük ise küçük bir ayar değişikliği ile sabit diskin RAM olarak simüle edilmesini sağlayabilirsiniz.
  Bu ipucu, bilgisayarınızda kullanılan RAM miktarının artmasını sağlar. Ancak uygulanan yöntem aslında sabit disk alanının RAM olarak simüle edilmesidir. Microsoft tarafından “The Virtual Paging File Size” olarak adlandırılan bu işlem, önbellekleme olarak da bilinir.

  1- Denetim Masası’nda Performans ve Bakım kategorisine geçin.
  2-Sistem simgesine tıklayın ve Gelişmiş sekmesine geçin.
  3-Performans alanında Ayarlar’a tıklayın.
  4-Performans Seçenekleri penceresinde Gelişmiş sekmesine geçin.
  5-Sanal Bellek alanında Değiştir’e tıklayın.
  6-Bu pencerede RAM miktarını belirleyebilirsiniz. İdeal değer, bellek miktarının 1,5 katı alınarak hesaplanabilir. Örneğin 256 MB RAM’e sahipseniz 384 MB disk belleği kullanmanız tavsiye edilir (256MBx1.5=384MB, Microsoft.)
  Son olarak sabit diskinizde Disk Temizleme aracını ve ardından Disk Birleştiricisi’ni çalıştırın. PC’deki performans artışını hissedeceksiniz.

  ipucu-18

  Daha fazla işlem gücü
  Başlat menüsü üzerinden erişilen Çalıştır penceresinde, Aç satırına “Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks” yazın ve Tamam’a tıklayarak işlemi onaylayın. Bu komut her seferinde Windows XP’nin arka planda görülen “sistem boşta işlemi” için maksimum işlemci gücü ayrılmasını sağlar. Böylelikle, örneğin grafik işlemleri gücü gerektiren oyunları daha rahat oynayabilirsiniz.

  ipucu-19

  NTFS ile performansınızı artırın
  NTFS dosya sistemi tüm profesyonel kullanıcılara tavsiye edilir, çünkü ortaya konan sağlamlık ve güvenlik avantajları büyük boyutlu sabit diskler için vazgeçilmez bir unsurdur. Ancak sağlanan bu avantajlar bazen gereğinden fazla özellik sunabilir. Bazı fonksiyonlar üzerinde değişiklik yaparak NTFS performansını artırabilirsiniz:

  1. Kısa adların oluşturulmasını devre dışı bırakın. Varsayılan ayarlar altında NTFS, dosyaları MS-DOS ve Microsoft Windows 3.x istemcileri uyumluluğu açısından sekiz karakter uzunluğunda dosya adı ve üç karakter uzunluğunda dosya uzantısı standardına uygun şekilde biçimlendirir. Eğer bu tür istemcileri desteklemiyorsanız, Kayıt Defteri’ndeki “NtfsDisable8dot3NameCreation” (HKEY_LOCAL_MACHINE\
  SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Filesystem anahtarı altında) değerini 1 yaparak fonksiyonu devre dışı bırakabilirsiniz.
  2. Son erişim güncellemesini devre dışı bırakın. Varsayılan ayarlar altında NTFS, klasörlere son erişim tarihini ve zamanını günceller. Büyük boyutlardaki NTFS sabit disklerde, güncelleme işlemi performansın düşmesine neden olur. Otomatik güncellemeyi kapatmak için Kayıt Defteri’ndeki “NtfsDisableLastAccessUpdate” (HKEY_LOCAL_MACHINE\
  SYSTEM\CurrentContolSet\Control\Filesystem) değerini 1 yapın. Eğer veritabanında böyle bir kayıt bulunmuyorsa, anahtarı ekleyerek değeri düzenleyin.
  3. “Master file table” için uygun bir alan belirleyin. Sistem kayıt veritabanında HKEY_LOCAL_MACHINE\
  SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem anahtarı altında “NtfsMftZoneReservation” kaydını REG_DWORD olarak ekleyin. Bu kaydı kayıt defterine eklediğinizde sistem disk alanı üzerinde “master file table” için alan ayırır. Bu sayede master file table performans artışı sağlar. Eğer sabit diskinizdeki dosyaların ortalama boyutu çok yüksek ve miktarı az ise 1 değerini kullanın. Dosya miktarındaki artışa göre 2, 3 veya 4 (maksimum) değerlerini de kullanabilirsiniz. Ancak her şeye rağmen 2’nin üzerindeki değerleri tercih etmeyin, çünkü bu değerler master file table için kullanılan sabit disk bölümü boyutunu artırır. Değişikliklerin onaylanması için bilgisayarın yeniden başlatılması gerektiğini unutmayın.

  ipucu-20

  CPU öncelik ayarı ile hız artışı
  Öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi altındaki CPU Priority ayarının düzenlenmesi gerekir. Regedit’i başlatın ve HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ PriorityControl\ anahtarını bulun. Pencerenin sağındaki bölümde Win32PrioritySeparation değerini “38" olarak değiştirin.

  Ardından son olarak Bilgisayarım klasörü üzerinden Araçlar menüsüne, oradan da Klasör Seçenekleri’ne tıklayın. Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine geçin ve Gelişmiş Ayarlar listesinden Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat seçeneğini işaretleyin.
  Windows XP, artık her pencereyi ve uygulamayı, kendine özel bellek alanında ve özel proseslerde çalıştırır. Bu sayede sağlamlık ve hız artışı sağlanır, ancak bilgisayarınız eskisine göre çok daha fazla RAM gerektirir.
  Not: Yukarıda anlatılan iki ipucu, bazen Counter Strike altında klavye ve farenin devre dışı kalmasına neden olabilir.
   
 2. FORCİBLE20
  Offline

  FORCİBLE20 GOLDMASTER AR-GE DESTEK

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  240
  Ödül Puanları:
  0
  ipucu-21


  Açılış ve uygulamaların başlatılma süresinde gözle görülür bir artış olduğunu hissedeceksiniz
  Intel Uygulama Hızlandırıcı – Disk erişimini hızlandırın
  Sabit diskinizde yüzde 10 değerinde hız artışı için yeni sürücü kurmaya sizce de değmez mi? Intel firması gerekli sürücüleri (Application Accelerator (IAA)) internet sitesi üzerinden Eylül ayında bu yana sunuyor. Bu program duyurulduğu üzere “storage sub-system bottleneck”leri, yani darboğazları azaltıyor. Eğer Intel chipsetli bir anakart (810 - 860 arası) ve Pentium Celeron, III, 4 ya da Xeon işlemciye sahipseniz aşağıdaki adresi ziyaret edin:
  Intel
  Dosyayı indirip kurulum işlemlerine başlamadan önce, bu sayfada yer alan uyarıları ve önerileri mutlaka okuyun.
  Eğer 830 veya 845 chipset’li ve Windows XP kurulu bir sistem üzerinde çalışıyorsanız öncelikle “Intel Chipset Software Installation” uygulamasını kurmanız gerekir. Eğer chipset’in modelinden emin olamıyorsanız, yine aynı sayfa üzerinde chipset’in tanımlanmasını sağlayan bir araç bulabilirsiniz.
  Açılış ve uygulamaların başlatılma süresinde gözle görülür bir artış olduğunu hissedeceksiniz. Sürücüleri yüklemeden önce açılış süresini kronometre ile ölçerek farkı tespit etmenizi tavsiye ediyoruz.

  ipucu-22

  IRQ öncelik performansı
  Bu ipucuyla, bir IRQ değerine verilen önceliğin artırılarak, ilgili bileşenin performansının artırılması sağlanabilir. Bu işlem sırasında en sık kullanılan bileşen, tüm anakartın performansının artırılmasını sağlayan “Sistem CMOS/Gerçek Zaman Saati”dir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\PriorityControl anahtarına ulaşın. Sağdaki alana farenin sağ tuşuyla tıklayarak yeni bir DWORD değeri oluşturun ve “IRQ8Priority” olarak adlandırın. Oluşturulan değer üzerine çift tıklayıp 1 değerini girin. Oluşturulan değer, aşağıdaki biçimde görülür:
  IRQ8Priority REG_DWORD 0x00000001 (1)
  Değişikliklerin onaylanması için bilgisayarı baştan başlatmanız gerekir.

  ipucu-23


  Windows’un, simgelerin gösterilmesi sırasında muhteşem hız kazandığını göreceksiniz
  Ağ'da simgelerin daha hızlı görüntülenmesi
  Klasörlerde gezinmek üzere Bilgisayarım klasörünü açtığınızda, XP otomatik olarak ağ klasörleri ve yazıcıları da aranır. Bu işlem, simgelerin görüntülenmesini geciktirebilir. Eğer varsayılan Windows simgelerini kullanmayı tercih ediyorsanız, bu fonksiyonu durdurabilirsiniz.

  1-Bilgisayarım klasörüne çift tıklayarak açılmasını sağlayın.
  2-Araçlar menüsü üzerinden Klasör Seçenekleri’ni seçin.
  3-Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine geçin.
  4-Gelişmiş Ayarlar altında ikinci sırada yer alan Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik olarak tara seçeneğini devre dışı bırakın.
  5-Uygula veya Tamam’a tıklayarak işlemlerin onaylanmasını sağlayın.
  Windows’un, simgelerin gösterilmesi sırasında muhteşem hız kazandığını göreceksiniz.

  ipucu-24

  IDE sürücülerde DMA’nın etkinleştirilmesi
  Pentium IV 3Ghz+ işlemcili yeni PC’nizde kare atlayan DivX;-) filmlerin veya takılan MP3 dosyaların canınızı sıkması gayet doğal. Oysa ki çözümü oldukça basit: Muhtemelen XP, IDE sürücülerinizi DMA yerine PIO modu altında çalıştırmayı tercih ediyor. Bilgisayarım simgesine farenin sağ tuşuyla tıkladıktan hemen sonra Özellikler’i ve Donanım sekmesini seçerek Aygıt Yöneticisi’ne geçin.
  Birincil IDE Kanalı kaydına ve ardından Gelişmiş Ayarlar sekmesine çift tıklayın. Burada birincil IDE kanalı üzerindeki master ve slave sürücülerin ayarlarını görebilir ve aktarım modunu seçebilirsiniz. Eğer aktarım modu Salt PIO ise DMA kullanılabiliyorsa seçeneğini seçin ve PC’nizi baştan başlatın. Bilgisayarınız açılışın ardından da hala PIO modunda diretiyorsa, Aygıt Yöneticisi’nden birincil IDE kanalını kaldırın ve sistemi baştan başlatın. Ardından aynı işlemi ikincil IDE kanalı için de tekrarlayın. Artık akıcı DivX;-) filmlerin ve mp3’lerin keyfini çıkarabilirsiniz.

  ipucu-25

  Scandisk süresini 10 saniye kısaltın
  Başlat / Çalıştır menüsü üzerinde "CMD" komutunu yazarak MS DOS komut satırına geçin. Komut penceresinde "CHKNTFS/T:4" yazın ve [Enter] tuşu ile işlemi onaylayın. "4" yazan alana bekleme süresini girebilirsiniz. Daha fazla bilgi için "CHKNTFS/?" komutunu kullanabilirsiniz.

  ipucu-26


  Masaüstü’nde boş bir alana tıklayarak açılan menüden Özellikler’i seçin
  Hız için grafik kalitesinden taviz verin
  XP, yeni eklenen grafik özellikleri ile büyük miktarlarda bellek harcanmasına neden olur. Bazen çok önemli görülen bu miktar, çok ince bir ayrıntı için israf ediliyor olabilir.
  Renk kalitesinin ve ekranda görüntülenen bit sayısının düşürülmesi, yeni başlayanlar için önemli bir tasarruf ve hız artışı sağlayabilir.
  1- Masaüstü’nde boş bir alana tıklayarak açılan menüden Özellikler’i seçin.
  2- Görüntü Özellikleri penceresinde Ayarlar sekmesine geçin. Renk kalitesi listesinden en düşük kaliteyi seçin (genellikle 15 veya 16 bit). Bu işlem renk yoğunluğunu, simgelerin kalitesini düşürür ve sistem performansında nispeten hız artışı sağlanır.

  ipucu-27


  Başlat / Çalıştır menüsü üzerinden "regedit" programını çalıştırın
  XP’nin hızlı kapatılması
  Windows XP’nin kapatılması sırasında, sistem öncelikle çalışan tüm hizmetlerin sonlandırılmasını sağlar. Eğer hizmetler hemen kapatılamazsa, Windows tarafından sonlandırılmadan önce kapatılması için bir şans daha tanınır. Bu işlem, Windows’un sistem kayıt veritabanında belirtilen süre kadar beklemesine neden olur. Eğer bu ayarları değiştirirseniz, Windows hizmetlerin daha kolay sonlandırılmasını sağlayacaktır. Gerekli değişiklikleri aşağıda bulabilirsiniz:

  1- Başlat / Çalıştır menüsü üzerinden "regedit" programını çalıştırın.
  2- HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaşın.
  3- Control anahtarına tıklayın.
  4- Pencerenin sağındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" değerini seçin.
  5- Üzerine çift tıklayarak değeri 2000’den daha düşük bir değere ayarlayın (Örneğin 200).

  ipucu-28

  XP’nin klavye üzerinden kapatılması
  Bilgisayarınızın klavye üzerinden basit bir tuş kombinasyonu ile kapatılması ya da baştan başlatılması işlerinizi kolaylaştırmaz mıydı? [CTRL]+[ALT]+[DEL] tuş kombinasyonunu herkes biliyor, peki ya [CTRL]+[ALT]+[END]’i?
  Yapmanız gereken işlemler oldukça basit ve zararsız.

  1- Masaüstü’nde boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayın. Yeni / Kısayol menüsü üzerinden bir kısayol oluşturun. Kısayol Oluştur penceresi ekrana gelir. İlgili satıra “shutdown” (tırnak işaretli olmadan) yazıp bir karakter boşluk bırakın ve aşağıdaki parametrelerden birini yazın.
  Kullanımı: shutdown [-i | -l | -s | -r | -a] [-f] [-m \\bilgisayaradı] [-t xx] [-c "açıklama"] [-d up:xx:yy]
  -i Grafik arabirimini görüntüler, ilk parametre olması gerekir
  -l Oturumu kapatır (-m parametresiyle kullanılamaz)
  -s Bilgisayarı kapatır
  -r Bilgisayarı kapatır ve baştan başlatılmasını sağlar
  -a Sistemin kapatılmasını engeller
  -m \\bilgisayaradı Bilgisayarın uzaktan kapatılmasını, baştan başlatılmasını ya da iptal edilmesini sağlar.
  -t xx Sistemin belirlenen xx saniye sonunda kapatılmasını sağlar
  -c "açıklama" Kapanış açıklaması (en fazla 127 karakter)
  -f Çalışan uygulamaların hiçbir uyarı olmaksızın kapatılmasını sağlar
  -d [p]:xx:yy Kapanış için sebep kodu
  u kullanıcı kodu
  p planlanan kapanış kodu
  xx Büyük sebep kodu (256’dan daha küçük pozitif değer)
  yy Küçük sebep kodu (65536’dan daha küçük pozitif değer)

  Aşağıdaki komut satırı kapanış komutuna iyi bir örnektir:
  “shutdown -s -t 0” (tabii ki tırnak işaretleri olmadan)

  2- Bu komut bilgisayar kapanış komutunu çalıştırılmasını ve bilgisayarın kapatılmasını sağlar (-s parametresi ile). Sayaç, bilgisayarın en hızlı biçimde kapatılması için sıfır değerine ayarlanmıştır (–t 0 parametresi ile)
  3- Özelleştirilmiş shutdown komutunuzu oluşturduktan sonra İleri’ye tıklayın. Kısa yola bir isim verin ve işlemi bitirin.
  4- Oluşturulan kısayol üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve özelliklerini görüntüleyin.
  5- Kısayol tuşu satırı üzerinde programın kısa yolunu belirleyebilirsiniz.
  [CTRL]+[ALT]+[END] tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz, ancak tabii ki seçim size kalmış.

  6- Tamam’a tıklayın. Kapanış komutu artık kullanıma hazır! Bilgisayarınızın kapatılması için [CTRL]+[ALT]+[END] tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Ancak öncelikle üzerinde çalıştığınız dosyaları kaydetmeyi unutmayın. Aksi takdirde çalışmalarınız kaydedilmeden kapatılır.

  ipucu-29

  Ağ'da hızlı gezinti için sistem hatasının önlenmesi
  Windows 2000’de görülen bir hata, Zamanlanmış Görevler klasörünün, kullanıcının ağda klasörleri görüntülemesi sırasında da taranmasına neden olur. Microsoft bu hata için bir düzeltme öneriyor. Düzeltme sadece hatayı gidermekle kalmıyor, aynı zamanda Microsoft ağlarında gezinti sırasında önemli derecede hız artışı da sağlıyor. Hatanın giderilmesi için gerekli aşağıdaki adımları izleyin:

  1- "Regedit" komutu ile Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın.
  2- HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / RemoteComputer / NameSpace anahtarına geçin.
  3- {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} olarak tanımlanan anahtarı bulun.
  4- Üzerine sağ tuşla tıklayın ve silin.
  5- Sistemi baştan başlatın.

  ipucu-30


  Bu ayarların ağ bağlantılarınızda muhteşem bir hız artışı sağladığını göreceksiniz
  Hızlı ağ erişimi sağlanması
  Eğer 29. ipucunda açıklanan ağ bilgisayarları için zamanlanmış görevlerin denetlenmesi anahtarını da silmenize rağmen Ağ Bağlantılarım üzerinden diğer ağ bilgisayarlarına erişiminiz dayanılamayacak kadar yavaşlıyorsa ve birden fazla ağ donanımına sahipseniz (kablo ve ADSL modem ya da dahili ağ için ikinci bir NIC) aşağıdaki adımları izleyin:
  Ağ Bağlantılarım üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Kablo ve ADSL modem bağlantısını sağlayan NIC üzerine sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) kaydına tıklayın ve tekrar ve Özellikler’i seçin. Gelişmiş tuşuna tıklayın, WINS sekmesine geçin ve TCP/IP üzerinde NETBIOS’u devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.
  Ağ Bağlantıları penceresinde geri döndüğünüzde Yüksek Hızda Internet bağlantılarınıza sağ tuşla tıklayın ve yukarıdaki adımları bu bağlantı için de tekrarlayın.
  Bu ayarların ağ bağlantılarınızda muhteşem bir hız artışı sağladığını göreceksiniz. Ancak yapılan değişiklik, bazı durumlarda küçük ev ağlarında Internet Bağlantı Paylaşımı (ICS) fonksiyonunun çalışmasında sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda yapılan işlemleri sorunsuz biçimde geri alabilirsiniz.

  ipucu-31

  Kullanılmayan portların kapatılması
  Yukarıda anlatılan diğer ipuçlarında başlangıç uygulamalarını kapatarak, prefetch dosyalaırnı silerek veya DLL’leri kaldırarak Windows XP açılışını hızlandırmayı denemişsinizdir. Kuşkusuz tüm bu yöntemler gerçekten hız artışı sağlar. Ancak açılış hızının artırılması için önemli bir diğer ayarı da unutmamak gerekir. Bu yöntem, Aygıt Yöneticisi’nden kullanılmayan aygıtların kapatılmasına dayanır.
  Örneğin bilgisayarınızdaki USB ya da COM portlarına bağlı bir aygıt bulunmuyorsa bunların kapatılması sistemin açılış hızına ekstra katkı sağlar.
  Denetim Masası / Sistem / Donanım penceresi üzerinden Aygıt Yöneticisi’ne geçin.
  Bilgisayarınızda kullanılmayan donanımları devre dışı bırakın ve PC’nizi baştan başlatın.

  ipucu-32


  "Page file stripping" olarak da adlandırılan bu yöntem işlem gücünün artmasını sağlar
  Çoklu sabit disklerde kalıcı takas dosyası

  Şimdi okuyacağınız ipucu, sisteminizde şaşırtıcı bir hız artışı sağlamanıza yardımcı olacak. İnternette ve tartışma gruplarında kalıcı takas dosyasının paylaştırılması konusunda çok sayıda ipucuyla karşılaşabilirsiniz.
  Eğer özellikle ayrı IDE kanallarına bağlı iki veya daha çok sabit diske sahipseniz kalıcı takas dosyasını bu iki sürücü üzerine yayabilirsiniz. Windows XP, RAID-Type Stripping fonksiyonunu destekler ve sahip olduğu algoritmalar ile bilgilerin farklı sürücülere paylaştırılmasını da sağlar. Böylelikle her iki sürücüye de aynı anda erişilmesi (verilerin okunması ve yazılması) gerektiğinde, Windows XP bu özelliği sayesinde performans artışı sağlar.
  Gerekli ayarları yapmak için Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayın, Özellikler’i seçin. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine geçin ve Performans alanı altındaki Ayarlar’a tıklayın. Performans Seçenekleri penceresi altında Gelişmiş sekmesine geçin ve Değiştir’e tıklayın. Sanal Bellek penceresinde her iki sabit diskiniz için de disk belleği boyutunu ayarlayın.
  Örneğin her biri üzerinde çift disk bölümü bulunan iki farklı sabit diskiniz olduğu varsayalım. Bu durumda ekranda toplam 4 farklı disk alanı görülür. Eğer 512 MB sabit disk alanına sahipseniz örneğin ikinci disk alanını 1.5 GB boyutunda oluşturabilir ve kalıcı takas dosyası boyutunu 764-1500 MB arası ayarlayabilirsiniz.
  Bu yöntemi mutlaka deneyin. "Page file stripping" olarak da adlandırılan bu yöntem işlem gücünün artmasını sağlar.

  ipucu-33

  XP’nin hızlı kapatılması için alternatif öneri
  Windows’un önceki sürümleri gibi, Windows XP’nin de Bilgisayarı Kapat üzerine tıkladıktan sonra kapatılması uzun zaman alır. Eğer yukarıda anlatılan daha karmaşık ipuçlarını uygulamaktan çekiniyorsanız, açılış ve kapanış seslerini devre dışı bırakarak nispeten hız artışı sağlayabilirsiniz.
  Denetim Masası üzerinden Ses Efekti ve Ses Aygıtları simgesine tıklayın. Ses Efekti sekmesine geçin ve Program olayları listesi altında Windows’tan Çık kaydını seçin. Ses Efekti listesinde Windows XP Kapat.wav dosyası görülür. Listenin hemen yanındaki ok tuşuna tıklayarak listenin en üstünde yer alan "(Yok)" kaydını seçin. Tamam’a tıklayarak işlemleri onaylayın.

  ipucu-34


  Başlat / Çalıştır menüsü üzerinden
  KİLİTLENMELERİ ENGELLEYİN
  Açılışta takılmaların engellenmesi
  Eğer sistem açılış sırasında 2 veya 3 dakika takılıyorsa ve bu esnada Başlat menüsüne veya Görev Çubuğu programlarına da erişilemiyorsa bunun tek bir sebebi olabilir: Arka planda çalışan “Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti”. Microsoft bu hatanın giderilmesi için güncellemeler yayınladı, ancak bazı sistemlerde etkili olmayabilir.

  1- Başlat / Çalıştır menüsü üzerinden “msconfig” komutunu çalıştırın.
  2- Hizmetler sekmesine geçin. Hizmetler başlığına tıklayarak hizmetlerin isme göre sıralanmasını sağlayın. Ardından “Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti”ni bulun, devre dışı bırakın ve işlemleri onaylayarak bilgisayarınızı baştan başlatın.

  ipucu-35

  KİLİTLENMELERİ ENGELLEYİN
  Uygulama sonlandırma süresinin ayarlanması
  İşletim sistemi, uygulamaların donmalara karşı otomatik olarak kapatılmasını sağlayacak bir süre tanımlar. Bu değer çoğu zaman gereğinden yüksek olabilir. Bazen de çok düşük tanımlanmıştır. Uygulamaların arka planda çok sayıda işlem yapması, bilgisayarın uygulamanın kilitlendiğini düşünerek onu sonlandırmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için kayıt defterindeki sonlandırma süresini artırmanız gerekir:
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni (regedit.exe) başlatın. HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop anahtarına geçin. Ekranın sağındaki listeden HungAppTimeout değerini seçin ve üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak Değiştir’i seçin. Sonlandırma süresini değiştirin ve bilgisayarınızı baştan başlatın.

  ipucu-36

  KİLİTLENMELERİ ENGELLEYİN
  Otomatik yeniden başlatma seçeneği
  Her ne kadar Windows XP sürümünün en sağlam işletim sistemi olduğu söylense de, bazı durumlarda mavi ekranla karşılaşmanız mümkündür. Ancak bu tür durumlarda sistem çökmelerinin atlatılması için kullanılabileceğiniz bir önerimiz var: Bu işlem, mavi ekranla karşılaşıldığında sistemin baştan başlatılmasını sağlar.
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ CrashControl anahtarına geçin. Ekranın sağındaki listeden AutoReboot değerini seçin ve üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak Değiştir’i seçin. Fonksiyonu devre dışı bırakmak için ekrandaki değeri 0 ile, açmak içinse 1 değeriyle değiştirin. Ardından bilgisayarınızı baştan başlatın.

  ipucu-37


  Başlat / Çalıştır penceresine
  KİLİTLENMELERİ ENGELLEYİN
  IE 6’da yavaşlamaların ve çökmelerin engellenmesi
  Eğer Internet Explorer (IE) 6 dayanılamayacak kadar yavaşlıyor, çökmelere neden oluyorsa ve CPU kullanım oranı yüzde 100’e kadar tırmanıyorsa, bunun nedeni zarar görmüş Temporary Internet Files klasörü olabilir. Genelde Temporary Internet Files klasöründeki dosyalar, Internet Seçenekleri menüsünden ya da özel yazılımlar ile temizlenmeye çalışılır. Ancak bu klasör çoğu zaman boş gibi görünse de aslında boş olmayabilir. Bu durum Temporary Internet Files klasörü veritabanındaki bozukluktan kaynaklanır.
  Temporary Internet Files aslında gerçek dosyalar değildir, %systemdrive%\Documents and Settings\%username%\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5\index.dat altına yer alan kayıtlardır. Bu dosyanın silinmesi, sorunu da çözecektir. Aynı sorun NT kullanıcılarını da tehdit eder. Sorunun giderilmesi için aşağıdaki adımları izleyin:
  1- Başlat / Çalıştır penceresine "CMD" yazarak komut satırı penceresi açın.
  2- Internet Explorer’ı ve Windows Gezgini’ni kapatın ([CTRL] + [ALT] + [DELETE] tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açın ve İşlemler sekmesinden iexplore.exe ve explorer.exe dosyalarını İşlemi Sonlandır üzerine tıklayarak kapatın.
  3- Hasarlı dosyayı silmek için komut satırında aşağıdaki komutu yazın.
  del "%systemdrive%\Documents and Settings\%username%\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5\index.dat" (%systemdrive% = sistemin kurulu olduğu sabit disk örneğin “C:”, %username% = oturum açılan kullanıcı adı)
  4- Görev Yöneticisi üzerinden Windows Gezgini’ni tekrar başlatın ([CTRL] + [ALT] + [DELETE] tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni açın, Uygulamalar sekmesinde Yeni Görev’e tıklayın. Ardından Gözat’a tıklayın ve C:\Windows\explorer.exe üzerinden Windows Gezgini’ni çalıştırın) veya yine Görev Yöneticisi üzerinden bilgisayarınızı baştan başlatın. IE artık gerçek hızında çalışır.

  ipucu-38

  KİLİTLENMELERİ ENGELLEYİN
  Infinite Look Fix (Hacked Driver)
  Bu ipucunda sonsuz döngü hatasının çözümünü bulabilirsiniz. Aslında bu hata, yetersiz güç kaynağının neden olduğu bir sağlamlık sorunu olarak bilinse de, sorunun gerçek kaynağı sürücülerle ilgilidir.
  CPU AGP kontrol sürücüleri özellikle VIA chipset’li sistemlerde hatalara neden olabilir. Ancak bu sorundan rahatsız olan bir programcı, sorunun sürücüden kaynaklandığını çözmüş ve sürücü üzerinde ufak bir değişiklik yaparak giderilebileceğini ispatlamış. Sürücüyü indirebileceğiniz adres aşağıda:
  http://members.optushome.com.au/dicee6/NVLoopFix.zip

  ipucu-39


  Başlat / Çalıştır penceresine “c:\Windows\inf “yazın ve Tamam’a tıklayın
  KİLİTLENMELERİ ENGELLEYİN
  Arama penceresi hatasının engellenmesi
  Windows XP’de arama yapmak istediğinizde bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz ("A file that is required to run search companion cannot be found. You may need to run setup." ). Bu hatanın giderilmesi için XP Service Pack 1 güncellemesini ya da Q319949 kodlu hata güncellemesini kurmanız gerekir. Eğer güncellemeleri yüklemek istemiyorsanız, Administrator haklarına sahip bir kullanıcı ile oturum açın. Başlat / Çalıştır penceresine “c:\Windows\inf “yazın ve Tamam’a tıklayın. Ekrana gelen klasörde Srchasst.inf dosyasını bulup üzerine sağ tuşla tıklayın ve Yükle’yi seçin.
  Bu işlem arama rehberi için gerekli dosyaların yeniden yüklenmesini sağlar. Ancak bu yöntem ile giderilen hata, ileride ISS’e bağlantı kurarken arama penceresi açık ise tekrar görülebilir. Bu durumda, bağlantı kesildiğinde sorun devam edecektir, çünkü bozuk dosyalar bellekte kalır. İlgili dosyaları not defteri ile görüntüleyerek hatanın kaynağını bulmaya çalışabilirsiniz. Göz atmanız gereken dosyalar şunlar: Balloon.xsl, Bar.xsl, Lclsrch.xml. Tabii ki bu kadar zahmete katlanmaktansa, XP SP1’i kurmanızı tavsiye ederiz.

  ipucu-40

  VERİLERİ KORUYUN
  FAT32 disk biçiminin NTFS’e dönüştürülmesi
  FAT32 disk sisteminin NTFS’e dönüştürülmesi, sağlamlığın ve güvenliğin artırılmasını sağlar. Komut satırına "Convert C: /FS:NTFS" komutunu yazın. "C:" ile "/" arasında bir karakter boşluk bıraktığınızdan emin olun ve [Enter] tuşu ile işlemi onaylayın. Sorulan soruları [E] tuşuna basarak onaylayın (ya da Y). Tekrar sorulan soruya [E] yanıtını vererek sistemin baştan başlatılmasını sağlayın. İşlemin tamamlanarak sabit diskin NTFS’d dönüştürülmesi bir saat ile 15 dakika arasında değişir.
  Artık dosyalarınızın güvenliği için parolalar tanımlayabilir ve şifreleme kullanabilirsiniz. Bu komut Windows XP Home sürümü altında da çalışır.
   
 3. FORCİBLE20
  Offline

  FORCİBLE20 GOLDMASTER AR-GE DESTEK

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  240
  Ödül Puanları:
  0
  ipucu-41

  VERİLERİ KORUYUN
  Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi
  Standart ayarlarda, bir belge veya dosyaya eriştiğinizde ya da açtığınızda bu dosyanın ismi Başlat menüsü üzerindeki özel menüye eklenir. İstenmeyen ziyaretçiler böylelikle hangi dosyalar üzerinde çalıştığınızı rahatlıkla görebilirler. Bu ipucu sayesinde dosyaların bu listeye (recent files) eklenmesini engelleyebilirsiniz.
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın, öncelikle HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranın sağındaki alan üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak yeni bir DWORD değeri oluşturun. Yeni oluşturulan değerin adını “NoRecentDocsHistory” olarak değiştirin. Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 değerini, sistemi eski konumuna getirmek için 0 değerini girin. Aynı işlemleri kullanıcı anahtarı yerine sistem anahtarı üzerinde gerçekleştirmek için, yeni değeri HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ anahtarı altına da ekleyebilirsiniz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapattıktan sonra değişikliklerin onaylanması için bilgisayarınızı baştan başlatmanız gerekir.

  ipucu-42

  VERİLERİ KORUYUN
  XP Home’da Administrator hesabı parolası
  Windows XP Home sürümünde admin hesabına sadece Güvenli Kip (SafeMode) altından erişilebilir. Bu hesabın parolası varsayılan olarak boştur. Evet doğru duydunuz, sizce de tehlikeli görünüyor, değil mi?
  Daha güvenli bir sistem için yapmanız gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1- Bilgisayarınızı kapatın.
  2- PC’nizi tekrar başlatın ve BIOS’un denetlenmesinin ardından [F8] tuşuna basın. Listeden Güvenli Kip’i seçin.
  3- Sonraki pencerede [Enter] tuşuna basın.
  4- Başlat menüsü üzerinden Denetim Masası’na geçin.
  5- Kullanıcı Hesapları simgesine çift tıklayın.
  6- Listeden Administrator hesabını seçin.
  7- Yeni bir parola belirleyin.
  Artık bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz.

  ipucu-43

  VERİLERİ KORUYUN
  Kayıtlı kullanıcı adları ve parolalara erişim

  Depolanan Kullanıcı Adı ve Parolaları penceresinde, açılan oturumdan farklı olarak etki alanı servislerine bağlantı için kullanılan kullanıcı adları ve parolalarına erişilebilir. Bu pencereye erişim normal yollarla biraz zor olabilir, ancak aşağıdaki komutu kullanarak masaüstüne kısayol oluşturabilirsiniz:
  “rundll32.exe keymgr.dll,KRShowKeyMgr”

  ipucu-44


  Öncelikle Administrator hesabıyla oturum açın
  VERİLERİ KORUYUN
  Şifreli dosyaların şifrelerinin çözülmesi
  Öncelikle Administrator hesabıyla oturum açın. Başlat / Çalıştır üzerinden “CMD” yazarak komut satırına geçin. Komut satırında “cipher /r:Eagent “yazın ve [Enter]’a basın. .PFX dosyasının korunması için parolanın yazılması gerekir. Administrator parolanızı yazın ve onaylamak için tekrar yazın. .CER ve .PFX dosyalarınızın oluşturulduğu uyarısı ekranda görülür. Eagent.cer ve Eagent.pfx dosyaları, yukarıdaki komutu yazmadan önce bulunduğunuz klasöre kaydedilir. Örneğin komut satırında C:\Documents and Settings\admin> görülüyorsa, iki dosya da admin klasörüne kaydedilir (güvenlik nedeniyle bu dosyaları Administrator klasöründe ya da diskette saklamanız önerilir).
  Başlat / Çalıştır üzerinde “certmgr.msc” yazarak Tamam’a tıklayın. Bu komut Sertifikalar penceresinin ekrana getirilmesini sağlar. Kişisel kaydı üzerine sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden Tüm Görevler / All’ı seçin. Sertifika Alma Sihirbazı açılacaktır. İleri’ ye tıklayın ve C:\Documents and Settings\admin klasörünü hedef gösterin. Aç penceresinde, pencerenin hemen altındaki Dosya Türü’nü “Personal Information Exchange (*.pfx,*.P12)” olarak değiştirin. Eagent.pfx dosyasını seçin ve Aç’a tıklayın. (İleri’ye tıkladıktan sonra Administrator parolanızı girin (aşağıdaki iki onay kutusunu da boş bırakın) ve tekrar İleri’ye tıklayın. İlk seçeneğin aktif olduğundan emin olun ve İleri’ye tıklayın. Ardından Son’a tıklayın. Alma işleminin tamamlandığını belirten bir mesaj ekrana gelir. Alma işlemini onaylamak için Sertifika penceresini kapatın ve tekrar açın. Kişisel klasörüne tıkladığınızda Sertifikalar adında yeni bir alt klasörün oluşturulduğunu göreceksiniz. Sertifikalar’a tıkladığınızdaysa ekranın sağındaki sütunda yeni kayıt görülür. Sertifikalar penceresini kapatın.
  Başlat / Çalıştır penceresi üzerinden “secpol.msc” komutunu çalıştırın. Bu komut “Yerel Güvenlik İlkesi” uygulamasının ekrana getirilmesini sağlar. Ortak Anahtar İlkeleri klasörünü açın ve Şifreleme Dosya Sistemi alt klasörü üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüden Veri Kurtarma Aracısı Ekle seçeneğini seçin. Sihirbaz ekrana gelir. İleri’ ye tıklayın.
  Gözat tuşuna tıklayın ve C:\Documents and Settings\admin klasörüne geçin. Eagent.cer dosyasını seçip Aç tuşuna tıklayın (Sihirbaz “User_Unknown” durumunu gösterir). İleri’ ye ve Son’ a tıklayın. Pencerenin sağındaki sütunda yeni kayıtlar göreceksiniz. Yerel Güvenlik İlkesi penceresini kapatın.
  Artık Administrator olarak siz yerel bilgisayar üzerinde varsayılan “Şifrelenmiş dosyaları kurtarma yetkilisi” olarak tanımlandınız.
  Şifreli dosyaları kurtarmak için:

  1-Senaryo
  Eğer yukarıdaki işlemleri sistemde mevcut kullanıcılar dosyalarını şifrelemeden önce gerçekleştirdiyseniz artık Administrator hesabında oturum açarak şifreli dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Açmak istediğiniz dosya üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır.
  2-Senaryo
  Eğer gerekli işlemleri, mevcut kullanıcı dosyalarını şifreledikten sonra tamamladıysanız, öncelikle işlemin uygulanacağı kullanıcı hesabıyla oturum açmalı ve ardından oturumu kapatarak bu defa da Administrator hesabınızla oturum açmalısınız. Artık şifreli dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Dosyalar üzerine çift tıklamanız içeriğin görüntülenmesi için yeterli olacaktır.

  Dikkat: Şifreli dosyalarını kurtarmak istediğiniz kullanıcı hesabının adını değiştirmeyin ya da silmeyin. Aksi takdirde yukarıdaki adımları izleyerek dosyaların şifrelerinin çözülmesi mümkün olamaz.

  ipucu-45

  VERİLERİ KORUYUN
  Guest hesabına şifre atanması
  XP Home ve Professional sürümleri altında Guest hesabı için kullanılan parola boştur. Yani kısacası parola tanımlanmamıştır. Oysa ki Guest hesabı güvenlik açıklarına neden olabilir. Bu durumda parola atanması da isteğe bağlı olmamalı. Guest hesabına şifre verilmesi için öncelikle bilgisayarınızda Administrator hesabıyla oturum açın ve guest hesabına geçin.
  Başlat / Çalıştır üzerinde “CMD” yazıp Tamam’a tıklayarak komut satırına geçin.
  Komut satırında aşağıdaki komutu yazıp [Enter]’a basın.
  “Net user guest password”
  Denetim Masası klasöründe Kullanıcı Hesapları’na tıklayın. Guest hesabına tıkladığınızda artık parolayı değiştirebilirsiniz.

  ipucu-46


  Araç menüsünden Internet Seçenekleri’ni seçin

  VERİLERİ KORUYUN
  IE’de şifreli verileri sabit diske kaydetmeyin
  Internet Explorer’ın son sürümü, yeni bir takım güvenlik özellikleri içerir. Örneğin şifreli veri transferi gerçekleştiren bir siteye bağlandığınızda, ağ üzerinden aktarılan dosyalar da şifrelidir. Bu durumda browser verilerin şifrelerinin çözülmesi için gerekli anahtara sahiptir. Neden birilerine şifrelerinizi çözme şansı tanıyasınız ki? Eğer Internet Explorer’a sabit diske yazma izni verilmezse birilerinin bu dosyayı alma şansı da neredeyse imkansız hale gelir ve brute force saldırılarla güvenliğin kırılması da zorlaşır.
  Internet Explorer’ı başlatın. Araç menüsünden Internet Seçenekleri’ni seçin. Gelişmiş sekmesine geçin ve Güvenlik altında Şifreli sayfaları diske kaydetme seçeneğini bulun ve işaretleyin. Ardından Tamam’a tıklayarak yapılan değişiklikleri onaylayın.

  ipucu-47


  Denetim Masası üzerinden Yönetimsel Araçlar simgesine tıklayın
  VERİLERİ KORUYUN
  Sistemde XP Pro zorunlu kullanıcı profili oluşturmak

  Bu ipucu, internet kafeler ve üniversiteler başta olmak üzere, kullanıcı hataları nedeniyle sistem çökmeleri yaşanan sistemler için çok önemli ve kalıcı bir çözümdür. Denetim Masası üzerinden Yönetimsel Araçlar simgesine tıklayın ve açılan pencerede Bilgisayar Yönetimi üzerine tıklayın. Ekranın solunda yer alan listeden Yerel Kullanıcılar ve Gruplar kaydını bulun. Yanındaki artı simgesine tıklayarak kaydın açılmasını sağlayın. Hemen altında yer alan Users klasörüne farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Yeni Kullanıcı seçeneğini seçin. “Defuser” adında bir kullanıcı oluşturun.
  Administrator hesabından çıkın ve yeni oluşturduğunuz defuser hesabıyla oturum açın. Ardından bu defa defuser hesabı oturumunu kapatın ve Administrator hesabıyla oturum açın. Tekrar Yönetimsel Araçlar / Bilgisayar Yönetimi üzerinden Yerel Kullanıcılar ve Gruplar klasörüne geçin. Users klasörüne tıklayın. Yeni kullanıcı Defuser üzerine çift tıklayın. Profil sekmesine geçin. Profil yolu’na “X:\WINDOWS\All Users\Defuser” yazın (x sistem sürücüsü harfi. Genelde C:\ şeklindedir). Tamam’a tıklayın ve Bilgisayar Yöneticisi penceresini kapatın.
  Bilgisayarım simgesi üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Özellikler’i seçtikten sonra Gelişmiş sekmesi altından Ayarlar tuşuna tıklayın. Listede Defuser tanımını seçin ve Kopyala tuşuna tıklayın. Profilin kopyalanacağı yer satırına” X:\WINDOWS\All Users\Defuser” (x sistem sürücüsü harfi. Genelde C:\ şeklindedir) yazın. Kullanımına izin verilen profiller alanında Değiştir tuşuna tıklayın ve nesne adı olarak “Authenticated Users” yazın, Adları Denetle tuşuna tıklayın ve ardından iki kez Tamam’a tıklayarak pencerelerin kapanmasını sağlayın. Windows Gezgini üzerinden X:\WINDOWS\All Users\Defuser klasörüne geçin. Ntuser.dat dosyası üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve menüden Ad Değiştir’i seçin. Dosyayı ntuser.man olarak yeniden adlandırın.
  Yukarıda anlatılanlar sadece DefUser zorunlu kullanıcı profilinin oluşturulmasını sağlar. Yeni yaratılacak veya mevcut kullanıcılar arasında Defuser profiline bağlananlar kesinlikle masaüstünde ya da çevre birimlerinde yapacağı değişiklikleri saklayamaz. Bir kullanıcının her yeni oturum açılışında tüm değişiklikler geri alınır. Bu sayede masaüstü düzeninin korunması sağlanır.
  Defuser kullanıcı profilinin yeni kullanıcılara atanması:
  Örnek:
  Denetim Masası’nda yer alan Yönetimsel Araçlar / Bilgisayar Yönetimi üzerinden Yerel Kullanıcılar ve Gruplar klasörünü açın. Users klasörü üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve yeni bir kullanıcı oluşturun. Kullanıcı adını “User1” olarak belirleyin. Ekranın sağındaki alanda kullanıcı tanımı üzerine çift tıklayın ve Profil sekmesine geçin. Profil yolu satırına “C:\WINDOWS\All Users\Defuser” yazın. Artık “User1” oturum açtığında C:\WINDOWS\All Users\Defuser klasöründeki ntuser.man dosyasını üstüne alır.
  Defuser kullanıcı profilinin mevcut kullanıcıya atanması:
  Örnek: Mevcut kullanıcı User2
  Yönetimsel Araçlar / Bilgisayar Yönetimi üzerinden Yerel Kullanıcılar ve Gruplar klasörünü açın. Ekranın sağındaki alanda User2 kullanıcısı üzerine çift tıklayın. Profil sekmesine geçin. Profil yolu satırına “C:\WINDOWS\All Users\Defuser” yazın. Artık User2 kullanıcısı oturum açtığında C:\WINDOWS\All Users\Defuser klasöründe yer alan ntuser.man dosyasını devralır ve oluşturulan şartlar altında çalışır.

  ipucu-48


  Tüm HTML dosyaları standart olarak “Temporary Internet Files” klasörüne kaydedilir
  VERİLERİ KORUYUN
  IE geçici dosyalarının kapanışta silinmesi

  Bu ipucuyla, Internet Explorer uygulamasının her kapanışında geçici internet dosyalarının nasıl silinebileceğini göreceksiniz. Bu sayede sabit diskinizin kapasitesinden tasarruf ve gezdiğiniz web sayfalarının gizliliğini sağlayabilirsiniz. Tüm HTML dosyaları standart olarak “Temporary Internet Files” klasörüne kaydedilir. Çok az bilgisayar bilgisi bulunan bir kullanıcı bile bu dosyaları farklı bir klasöre kopyalayarak görüntüleyebilir. Gerçekten de, en az göründüğü kadar güvensiz. Bu durumu engellemek için öncelikle Internet Explorer’ı başlatın.
  Araçlar menüsünden Internet Seçenekleri’ne geçin. Gelişmişsekmesinde Ayarlar listesinde Güvenlik başlığı altında Tarayıcı kapatıldığında Temporary Internet Files klasörünü boşalt seçeneğini işaretleyin ve Tamam’a tıklayın.

  ipucu-49


  Başlat / Denetim Masası klasörü üzerinden Ağ Bağlatıları’na tıklayın
  VERİLERİ KORUYUN
  Sisteme yapılan saldırıları engelleyin
  Gelen bağlantıları engelleyerek dış dünyaya olan açıklarınızı kapatabilirsiniz.

  Başlat / Denetim Masası klasörü üzerinden Ağ Bağlatıları’na tıklayın. Internet bağlantınızın sağlandığı Yerel Ağ Bağlantısı üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Bu bağlantı öğeleri aşağıdaki öğeleri kullanır listesinden Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) ’nı seçin ve Özellikler’e tıklayın. Yeni açılan pencerede Gelişmiş tuşuna tıklayın. Gelişmiş TCP/IP Ayarları penceresinde ise Seçenekler sekmesine geçin. TCP/IP Süzme İşlemi’ni seçin ve Özellikler’e tıklayın. TCP/IP Süzme İşlemini Etkinleştir (Tüm bağdaştırıcılar için) seçeneğini işaretleyin. TCP Bağla... seçeneğinin hemen üzerinde yer alan Seçilene İzin Ver seçeneğini işaretleyin ve kullanıcıların erişebileceği portları belirleyin.
  Eğer web sunucu çalıştırıyorsanız 80, ftp sunucusu çalıştırıyorsanız 21 portunu ekleyin. Tamam’a tıklayarak tüm pencereleri kapatın ve bilgisayarınızı baştan başlatın.
  Bu sayede ihtiyaç duyulmayan tüm bağlantılar kapatılır.
  Bu ipucuna alternatif olarak bir firewall’dan da yardım alabilirsiniz. Kuşkusuz portların süzülmesini sağlarken örneğin diğer bilgisayarların size ICQ veya Windows Messenger üzerinden dosya atabileceklerini ve ilgili portların açık olması gerektiğini de unutmayın. Aksi takdirde hiçbir iletişim kuramayabilirsiniz.

  ipucu-50

  VERİLERİN KORUNMASI
  XP’nin davetsiz misafirlerden korunması
  Davetsiz misafirlerden korunmanız için bir çok yöntem önerebiliriz. Tabii ki tecrübeli hacker’lar isterlerse zaman harcayarak tüm bu engelleri exploit’ler yardımıyla da aşmayı başarabilirler. Ancak aşağıda bulabileceğiniz öneriler bu saldırıları olabildiğince yavaşlatacaktır. Eğer dosya paylaşımı ve uzaktan bağlantı fonksiyonlarından yararlanıyorsanız yerel kural değişiminden de uzak durmalısınız.

  1- İşlemlere başlamadan önce Guest ve Administrator hesapları için parola belirlemeyi unutmayın. Standart ayarlar altında Guest hesabı parolası boştur. Parolanızı harflerden ve sayılardan oluşan ve sözlükte yer almayan bir kelime seçin.
  2- Kullanılmayan hesapları, özellikle de “uzaktan erişim” hesaplarını silin.
  3- Guest hesabını silemeyeceğiniz için devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.
  4- Guest ve Administrator hesaplarının isimlerini farklı tanımlarla değiştirin. Bu hesapların tanımlarını silin (yerel kullanıcı ve hesaplarda). Denetim Masası / Yönetimsel Araçlar / Yerel Güvenlik İlkesi / Yerel İlkeler / Güvenlik Seçenekleri. Sırasıyla Guest ve Administrator hesapları üzerine çift tıklayarak yeniden adlandırın.
  5- Eğer bilgisayarınıza uzaktan bağlantı kurmanız gerekmiyorsa bu fonksiyonu kapattığınızdan emin olun. Denetim Masası / Yönetimsel Araçlar / Yerel Güvenlik İlkesi / Yerel İlkeler / Kullanıcı Hakları Ataması / Bu bilgisayara ağ üzerinden eriş kaydı üzerinden tüm kullanıcıları ve grupları kaldırabilirsiniz. Hatta bu seçeneğin boş olması önerilir. Bu bilgisayara ağ üzerinden erişime izin verme seçeneği altına ise tüm kullanıcı ve grupların eklenmesi gerekir. Bu ilke üzerine çift tıklayın, ardından sırasıyla Kullanıcı ya da Grup Ekle , Gelişmiş ve Şimdi Bul tuşlarına tıklayın. Tüm hesapları işaretleyin ve Tamam’a tıklayın.
  6- Eğer kullanılmıyorsa Ağ Bağlantılarım üzerinden Microsoft dosya paylaşımı’nı kapatın.
  7- Bilgisayarımsimgesine farenin sağ tuşuyla tıklayarak Sistem Özellikleri penceresine ulaşın. Bu pencerede Uzak sekmesine geçin ve Uzak Yardım desteğini kapatın.
  8- Bir Firewall yazılımı kullanın.
  9- Sürekli olarak WindowsUpdate sayfasını ziyaret ederek son güncellemeleri yükleyin.

  ipucu-51


  Başlat menüsü üzerinden Çalıştır’a tıklayın
  VERİLERİN KORUNMASI
  Son açılan belgeler geçmişinin silinmesi
  Başlat menüsü üzerinden Çalıştır’a tıklayın. Aç satırına "gpedit.msc" yazın ve [Enter]’a basın. Ardından Kullanıcı Yapılandırması altındaki Yönetim Şablonları ilkesine tıklayın. Açılan Başlat menüsü ve Görev Çubuğu’nu seçin. Ekranın sağındaki listeden Son açılan belgelerin geçmişini tutma seçeneğine çift tıklayın, Etkin seçeneğini işaretleyin ve Tamam’ a tıkladıktan sonra tüm pencereleri kapatın.

  ipucu-52

  VERİLERİN KORUNMASI
  Bilgisayarın güvenlik amaçlı kilitlenmesi
  XP’de bilgisayarınızı kilitlemek için Windows kısa yollarından bilindiği üzere [Windows] tuşu ile [L] tuşlarına aynı anda basmanız yeterli olacaktır. Eğer bilgisayarınızı örneğin Remote Administrator ile uzaktan kilitlemek istiyorsanız, bu tuşlara basmanız mümkün olamaz. Bu imkandan yararlanabilmek için masaüstüne bir kısa yol yaratmanız yeterli olacaktır.
  Hedef: %windir%\System32\rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation
  Başlama yeri: %windir%

  ipucu-53

  VERİLERİN KORUNMASI
  IIS 5.0’ın önemli güvenlik deliği
  File Transfer Protocol (FTP) ağda dosyaların TCP/IP üzerinden kopyalanması için kullanılır. Eğer anonymous’dan farklı kullanıcı adları tanımlamayı düşünüyorsanız, kolay tahmin edilebilir açık metinlerden kaçınmaya dikkat edin. Hatta çok zorunlu bir hizmet olarak kullanılmıyorsa FTP hizmetinin devre dışı bırakılmasını da öneririz. Eğer FTP hizmeti çalıştığınız departman ve okulda hizmet amaçlı bir zorunluluksa FTP hizmetini ve dosyaları tek başına çalışan özel bir sunucuya transfer edin. Böylelikle diğer servislere ve ağınızdaki verilere erişim sınırlanır. İşletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki adımları izleyerek FTP hizmetini devre dışı bırakabilir veya sistem güvenliğinizi artırabilirsiniz.
  Windows XP Professional ve Windows 2000 işletim sistemlerinde Denetim Masası penceresinde Windows Bileşeni Ekle/Kaldır altından Internet Information Server 5.0 (ISS 5.0) eklenebilir durumdadır.
  IS 5.0’un kurulumunun ardından ne yazık ki bilgisayarınızda çok önemli güvenlik boşluğu yaratacak olan FTP’ye anonim erişim imkanı, otomatik olarak başlatılır.

  Bu servisi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:
  1-Denetim Masası üzerinden Yönetimsel Araçlar simgesine tıklayın ve Hizmetler’i başlatın.
  2-FTP publishing hizmetini bulun.
  3-Bu hizmet üzerine sağ tuşla tıklayarak Özellikler’i seçin.
  4-Durdur üzerine tıklayın.
  5-Başlangıç türü(i) listesinden Devre Dışı’nı seçin.
  6-Uygula’ya ve ardından Tamam’ a tıklayın.

  ipucu-54

  VERİLERİN KORUNMASI
  Syskey komutunun harikaları
  Bu ipucunda sisteminizin güvenliğini artırmanın ilginç bir yolunu göreceksiniz. Bu ipucunu uyguladıktan sonra istenmeyen ziyaretçilere karşı gerçek anlamda bir koruma sağlanmış olur ve açılış sırasında sürücüye özel bir disket yerleştirilmediği takdirde, bilgisayarınızda oturum açılması engellenir.

  Başlat / Çalıştır üzerinden Aç satırına “SYSKEY” yazıp [Enter] tuşuna basın. Ekrana gelen ilk pencerede Güncelleştir üzerine tıklamanız gerekir. Sonraki pencerede Sistemin Ürettiği Parola seçeneğinin seçili olduğundan emin olmalısınız. Ardından Başlangıç Anahtarını Diskette Sakla seçeneğini işaretleyin ve disket sürücüye boş bir disket yerleştirdikten sonra Tamam’a tıklayın. İşlem tamamlandıktan sonra disketi sürücüden çıkarın ve bilgisayarı baştan başlatın.

  Peki ama tüm bu yapılan işlemlerin ne tür bir yararı olacak? Tam anlamıyla ekstra bir güvenlik katmanı. XP sisteminizi baştan başlattığınızda oturum açma ekranına ulaşmak için güvenlik disketini sürücüye yerleştirmeniz istenir. Ancak oluşturduğunuz bu disket eğer bilgisayarı açtığınızda yanınızda yoksa, bu, sisteminizi hack etmek isteyen ziyaretçiler kadar sizin için de kötü demektir. Çünkü bilgisayarınıza artık hiçbir şekilde ulaşamazsınız. Bu nedenle disketi güvenilir bir yerde saklamaya ve yanınızdan ayırmamaya özen gösterin.

  ipucu-55

  VERİLERİN KORUNMASI
  Sistem güvenliğinin test edilmesi
  Aslında bu bir ipucu sayılmaz. Ancak güvenlik için mutlaka bilmeniz gereken ve online sistem güvenlik testleri gerçekleştirebilen web sitesi adreslerini aşağıda bulabilirsiniz. Eğer bir firewall kullanıyorsanız yeterli güvenliğe sahip olup olmadığınızı görebilirsiniz.

  Unutmayın, eğer hacker’lar isterlerse mutlaka sisteminize girecek bir yol bulurlar!

    Home of Gibson Research Corporation  
  HACKERWHACKER FIREWALL TESTER, SECURITY NEWS, FREE SECURITY SCAN
  http://scan.sygatetech.com/
  Test My Firewall
  Firewall Test, Web Tools and Free Internet Security Audit
  Test your antivirus firewall and pc security test.iggyz.com
  http://online.securityfocus.com/cgi-bin/sfonline/links.pl?cat=43&offset=60

  İyi testler!

  ipucu-56


  Bu hizmet MSN/Windows Messenger ile karıştırılmamalı
  VERİLERİN KORUNMASI
  “net send” spam’cilerini engelleyin
  Eğer siz de sık sık net send spam’leri alıyorsanız (istenmeyen mesaj kutuları) ve bu mesajlardan kurtulmak istiyorsanız, öncelikle Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayın ve Yönet’i seçin. Pencerenin solundaki Hizmetler ve Uygulamalar kaydının yanındaki artı simgesine tıklayın. Açılan listeden Hizmetler’i seçin. Pencerenin sağındaki Hizmetler listesinden Messenger hizmetini bulun. Üzerine sağ tuşla tıklayarak Özellikler’ i seçin. Başlangıç türü olarak Devre Dışı’nı seçin.

  Dikkat: Bu hizmet MSN/Windows Messenger ile karıştırılmamalı. Messenger hizmeti, DOS komut satırından net send ile ağ üzerinden gönderilen mesajların, Windows penceresi altından görüntülenmesini sağlar ve kapatıldığında net send spam’cilerini engeller.

  ipucu-57

  VERİLERİN KORUNMASI
  Güvenlik testi
  Windows XP
  Süre: 4 dakika
  Etki: 2/3

  Bu ipucu, Windows NT, 2000 ve XP altında güvenliğin test edilmesi için önemli bir yöntemi açıklıyor. Uygulama paylaşımları, hizmetler ve benzeri diğer tehlikeler hakkında zengin bilgiler sunuyor. Bu tür fonksiyonlar için kullanılan Microsoft Personal Security Advisor (MPSA) (Microsoft Kişisel Güvenlik Danışmanı) aracının yerini, Nisan 2002 tarihinden itibaren Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) (Microsoft Temel Güvenlik Çözümleyicisi) aracı alıyor. MBSA, Windows NT 4.0, Windows 2000 ve Windows XP sistemleri altındaki genel güvenlik gediklerinin taranmasını sağlıyor. MBSA, MPSA ile aynı güvenlik kontrollerini içeriyor, ancak Windows Server ve Workstation gibi yerel ve uzak bilgisayarların taranmasında oldukça etkili fonksiyonlar içeriyor.
  MBSA aracını aşağıdaki adresten indirebilir ya da eCHIP üzerinden sisteminize direkt kurabilirsiniz:
  http://www.microsoft.com/technet/security/tools/Tools/mbsahome.asp

  ipucu-58


  Bu önerimiz Home sürümünde de çalışır
  VERİLERİN KORUNMASI
  Windows 2000 tipi güvenlik ayarları
  Windows XP altında basitleştirilen ayarların Windows 2000 tipi ayarların yerini tutmayacağını düşünenlerden misiniz? Windows 2000 tipi erişim hakları ayarlarını mı özlediniz?

  Ayarların eski görünümüne kavuşmak için öncelikle Windows Gezgini’ni başlatın. Bunun için [Windows] + [E] tuşlarına aynı anda basmanız yeterli olacaktır. Araçlar menüsü üzerinde Klasör Seçenekleri‘ne tıklayın. Görünüm sekmesine geçin. Gelişmiş ayarlar‘ listesinden "Basit dosya paylaşımını kullan (önerilen)" ‘ seçeneğini devre dışı bırakın. Ayarların değiştiğini göreceksiniz.

  Not: Bu önerimiz Home sürümünde de çalışır.

  ipucu-59

  VERİLERİN KORUNMASI
  Tüm klasör güvenliğinin “reset”lenmesi
  Genellikle buradaki problem Windows Gezgini altında disk alanları, klasörler ve dosyaların güvenlik ayarlarında görülür. Çoğu zaman basit bir çözümden daha fazlası gerekir. Örneğin aşağıdaki komut satırını disk bölümünün en dış klasöründen çalıştırmak daha uygun olacaktır:

  (Not: Eğer disk bölümünün (partition) en dış (root) klasöründe değilseniz varsayılanları şu komut ile değiştirin CD /D sürücü_adı
  Ardından komut satırında:

  CACLS * /e /t /c /g Administrators:F System:F
  Yazın ve [Enter] tuşu ile onaylayın.
  (Not: Eğer ekranda, ''Cacls komutu yalnızca NTFS dosya sistemini kullanan disk sürücülerde çalıştırılabilir” mesajı görülürse komutu FAT biçimlendirilmiş sabit diskten çalıştırdığınız anlamına gelir. Sabit diskinizi NTFS’e dönüştürmeniz gerekir.)

  Bu komut /e parametresi ile ACLs’nin yerini almak yerine düzenlenmesini sağlar. /t parametresi ise değişikliklerin alt klasörlere uygulanmasını sağlar. CACLS komutunun ardından gelen /c parametresi dosya açık olsa bile işlemin sürdürülmesini sağlar. /g parametresi, ardından gelen Hesap:İzin tanımına imkan sağlar.

  ipucu-60

  VERİLERİN KORUNMASI
  Oturum Açma penceresinde Kapat simgesinin kaldırılması
  Windows XP ve Windows 2000 altında Oturum Açma penceresinde yer alan Kapat simgesinin kaldırılması için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni (regedit) başlatın ve HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ policies \ system anahtarına ulaşın. DWORD değeri olarak görülen “shutdownwithoutlogon” üzerine çift tıklayarak değerini '0' ile değiştirin ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatın. İşte hepsi bu kadar.
   
 4. FORCİBLE20
  Offline

  FORCİBLE20 GOLDMASTER AR-GE DESTEK

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  240
  Ödül Puanları:
  0
  ipucu-61

  VERİLERİN KORUNMASI
  XP Home altında XP Pro dosya güvenliği
  Her ne kadar gelişmiş dosya güvenliğinin sadece Windows XP Professional sürümü altında kullanılabilir olduğu söylense de, aslında Windows XP Home sürümünde de uygulamak mümkündür.
  Burada aslında Araçlar/Klasör Seçenekleri üzerinden Basit dosya paylaşımı kullan seçeneği kapatıldıktan sonra Özellikler menüsü altında görülen Güvenlik sekmesinden bahsediyoruz. Bu bölüm, dosya ve klasörler için özel tanımlar yaparak gruplara ve kullanıcılara okuma, yazma, çalıştırma ve benzeri haklarının tanımlanabildiği, Windows NT ve Windows 2000 altında da görülen fonksiyon ile aynı işlevi görür. Ancak Microsoft bu fonksiyonun Windows XP Home sürümünde yer aldığını ileri sürüyor.
  Öncelikle dosya sisteminizin FAT değil NTFS olması gerekir. Gelişmiş güvenlik ayarlarının aktif hale getirilmesi için XP Home işletim sisteminizi Güvenli Mod altında başlatın (Açılış sırasında [F8] tuşuna basılı tutun). Herhangi bir dosya veya klasör üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın, bu koşullar altında
  Güvenlik sekmesinin XP Pro sürümündeki gibi etkin olduğunu göreceksiniz. Değişiklikleri gerçekleştirdikten sonra sistemi tekrar normal olarak başlatın. Eğer bilgisayarınızda sınırlı sayıda kullanıcıya sahipseniz bu yöntem oldukça kullanışlıdır ve sınırlı kullanıcıların bazı uygulamaları çalıştırmalarını engelleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sistemi güvenli mod altında tekrar başlatmak, gerekli sınırlamaları gerçekleştirmek ve bilgisayarı baştan başlatmak. Üstelik ayrıntılı ayarlar yapabileceğiniz Gelişmiş tuşunu da yine bu pencerede görebilirsiniz.

  Sabit diskinizin NTFS dosya sistemine dönüştürülmesi için gerekli bilgileri 40. ipucunda bulabilirsiniz.

  ipucu-62


  Etkin seçeneği işaretledikten sonra Tamam’a tıklayarak değişiklikleri onaylayın
  VERİLERİN KORUNMASI
  Kullanıcı adının Başlat’tan kaldırılması
  Başlat / Çalıştır penceresi üzerinden “gpedit.msc” yazıp Tamam’a tıklayarak Grup İlkesi penceresini açın. Kullanıcı Yapılandırması / Yönetim Şablonları / “Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu üzerine tıklayın ve ekranın sağındaki listede Başlat Menüsü’nden kullanıcı adını kaldır seçeneğini bulun. Bu kayıt üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayıp Özellikler’i seçin. Etkin seçeneği işaretledikten sonra Tamam’a tıklayarak değişiklikleri onaylayın.

  ipucu-63

  VERİLERİN KORUNMASI
  Klasör korumasının tekrar açılması
  Windows klasörü ya da Program Files içerisinde yer alan dosyaları görüntülemek istediğinizde, bu dosyaların gizli dosyalar veya sistem dosyaları olduğunu belirten saçma uyarı mesajlarıyla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Çoğu zaman bu uyarılar profesyonel kullanıcılar için bir baş belasıdır, ancak bilgisayar kullanmaya yeni başlayan tecrübesiz kullanıcılar için hayat kurtarıcı olabilir. Bu ipucunda aşağıda yer alan yöntem ile sistem kayıtları veritabanı üzerinden bu korumanın tekrar nasıl açılacağını göreceksiniz.

  Öncelikle Başlat / Çalıştır / Regedit komutu ile Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Ardından HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ WebView \ BarricadedFolders anahtarına ulaşın.
  Ekranın sağındaki alanda tekrar korumalarını etkinleştirebileceğiniz klasörleri görebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz değerlerden biri üzerine sağ tuşla tıklayın, Değiştir komutunu seçin ve değeri 1 olarak değiştirin. Değişikliklerin uygulanması için bilgisayarınızı baştan başlatmanız gerekir.

  ipucu-64

  VERİLERİN KORUNMASI
  Kayıt defterinin uzaktan düzenlenmesi
  Windows XP çalıştırılabilir bir hizmet yardımıyla kayıt defterinin uzaktan düzenlenebilmesine imkan tanır. Oldukça önemli bu güvenlik deliğini kapamak için yapmanız gerekenleri adım adım aşağıda bulabilirsiniz:

  1- Başlat menüsü üzerinden Denetim Masası’ nı açın.
  2- Yönetimsel Araçlar’ı seçin.
  3- Ekranın sağında Ağ kaydına bağlan hizmetini bulun.
  4- Kayıt üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Özellikler’ i seçin.
  5- Başlangıç türü alanından Devre Dışı seçeneğini işaretleyin.
  6- Bilgisayarınızı baştan başlatın ve 1 ile 4. adımlar arasını tekrarlayın.

  Artık hizmetin çalışmadığını görebilirsiniz.

  ipucu-65

  VERİLERİN KORUNMASI
  Oturumu Kapat seçeneğinin kapatılması
  Öncelikle Başlat / Çalıştır / Regedit komutu ile Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Ardından HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarını bulun. “StartMenuLogoff” adında bir DWORD değeri oluşturun. Ardından bu değere 1 verisini girin ve bilgisayarınızı baştan başlatın. Artık Başlat menüsü üzerinde Oturumu Kapat seçeneğinin yer almadığını göreceksiniz. Böylelikle kullanıcıların farklı tanımlarla oturum açma girişimleri de engellenmiş olacaktır.

  ipucu-66


  Performans düşüşüne yol açan sorun için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Gezgin altında AVI dosyalarının yarattığı sorun
  Windows’un AVI dosyalarının okunması sırasında gerçekten önemli sorunlarla karşılaştığını görebilirsiniz. Windows Gezgini’nde herhangi bir AVI dosyasına tıklandığında boyutun ve uzunluğun belirlenmesi için tüm dosyanın okunmasını gerektirir (Özellikler penceresinde). Ancak Windows altındaki gerçek sorun yarıda kesilmiş ve tamamı indirilmemiş AVI dosyalarında görülür, çünkü bu dosyaların bilgi verileri eksiktir. Bu durumda Windows tüm AVI dosyasını tarayarak gerekli bilgilerin toplanmasını sağlar, ancak bu işlemler 100% işlemci kullanımını gerektirir.

  Performans düşüşüne yol açan bu sorunun çözümü için öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. HKEY_CLASSES_ROOT \ SystemFileAssociations \ .avi \ shellex \ PropertyHandler anahtarını bulun.

  "{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}” biçiminde görülen varsayılan değeri silin. Ancak bu işlemin ardından kazanılacak sistem kaynaklarının karşılığında bir AVI dosyasının Özellikler penceresinde artık uzunluk, boyut ve bitrate gibi verileri bulamayacağınızı unutmayın. Ancak kuşkusuz tüm bu katlandığınız zahmete değecektir.

  ipucu-67

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  IE’da Komut Dizisi Hata Ayıklamasının kapatılması
  İnternette sörf yaparken Internet Explorer’ın karşılaştığı hatalı pencerelerde her seferinde size bir soru yönelterek hata ayıklanması işlemi gerektirmesi sizce de çok sıkıcı ve gereksiz değil mi? Siz de aynı görüşteyseniz bu fonksiyonu kapatmanın oldukça kolay bir yolu var:

  Internet Explorer’ı başlatın. Araçlar menüsünden Internet Seçenekleri’ni seçin. Gelişmiş sekmesine geçin. Ayarlar listesinde Tarama alt başlığı altında Komut dizisi hata ayıklamasını devreden çıkar seçeneğini işaretleyin. Artık Debug’sız sörfün tadını çıkarabilirsiniz.

  ipucu-68

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Aramada ZIP dosyaların devre dışı bırakılması
  Eğer sabit diskinizde çok sayıda sıkıştırılmış dosya bulunuyorsa Windows XP arama işlemi sırasında büyük oranda yavaşlar. Arama sonuçlarının görüntülenmesini hızlandırmak için bu dosyalara göz atılmasını engelleyebilirsiniz. Başlat üzerinden Çalıştır’a tıklayarak aşağıdaki komutları yazın:

  regsvr32 c:\winnt\\system32\zipfldr.dll /u veya
  regsvr32 c:\windows\\system32\zipfldr.dll /u (Eğer Windows klasöründe kayıtlı ise)

  Bu fonksiyonu tekrar açmak için ise:

  regsvr32 c:\winnt\\system32\zipfldr.dll veya
  regsvr32 c:\windows\\system32\zipfldr.dll (Eğer Windows klasöründe kayıtlı ise)

  ipucu-69

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Grup İlkesi düzenleyicisi ile gizli ayarlara erişim
  Windows XP, sistem yöneticilerine önemli imkanlar sağlayarak çok sayıda Windows özelliğinin değiştirilmesini sağlayan bir program içerir: Grup İlkesi Düzenleyicisi. Programı başlatmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

  Başlat menüsü üzerinden Çalıştır’ı seçin ve Aç satırına “gpedit.msc“ yazın. Tamam’a tıklayın. Grup İlkesi penceresi ekrana gelir.

  Ekranın solundaki listeden istediğiniz kayıt üzerine tıklayarak sistem kayıt veritabanının ayrıntılarıyla uğraşmadan Windows XP’nin birçok gizli özelliğine erişebilirsiniz.
  Örneğin: En az parola geçerlilik süresi, hesap kilitleme süresi, ayrıntılı kullanıcı hakları ataması işlemleri, oturum açma saatlerinin belirlenmesi ve daha birçok önemli özellik…

  Hatta gpedit.msc uygulaması için masaüstüne bir kısa yol oluşturabilirsiniz.

  ipucu-70


  Windows, düzenli bir hiyerarşi ile kontrol edilen ve Öncelik Sistemi olarak bilinen yapıya dayanır
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Programlara öncelik atayarak konforlu çalışma
  Gerçek hayatta başarının sırrı önceliklerin düzenli bir biçimde belirlenmesinde gizlidir. Bilgisayar dünyası da her ne kadar gevşek görünse de aslında gerçek hayattan pek farklı sayılmaz. Windows, düzenli bir hiyerarşi ile kontrol edilen ve Öncelik Sistemi olarak bilinen yapıya dayanır. Bir programın önceliği artırıldığında, görev yöneticisi sisteme uyarıda bulunarak bu programa daha çok dikkat edilmesini ve RAM bellek ile beslenmesini, sistem önbelleğinin programın çalışması için optimize edilmesini sağlar. Şimdi öncelikler dünyasını hızlıca gözden geçirelim:

  Görev çubuğuna sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden Görev Yöneticisi’ni seçin. İşlemler sekmesinde hızlandırmak istediğiniz programı seçin. Program üzerine sağ tuşla tıklayın ve Öncelik Ata / Yüksek üzerine tıklayın.

  Artık bu program çok daha hızlı ve verimli çalışır.
  Dikkat: Uygulamanın öncelik zamanını Gerçek Zamanda olarak değiştirmeniz, çok fazla bellek kapasitesine ihtiyaç duyulacağı için tavsiye edilmez. Ayrıca sistem önceliği her zaman Yüksek kalamaz, çünkü değerler sadece mevcut oturum için geçerlidir. Yani bilgisayarınız baştan başlatıldığında tüm öncelikler varsayılan değere (genelde Normal) geri alınır.

  ipucu-71

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  MFT Fragmantasyonu
  Windows XP ya da 2000 kurulu bilgisayarınıza tüm yazılımları kurduktan ve dosyalarınızı kopyaladıktan sonra komut satırında:

  FOR /L %f in (1,1,10000) do md %f
  yazın ve [Enter] basın.

  Ardından (Root klasörde (C:\) olmamak şartıyla):
  FOR /L %f in (1,1,50000) do echo Hey > %f
  yazın ve [Enter] basın.

  Bu işlemler üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz 10000 klasör ve 50000 dosyanın oluşturulmasını sağlar. Ve MFT boyutunun azalması sağlanır.
  Diskkeeper yazılımının demo sürümünü indirin. Bir defa MFT defrag işlemini çalıştırın ve ardından bu dosyaları ve klasörleri sildikten sonra artık bu fonksiyona ihtiyacınız olmayacak.

  ipucu-72


  Hazırda bekletmeyi etkinleştir seçeneğini kapatın ve Tamam’a tıklayın
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Hazırda Beklet’in kapatılması
  Eğer Hazırda Beklet fonksiyonunu kullanmayan masaüstü bir bilgisayar kullanıcısı iseniz sabit diskinizde boş yere harcanan megabyte’larca alandan bellek olarak yararlanabilirsiniz. Bunun için Denetim Masası üzerinden Güç Seçenekleri simgesine tıklayın ve Hazırda Beklet sekmesine geçin. Hazırda bekletmeyi etkinleştir seçeneğini kapatın ve Tamam’a tıklayın.

  ipucu-73

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  "Disk alanı azaldı" mesajlarına son
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın ve HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft\Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer \ anahtarını bulun. Eğer ekranın sağındaki kayıtlar arasında "NoLowDiskSpaceChecks" değeri bulunmuyorsa DWORD değeri olarak oluşturun ve bu anahtarın değerini 1 ile değiştirin. Ardından bilgisayarınızı başlatın.

  ipucu-74

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Sabit disk belleği

  Eski günlerin güvenilir çözümleri arasında yer alan ramdisk’leri hatırlarsınız? Bu fonksiyonu 9x çekirdeğine uygulamak oldukça kolay. Ancak peki XP’de çözüm nasıl bulunur? Örneğin eğer sürekli internette gezinen bir sörf delisiyseniz temp klasörünü ramdrive’a yönlendirebilirsiniz. Ya da bunlar yerine bilgisayarın baştan başlatılması sırasında silinmesini istediğiniz önemli klasörlerin veya dosyaların (örneğin Office uygulamalarının oluşturduğu ~*.tmp dosyaları) bu klasöre kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Aklınıza farklı alternatiflerin geldiğine eminiz.

  Öncelikle aşağıdaki adresten ilgili programı bilgisayarınıza indirin:

  FILE: Ramdisk.sys sample driver for Windows 2000
  Programı yeni donanım olarak göstererek Donanım Ekle sihirbazı üzerinden kurulumunu sağlayın.

  Ardından aşağıdaki anahtar değerlerini değiştirin.
  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Ramdisk \ Parameters altında
  DiskSize değerini 01F00000 (32505856) olarak değiştirin.

  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Fastfat altında Start değerini 4(disabled) değerinden 1 (system) değerine değiştirin. Değişiklikleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı baştan başlatın. Ancak ne yazık ki yeni oluşturulan sürücünün boyutu en fazla 32 MB olacaktır.

  ipucu-75


  Gereksiz hizmetlerin kapatılması bilgisayarınızın performansında harika bir iyileşme sağlayacaktır
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Hizmet bilgileri ve önemli ayarların gerçekleştirilmesi

  Bilgisayarınızda bulunan 89 hizmetten 36’sının standart ayarlar altında otomatik olarak başlatıldıklarını, ancak bunlardan sadece 5’ine ihtiyaç duyulduğunu biliyor muydunuz? Gereksiz hizmetlerin kapatılması bilgisayarınızın performansında harika bir iyileşme sağlayacaktır.

  XP servisleriyle ilgili açıklamaları ve ayrıntılı bilgiyi Windows XP Service Pack 3 Services Information adresinde veya eCHIP: XPServices koduyla eCHIP’te bulabilirsiniz.
  Ayrıca internet gateway veya oyun sistemleri için en ideal sistem ayarlarını yine Windows XP x86 (32-bit) Service Pack 3 Service Configurations by Black Viper adresinde bulabilirsiniz.

  ipucu-76


  Bu değişiklik özellikle yumuşak fare hareketlerinin gerçekleştirilmesini sağlar
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Yumuşak fare hareketleri
  Eğer PS/2 fare kullanıyorsanız aşağıdaki değişiklik özellikle daha iyi oyun performansı için yumuşak fare hareketlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.

  Denetim Masası üzerinden Sistem’e tıklayarak Donanım sekmesine geçin ve Aygıt Yöneticisi tuşuna tıklayın. Fare ve diğer işaret aygıtları kaydını bulun. Yanındaki artı simgesine tıklayarak fare aygıtının görüntülenmesini sağlayın ve üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak Özellikler’i seçin.Gelişmiş Ayarlarsekmesine geçin. Örnekleme Hızı’nı 200 rapor/saniye olarak değiştirin.

  ipucu-77

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Gücün kesilmesi ve sistemin kapatılması

  Çoğu kullanıcı Başlat menüsü üzerinden Bilgisayarı Kapat üzerine tıklamasına rağmen sistemin gerektiği gibi kapatılamamasından şikayetçidir. Bunun nedeni ise oldukça basit:
  Aktif hale getirilmeyen APM fonksiyonu. Bu fonksiyonu açmak için Bilgisayarım üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın, Özellikler’i ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
  Görünüm menüsü üzerinden Gizli aygıtları göster seçeneğine tıklayın.
  Üzerinde kırmızı bir çarpı simgesi yer alan NT ATM / Legacy Interface mode seçeneğini göreceksiniz. Bu kayıt üzerine çift tıklayın ve açılan pencerenin altındaki Aygıt kullanımı listesinden Bu aygıtı kullan (etkinleştir)’ı seçin. Artık bilgisayarınız tam anlamıyla kapatılabilir.

  Not: Eğer donanımlar arasında NT ATM / Legacy Interface mode” yer almıyorsa bu ipucu sisteminizde çalışmaz.

  ipucu-78

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Ayrıntılı görünüm penceresinin hızlandırılması
  Windows Gezgini penceresinin Ayrıntılar görünüm ayarlarıyla görüntülenmesini tercih ediyorsanız işte size özniteliklerin görüntülenme hızını iki katına çıkaracak bir ipucu:

  Windows Gezgini’nde dosyaların listelenmesi sırasında Görünüm menüsü üzerinden Ayrıntılar’a tıklayarak her dosyanın ek özelliklerinin görüntülenmesi sağlanır. Bu dosyalardan bazılarına ait bilgiler klasör üzerine tıklandığında tekrar görüntülenmek üzere okunacağından yavaşlamaya neden olur. Hatta MP3 veya AVI gibi çoklu ortam dosyalarının depolandığı geniş boyutlu klasörlerde, Windows Gezgini’nin tüm dosyalardan gerekli bilgileri alıp çıkarması çok uzun zaman alabilir.
  Aşağıdaki yöntemi uygulayarak istenmeyen özelliklerin kapatılmasını ve dosyaların görüntülenmesi sırasında hız artışı sağlayabilirsiniz:

  Windows Gezgini’ni başlatın. Düzenlemek istediğiniz klasöre geçin. Görünüm menüsü üzerinden Ayrıntılar’a tıklayın. Listelenen dosyaların hemen üzerindeki dosya özelliklerinin görüntülendiği çubuk üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın. Görüntülenebilecek niteliklerin bir listesi ekrana gelir. İstenmeyen veya gerek duyulmayan özelliklerin önündeki işaretleri kaldırarak kapatılmasını sağlayın. Aynı şekilde mutlaka görüntülenmesini istediğiniz diğer ek özellikleri de açabilirsiniz.

  ipucu-79

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Pentium 2 PC’nizin %50 hızlandırılması
  Pentium 3 işlemcili bir bilgisayardan daha yavaş bir PC üzerinde Windows XP işlemlerini hızlı bir biçimde gerçekleştirebileceğinizi söyleseler inanır mısınız? Tabii ki hayır! Ancak aşağıdaki ipucu sayesinde, Pentium 2 işlemcili bir sistemi bile mümkün olan en ideal konuma getirebilirsiniz.
  Sistemin gerçek düşmanı Windows Media Player uygulamasıdır. Her ne kadar renkli ve gösterişli yapısıyla vazgeçilmez bir araç gibi görünse de, işlemci gücünün israfına neden olur. Bunun en temel nedeni ise dış görünüş ve görsel öğelerdir. Bu nedenle sistemde sadece Media Player çalışırken bile Görev Yöneticisi’ni açtığınızda Performans sekmesi altında Media Player’ın, işlemci gücünün %50’sini harcadığını görebilirsiniz. Oysa görsel öğeler ve dış görünüm kapatıldığında, bu oran sadece %2-3’e kadar düşecek ve diğer uygulamaların çalışmasına olanak tanıyacak kadar işlemci gücü kalacaktır. Şimdi bu fonksiyonun nasıl kapatılacağını görelim:

  Öncelikle Media Player’ı başlatın. Pencerenin solundaki alanda Şimdi Çalınıyor’un seçili olduğundan emin olun. Görünüm menüsünde Şimdi Çalınıyor Araçları üzerine gelin ve açılan listeden Görsel öğeyi görüntüle seçeneğini devre dışı bırakın.

  ipucu-80

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Kalitesiz görüntü ve grafiklere son
  Birçok kullanıcı 3D oyunlarda ve 3dmark altında düşük kalitede grafiklerden şikayetçi. Üstelik CPU kullanım oranının çok yüksek olmasına rağmen. Bu gibi durumlarda CPU yük durumu üç, beş saniyelik aralıklarla %1-2’den %10-12 değerine (idle) kadar yükselebilir. Ancak bu sorunun cevabını düşük performanslı donanımlarda veya eski sürücülerde aramayın.
  Eğer Lan bağlantısına sahipseniz ve benzer problemlerle karşılaşıyorsanız aşağıda anlatılan yöntemi uygulayın:

  Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayın ve açılan menünden Yönet’i seçin. Ekranın solundaki alanda “Aygıt Yöneticisi”ni seçin. “Ağ Bağdaştırıcıları” altında ağ kartınız üzerine çift tıklayın ve Gelişmiş sekmesine geçin. “Bağlantı türü” alanında ağ kartınızın değerini el ile belirleyin (Otomatik değeri dışında). Ardından bilgisayarınızı baştan başlatın.

  Sisteminizde 3D oyunlarda grafiklerin tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.
   
 5. FORCİBLE20
  Offline

  FORCİBLE20 GOLDMASTER AR-GE DESTEK

  Katılım:
  30 Haziran 2009
  Mesajlar:
  240
  Ödül Puanları:
  0
  ipucu-81

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  XP’de düşen oyun performansının artırılması

  Windows XP’ye geçtiğinizden bu yana oyunlarda performansın çok kötü olduğunu mu düşünüyorsunuz? CPU kullanım oranı %12 civarında görülüyor, grafikler çok kötü, ses kalitesi düşük, hatta DVD oynatılırken bile sistem neredeyse tüm gücünü harcıyor. 80. ipucunu da uyguladınız ancak hiçbir değişiklik görülmedi. Eğer sisteminizde bir ZIP sürücüsü bulunuyorsa ve bu tür bir sorunla başınız dertte ise çözümü çok basit:

  Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayıp Yönet’i seçin. Aygıt Yöneticisi’ne geçin. Disk sürücüleri” altında yer alan ZIP sürücüsü üzerine çift tıklayın. Bu kayıt “IMG VP01” veya benzeri bir biçimde görülebilir. Ancak sabit diskinizi seçmemeye dikkat edin. Ardından bu aygıtı devre dışı bırakın. ZIP sürücünüze ihtiyaç duyduğunuz zaman aynı işlemin tersini gerçekleştirerek tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Windows XP sisteminizin birden hızlandığını göreceksiniz.

  ipucu-82


  Windows’unuzu baştan başlattığınızda oyunlardaki performans artışını hissedeceksiniz
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Geçici dosya oluşturulması

  256 MB veya daha fazla bellek kapasitesine sahip kullanıcılar; bu ipucu Windows altında ve oyunlarda veriminizi artıracak. Uygulanacak işlemler sonucunda Windows gerçekten kullanılabilir bellek kapasitesi çok düşük olana dek geçici dosyanın oluşturulmasını engelleyecektir.
  Başlat / Çalıştır penceresi üzerinden “msconfig.exe” yazarak Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı’nı başlatın. SYSTEM.INI sekmesi altında386enh kaydının hemen altına "ConservativeSwapfileUsage=1" değerini girin.

  Windows’unuzu baştan başlattığınızda oyunlardaki performans artışını hissedeceksiniz.

  ipucu-83


  Öncelikle Administrator olarak oturum açtığınızdan emin olun
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  QoS-aware’ler için bant genişliği ayarı
  Windows XP’de trafik akışı Quality of Service (QoS) Resource Reservation Protocol (RSVP) kullanılarak ideal biçimde şekillendirilir. Ancak uygulamaların bahsedilen bu QoS API avantajlarından faydalanabilecek şekilde geliştirilmiş olmaları gerekir. Programlardan gelen ve QoS-aware olmayan trafik, doğrudan TCI olarak adlandırılan farklı bir API’ye yönlendirilir. Bu programların Qos API’den farklı olarak bant genişliği için savaşmaları gerekir, çünkü bant genişliği rezervasyonu bulunmaz. Eğer çok sayıda QoS-aware program kullanıyor ve programlara ayrılan bant genişliği oranlarını değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi okuyun:

  Öncelikle Administrator olarak oturum açtığınızdan emin olun. Administrator haklarına sahip farklı bir kullanıcı kabul edilmeyecektir. Administrator olarak oturum açmak için:

  Başlat / Oturumu Kapat / Oturumu Kapat üzerine tıklayın. Oturum açma ekranında [Ctrl] + [Alt] + [Del] tuşlarına basın. Kullanıcı adı alanına “Administrator” yazın, parolanızı girin ve Tamam’a tıklayın. Başlat menüsü üzerinden Çalıştır’a tıklayın. Aç satırına “gpedit.msc” yazın ve Tamam’a tıklayın. Grup İlkesi penceresi ekrana geldiğinde Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Ağ üzerinden QoS Paket Zamanlayıcısı’nı işaretleyin. Ekranın sağındaki alanda Ayrılabilir bant genişliğini sınırla seçeneği üzerine çift tıklayın. Ayar sekmesinde Etkin seçeneğini işaretleyin. Bant genişliği sınırı (%) alanında QoS-aware uygulamalara rezerve etmek istediğiniz oranı girin. Tamam’a tıklayın veGrup İlkesi penceresini kapatın.

  Başlat / Bilgisayarım / Ağ Bağlantıları / Ağ bağlantılarını görüntüle seçeneği üzerine tıklayın. Açılan listeden ağ bağlantınız üzerine sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Genel sekmesi altında QoS Paket Zamanlayıcısı’nın aktif olduğundan emin olun. Bilgisayarınızı baştan başlattığınızda tüm işlemler onaylanır. Böylelikle QoS-aware bir uygulama başlatıldığında ihtiyaç duyulan miktarda bant genişliği ayrılarak, QoS-aware olmayan uygulamaların etkisi engellenir. QoS-aware uygulama kapatıldığında ve ağ bağlantısı kesildiğinde ise bant genişliği tekrar boş kalır.
  Bu işlem, PATH ve RESV tazeleme komutlarıyla gerçekleştirilir. Bu komutlar görülmediğinde veri akışı durdurulur ve bant genişliği rezervasyonu iptal edilir.

  ipucu-84

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Bellek performansının artırılması
  Bu ipucu sayesinde sistem belleğine ince ayar gerçekleştirilebilirsiniz. Ancak en az 256 MB belleğe ihtiyaç duyuluyor.
  ÖncelikleBaşlat / Çalıştır üzerinden “regedit” komutunu çalıştırarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın ve HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaşın.
  1- DisablePagingExecutive üzerine çift tıklayın ve ondalık tabanında 1 verisini girin. Bu ayar XP’nin sabit diske başvurmak yerine verileri bellekten okumasını sağlar.
  2- LargeSystemCache üzerine çift tıklayın ve ondalık tabanında 1 verisini girin. Bu ayar XP’nin çekirdeğini bellek üzerinde çalıştırarak performans artışı sağlar.
  3- Yeni bir DWORD değeri oluşturun ve “IOPageLockLimit” olarak adlandırın. Değer üzerine çift tıklayarak değer verisini ondalık sistemde değiştirin: 128 MB bellek için 4000, 256 MB bellek için 10000 ve 512 MB’dan daha yüksek belleğe sahipseniz 40000 değerini girin. Bu ayar disk bellekleme hızını artırır. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sisteminizin adeta uçtuğunu göreceksiniz.

  ipucu-85

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Temayı açılış ekranından seçin
  Bu ipucu, bilgisayarın açılış ekranı göründüğünde hangi renk seçimlerinin varsayılan tema olarak görüntüleneceğine karar vermenizi sağlıyor. Standart olarak sadece bir tema bulunduğu için şimdilik sadece bu tema için renk ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ancak tabii ki Windows sistem kayıtlarında aynı alanda daha fazla tema oluşturulduğunda farklı renk şablonlarının yaratılması da mümkün olacaktır.

  Her zamanki gibi, öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Ardından HKEY_USERS \ .DEFAULT \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ ThemeManager anahtarını bulun. Ardından NormalColor verisi üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Değiştir komutunu seçin. NormalColor değer verisini Metallic olarak değiştirin. Tamam’a tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatın. Bilgisayarınızı baştan başlatın.

  Not: Açılışta eski renk stiline geri dönmek için Metallic değerini tekrar NormalColor olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. Yeni temalar yayınlandığında DllName anahtarında yer alan veriyi değiştirerek farklı temalara geçiş yapabilirsiniz.

  ipucu-86


  Bu ayar Internet Explorer’ın mümkün olan en yüksek hızda ekrana getirilmesini sağlar
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Internet Explorer’ın hızlı başlatılması

  Internet Explorer kısay olunu değiştirerek hedef satırının sonuna -nohome parametresini ekleyin.
  Örneğin:
  “C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome
  Bu ayar Internet Explorer’ın mümkün olan en yüksek hızda ekrana getirilmesini sağlar, çünkü uygulamanın çalıştırılması sırasında hiçbir web sayfası görüntülenmez. IE başlatıldıktan sonra ana sayfaya gitmek istiyorsanız, Giriş tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır.

  ipucu-87


  Windows Blinds XP, Windows XP işletim sistemine entegre edilmiş bir biçimde kullanıma sunulur
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Temalar için Window Blinds XP

  Windows Blinds XP, Windows XP işletim sistemine entegre edilmiş bir biçimde kullanıma sunulur. Microsoft ve Stardock firmaları bir işbirliğine girerek Microsoft’un Windows XP işletim sistemi altında bu teknolojiden yararlanmasına imkan sağlanmıştır.
  Windows Blinds XP’nin kurulumu ile Görüntü Özellikleri altında bilgisayarına uygulayabileceğiniz birçok ek tema aktif hale gelir. Hatta daha da iyisi, 1000’in üzerinde farklı temadan birini indirebilir veya SDK’ları kullanarak kendi temanızı kolay bir biçimde oluşturabilirsiniz. Görünüm ayarlarınızı değiştirmek için öncelikle Windows Blinds XP (eCHIP Code: WinBlindXP)uygulamasını kurun.
  Daha fazla tema için http://www.wincustomize.com/index.asp
  sayfasını ziyaret edebilir ve sol taraftaki menü üzerinden WindowsBlinds’ı seçerek temalarınızı indirebilirsiniz.

  ipucu-88

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  EZ-BIOS ve XP
  Bazı anakartlarda BIOS, sabit diskiniz için gerekli ayarların yapılması sırasında kısıtlayıcıdır. Örneğin “multi sector transfers” ve “Logical block addressing” gibi her iki ayar da tüm Windows sürümleri altında sabit disklerin genel performansını artırır.
  Bu sorunun üstesinden gelmek ve ayarları aktif hale getirebilmek için Maxtor veya Western Digital firmalarının web sitelerinde bulabileceğiniz (adresler aşağıda) basit boot yazılımını kurmanız gerekir:

  Maxtor is now Seagate
  WD Support > Downloads > Select Product

  The Maxtor Maxblast 3 açılış disketi, EZ-BIOS ayarları üzerinde daha üstün kullanılabilirlik sağlar. Örneğin aşağıda Maxblast ile EZ-BIOS kurulumunun adım adım uygulamasını bulabilirsiniz:

  1- A: sürücüsüne sistem açılış disketini yerleştirin ve bilgisayarı baştan başlatın.
  2- Sorumlulukları kabul etmenizi gerektiren metinler ekrana geldiğinde [Enter] tuşuna basarak işlemleri onaylayın.
  3- Ana menüden (Main Menu) Advanced Options seçeneğini seçin ve [Enter] tuşuna basın.
  4- Gelişmiş ayarlar (Advanced Options) alt menüsü ekrana gelir.
  5- EZ-BIOS’un kurulumunun ardından XP başlatıldığında yeni donanımı tanır ve sabit diskleriniz için gerekli ATA sürücülerinin kurulumunu sağlar. Bilgisayarınızı baştan başlattığınızda artık daha hızlı çalışan bir sisteme sahipsiniz.

  ipucu-89

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Yarı saydam seçim dikdörtgeni hatası
  Aşağıda çözümü anlatılan sorun, nedeni tam olarak anlaşılmayan bir sebepten ötürü bazı sistemlerde görülebilir ve klasör içerisinde dosya ya da klasörleri fare ile seçtiğinizde oluşan mavi saydam dikdörtgen giderek yavaşlar. Bu sorunu gidermek yapmanız gereken işlem oldukça basit:

  Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Gelişmiş sekmesine geçin, Performans ayarları altında Ayarlar üzerine tıklayın. Görsel Efektler sekmesinde Yarı saydam seçim dikdörtgeni göster seçeneğini devre dışı bırakın ve Uygula’ya tıklayın. Ardından aynı seçeneği tekrar işaretleyin veTamam’a tıklayarak pencereyi kapatın.
  Artık klasörde seçim dikdörtgeni gecikmelere neden olmayacaktır.

  ipucu-90

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  ADSL/kablo modem kesinti sorunları
  USB modeller başta olmak üzere bazı ADSL ve kablo modemlerde bağlantının birkaç saat içinde kesilmesi sorunuyla karşılaşılabilir. Bu sorunu çözmenin iki yolu var:

  1- Hazırda Beklet’i devre dışı bırakın:
  Masaüstüne sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Ekran Koruyucu sekmesine geçin. Mönitör gücü alanında Güç tuşuna tıklayın. Hazırda Beklet sekmesine geçin ve Hazırda bekletmeyi etkinleşti” seçeneğini devre dışı bırakın.
  2- Windows Messenger’ı devre dışı bırakın:
  Başlat / Çalıştır üzerinden “gpedit.msc” komutu ile Grup İlkesi uygulamasını başlatın.
  Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Windows Bileşenleri üzerinden Windows Messenger’a tıklayın. Pencerenin sağındaki alanda Windows Meesenger çalıştırılamasın seçeneği üzerine sağ tuşla tıklayın Özellikler’i seçin. Ayar sekmesinde Etkin seçeneğini işaretleyin ve Tamam’a tıklayarak değişiklikleri onaylayın.

  Sorunun giderildiğini göreceksiniz.

  ipucu-91

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  SP1 ile gelen AVI dosyası görüntüleme sorunu
  Windows XP Service Pack 1 güncellemelerini sisteminize yüklediniz ve bu işlemin ardından avi dosyalarının görüntülenmesi sırasında %100 CPU kullanımına neden olduğunu ve sistemin neredeyse tıkanmak üzere olduğunu gördünüz.
  Bu ipucu sayesinde Windows XP ve XP! Güncellemesi yapılan sürümlerde sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

  Kayıt Defteri Düzenleyicisi altında HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Classes \ CLSID\ {87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E} \ InProcServer32 anahtarını silin. Bu anahtarın silinmesi çoklu ortam dosyalarının oynatılmasını veya dosya özellikleri ya da küçük görünümlerinin görüntülenmesini engellemez.

  ipucu-92


  Kurulumun tamamlanmasının ardından araç çubuğuna sağ tuşla tıklayın
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Profesyoneller için masaüstü yöneticisi
  Desktop Manager aracı çok sayıda masaüstü oluşturarak masaüstü alanı kazanmanızı ve daha düzenli bir çalışma ortamının oluşturulmasını sağlıyor.

  Öncelikle Microsoft’un web sitesi üzerinde ücretsiz olarak sunulan XP PowerToys’un (eCHIP Code: Powertoys) sisteminize kurulması gerekir (Windows XP home page
  downloads/powertoys.asp).
  Kurulumun tamamlanmasının ardından araç çubuğuna sağ tuşla tıklayın. Açılan menüde Araç Çubukları altından Desktop Manager fonksiyonunu aktif hale getirin.
  Artık dört yeni masaüstü görebilirsiniz. Ancak Linux’un bir özelliğini hatırlatacak olan Shared Desktops seçeneğini kullanmamanızı öneririz. Bu fonksiyonu kapatmak için ekranın sağ alt köşesinde MSVDM tanımının hemen yanındaki yeşil Windows simgesine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Shared Desktops seçeneğini devre dışı bırakın.

  Ayrıca simgelerin ekranda görünmesini istemiyorsanız Show Quick Switch Buttons seçeneğini kapadıktan sonra [Windows] + [V] tuşu ile önizleme penceresine geçebilirsiniz.

  ipucu-93

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  IE’de adreslerin otomatik tamamlanması
  Bu ipucu sayesinde Internet Explorer adres çubuğuna yazacağınız adreslerin “www.” ön eki ve “.com” son eki ile otomatik olarak tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha az yazabilir ve web sitelerine daha hızlı erişebilirsiniz.

  1- Adres çubuğuna web sitesinin adını yazın (Örneğin: Microsoft).
  2- [Ctrl] + [Enter] tuşlarına basın.
  3- IE yazılan adresi otomatik olarak "www.microsoft.com" biçimine tamamlar ve sayfanın açılmasını sağlar.

  Not: Bu ipucu Internet Explorer’ın tüm yeni sürümlerinde çalışır. Ancak sadece www. ve .com eklentilerinin girilmesi için kullanılabilir. Ne yazık ki “.net” , “com.tr” veya “.co.uk” gibi uzantılar otomatik olarak tamamlanamaz.

  ipucu-94

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  XP fare filtresi hatasının giderilmesi
  Bu ipucu ile Windows XP altında farenin hızlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede Windows 2000 tipi fare kullanım rahatlığına kavuşulur. Oyun severler ve bu tip hassas fare hareketlerine ihtiyaç duyan kullanıcılar için ideal.

  Öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi (Başlat / Çalıştır / regedit.exe) altında HKEY_CURRENT_USER \
  Control Panel \ Mouse anahtarına ulaşın. Ekranın sağ yanında yer alan anahtarlar arasından SmoothMouseXCurve üzerine çift tıklayarak değerini aşağıdaki biçimde değiştirin:

  00,00,00,00,00,00,00,00,00,a0,00,00,00,00,
  00,00,00,40,\
  01,00,00,00,00,00,00,80,02,00,00,00,00,00,
  00,00,05,00,00,00,00,00

  Ardından SmoothMouseYCurve değerini de aşağıdaki biçimde değiştirin:

  00,00,00,00,00,00,00,00,66,a6,02,00,00,00,
  00,00,cd,4c,\
  05,00,00,00,00,00,a0,99,0a,00,00,00,00,00
  ,38,33,15,00,00,00,00,00

  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve bilgisayarınızı baştan başlatın.

  ipucu-95

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  32GB’den büyük FAT32 alanı kullanımı
  Şimdiye kadar hiç açıklanmamış bir ipucunu su yüzüne çıkarıyoruz. Windows XP altında 32 GB’dan daha büyük disk alanlarının kullanılması aşağıda okuyacağınız yöntem ile artık mümkün. Örneğin 60 GB’lık FAT32 biçimlendirilmiş diskinizi tek parça olarak kullanabilirsiniz:

  Öncelikle bir Win98 açılış disketi bulun ve bilgisayarınızı bu açılış disketiyle başlattıktan sonra “Fdisk” komutunu çalıştırın. Disk alanı boyutunu 120GB’a kadar istediğiniz boyutta tanımlayın. Win98 açılış disketiyle bilgisayarı tekrar başlatın ve sürücüyü biçimlendirin. Bu defa Windows XP kurulum CD’si ile bilgisayarı başlatın ve Windows kurulumunu gerçekleştirin.

  Windows XP kurulumun hangi disk alanı üzerine yapılmasını istediğinizi sorduğunda NTFS önerilerine aldanmayın ve hiçbir değişiklik yapılmadan mevcut disk alanı üzerine kurulumu gerçekleştirecek son seçeneği seçin.

  Windows kurulumu sorunsuz olarak tamamlanacak ve NTFS’e ihtiyaç duymadan 32 GB’dan daha büyük disk alanına sahip olabileceksiniz.

  ipucu-96


  “Tümüne Hayır” seçeneğine de ihtiyaç duyulduğu durumlar olabilir
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  SHIFT + "Hayır" = Tümüne hayır
  Dosya işlemleri sırasında Dosya Değişimini Onayla başlıklı pencerelerle sık sık karşılaşmışsınızdır. Bu tip pencerelerde genelde Evet, Tümüne Evet, Hayır, İptal seçenekleri bulunmasına rağmen İptal’in “Tümüne Hayır” seçeneğinin yerini tuttuğu düşünülerek yer verilmez. Ancak bu seçeneğe de ihtiyaç duyulduğu durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda [Shift] tuşu basılı iken Hayır üzerine tıkladığınızda “Tümüne Hayır” seçeneği gerçekleştirilir.

  ipucu-97


  Başlat menüsü üzerinden Ağ Bağlantılarım’a sağ tuşla tıklayın
  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Ağdaki bilgisayarlara erişim sorunu
  Bu ipucu ağ ile ilgili tüm sorunlarınızı çözemez, ancak diğer kullanıcılara bağlantı problemini ortadan kaldırmanızı sağlayabilir.

  Başlat menüsü üzerinden Ağ Bağlantılarım’a sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Yerel Ağ Bağlantısı üzerine sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçin. Kimlik Doğrulama sekmesine geçin. Bu ağ için IEEE 802.1x kimlik doğrulamasını etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın ve Tamam’a tıklayın.

  Muhtemelen sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz. Eğer sorun hala giderilemediyse, ağ ile ilgili diğer ipuçlarını da gözden geçirmelisiniz.

  ipucu-98

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  “Bağlantıyı Kes” kısa yolu
  kısa yol ile çevirmeli ağ bağlantınızın kesilmesi için masaüstüne sağ tuşla tıklayarak yeni bir kısa yol oluşturun ve Öğenin konumunu yazın: satırına aşağıdaki komutu yazıp İleri’ye tıklayın:

  C:\WINDOWS\system32\rasdial.exe /disconnect
  Ardından kısa yol üzerine sağ tuşla tıklayarak Özellikler penceresinde kısa yol sekmesine geçin. kısa yol tuşu alanına tıklayın ve bağlantının anında kesilmesi için kullanılacak klavye kısa yolunu tanımlayın.

  ipucu-99

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Kilitli ve silinemeyen dosyalar

  Kilitli ve erişimi engellenmiş dosyaların silinmesi için şu işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır:

  1- Bilgisayarı Güvenli Mod’da başlatın (Açılış sırasında [F8] tuşuna basılı tutun).
  2- Administrator hesabıyla oturum açın.
  3- Silinemeyen dosyayı içeren klasörü seçin.
  4- Özellik / Güvenlik / Gelişmiş / Sahibi üzerine tıklayın.
  5- Administrator kullanıcısının tüm hakların sahibi olduğundan emin olun. Klasörlerin alt klasörlerinin de seçili olduğunu kontrol edin.
  6- Tekrar Özellikler üzerinden Güvenlik sekmesine geçin.
  7- Administrator kullanıcısına tüm hakların yönetimini verin (Eğer Uygula tuşu aktif durumda değilse hepsini devre dışı bırakın ve tam kontrol’u tekrar seçin). Alt seçenekleri bulunan seçeneklerin seçildiğinden emin olun.

  Bilgisayarınızı tekrar başlatın ve istediğiniz dosyaları silin. Kısa yollar gibi bazı dosyalar bozulmuş görünebilir, ancak bu değişikliğin ardından düzeldiğini görebilirsiniz.

  ipucu-100

  DAHA VERİMLİ VE RAHAT ÇALIŞIN
  Dos satırı için otomatik tamamlama

  Windows NT / 2000 ve XP sürümlerinde Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Command Processor anahtarı altında yer alan CompletionChar değerine 0x00000009 verisini atayarak DOS komut satırında dosya adlarının otomatik olarak tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş