X3TurboHD Hakkında Genel Açıklamalar...

Konusu 'Seoul' forumundadır ve guclusat tarafından 18 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.206
  Ödül Puanları:
  48
  1) SD uydu yayını nedir?

  Turksat uydusunda uzun zamandır seyrettiğiniz TRT1, ATV, KANALD gibi yayınlar SD yayındır. Bu yayınlar, genellikle 720x576 i ( interlace ) çözünürlükte olup, genellikle bitrate'leri de 1.8Mbit/sn - 8Mbit/sn arasında değişir.

  SD yayınların görüntü kalitesi, genellikle bitrate'e bağlı olarak değişir.

  Bitrate'i yüksek olan kanalın görüntüsü, genellikle düşük olana göre daha iyidir.

  SD kanalların hemen hemen tamamı, DVBS ( QPSK ) modulasyon ile yayınlanırlar. Yani, bu yayınları alabilen cihazlardaki tuner'ler, QPSK demodulator'e sahiptir.

  SD kanallar, genellikle Transponder denilen kanal kümeleri içerisinden yayın yaparlar. Örneğin 11919 V 24444 frekansındaki TRT paketinde, 5 tane TV, 3 tane radyo, 1 tane data kanalı mevcuttur ( örneğin ). Ve bu kümenin hızı ( bant genişliği) 24444KiloSembol / saniye 'dir. Bu da yaklaşık olarak 37MegaBit / saniye'ye karşılık gelmektedir. TRT1'in tek başına sadece video'su yaklaşık 7Megabit civarındadır.

  Uyduda, her bir megabit, yaklaşık olarak 5.200 - 11.000USD civarındadır ( Aylık fiyatı - Uydu adını vermiyim, siz tahmin edin... )

  2) HD uydu yayını nedir?

  Son birkaç yıldır, uydularda HD yayınlar çıkmaya başlamıştır. Özellikle son 1 yılda, HD kanal sayısı hızla artmaya başlamıştır.

  Türksat uydusundaki TeledunyaHD kanalı, bir HD yayındır ( Bu kanal HiremcoOTA yayınıyla aynı frekanstadır. Yani uydudan yazılım indirdiğiniz frekans... )

  Ama o frekanstaki diğer kanalları izleyebildiğiniz halde, hatta yazılım bile indirebildiğiniz halde, neden SD cihazlarla TeledunyaHD kanalını izleyemiyorsunuz? Cevap çok basit: O kanalın kodlanma biçimi, çözünürlüğü, bit hızı....vs sizin SD cihazlarınızın kaldırabileceği bir yük değil...

  HD yayınların çözünürlükleri genellikle:

  - 1280x720p
  - 1440x1080i
  - 1920x1080i

  şeklindedir. Şimdiye kadar kullandığınız HiremcoX3, veya DreamBOX DM500s gibi cihazlar SD cihazlardır. Bu SD cihazların donanımı, HD yayınları izlemenize yetmemektedir.

  HD yayınların görüntü kalitesini hesaplayalım mı? Gelin son derece yüzeysel bir hesap yapalım. İşin içine bitrate, encoding, motion estimation, motion compensation...vs gibi hususları katmadan, sade basit "çözünürlük" mantığı ile gidelim, ve SD ile HD arasındaki farkı hesaplayalım.

  Bir SD kanalın görüntüsünde kaç piksel var ?

  720x576 = 414720 piksel.

  Bir HD kanalın görüntüsünde kaç piksel var?

  1920x1080 = 2073600

  Gelin HD'yi SD'ye bölelim: 2073600 / 414720 = 5 KATI !!!

  Yani, spatial ( uzaysal) çözünürlük tarafından bakacak olursak, HD'nin görüntüsü, SD'nin 5 katıdır...

  Ama elbette işin içyüzü öyle değil...

  Başka parametreler de var...

  Örneğin, 720x576 çözünürlükte bir videonuz var, ve 5Mbit / sn ile yayın yapıyorsunuz..

  Bu görüntüyü 1920x1080'e çekiştirdiğinizde (upscaling), aynı 5mbit/sn sizce nasıl bir görüntü verirdi? Demek ki, bize ekstra biraz daha bitrate lazım olucak... Yani, HD kanalların bitrate'i de SD'den yüksektir, 10Mbit, 15Mbit gibi...

  Şimdi kendinizi kanal sahibinin yerine koyunuz.... SD yayın size ayda 5Mbit x 8000 USD = 40000 USD'ye mal oluyordu... Şimdi siz HD yayın yapmak istediniz: 10Mbit x 8000 USD = 80.000USD aylık... Direkt 2 katına çıktı masraflar... ( Daha kamera, stüdyo, yayın ekipmanı....vs katmadım)

  Hmm.... Bu masrafları birazcık azaltabilirmiydik??? Evet, biraz azaltmak mümkün. Nasıl? DVBS2 ile...

  DVBS2 nedir?

  DVBS2, DVB'nin ( Bakınız www.dvb.org) uydu standartlarına getirdiği bir güncelleştirmedir.

  Özellikle HD yayınlar için düşünülmüştür.

  Gerek coding ( h.264 ) gerekse transmission ( 8psk ) maddelerinde çok önemli geliştirmeler içermektedir. Bu sayede, yayıncının daha düşük bitrate ve daha yüksek kalitede, daha az hatalı byte sayısı içeren yayınlar yapması mümkün olmuştur.

  Şu anda, Turksat, Hotbird, Astra...vb uydulardaki HD kanalların büyük kısmı DVBS2 standardına göre yayın yapmaktadırlar.

  DVBS2 yayınları alabilen Tuner'ler ile DVBS yayınlarını alabilen tunerler arasında dağlar vardır, ve DVBS olan tunerler DVBS2 yayınlarını alamazlar ( Örnek: HiremcoX3 kullanıcıları Hotbird 11278 frekansından sinyal alamazlar)

  Ancak, DVBS2 tunerler, "geriye doğru uyumludur". Yani, hem DVBS, hem de DVBS2 yayınlarını alabilirler.

  ================================================== ===

  Gelelim X3TurboHD'ye...

  Önce kısaca size genel özelliklerini bir kez daha yazayım buraya:

  Ana işlemci: ALI3602 http://www.ali.com.tw/eng/products/p...list/m3602.htm
  Flash : Spansion 4MB http://www.spansion.com/Products/Pag...odID=S29GL032A
  RAM = SAMSUNG / ELPIDA D5116A http://www.elpida.com/en/index.html

  Falan filan... Yine X serisi gibi, en kaliteli malzemeler...

  Ama elbette, benzerlikler de var, farklılıklar da...

  Cihazın boyutlarından başlayalım. Dikkat ederseniz, ön panel X3 ile aynı, fakat cihazların derinlik değeri farklı.

  X3'ün ölçüleri = 260x150x50 milimetre ( En x Derinlik x Yükseklik)
  X3TurboHD'nin ölçüleri = 260x220x50 milimetre ( En x Derinlik x Yükseklik)

  Daha derin, çünkü daha fazla giriş çıkış'a sahip.

  Ufak bir karşılaştırma yapacak olursak:

  ==== X3 ==========

  VFD, HDMI, CA, CI, USB2.0, TEK SCART, RCA, COAX SPDIF, RS232, 0/12V.

  ======= X3TURBOHD =====================

  VFD, HDMI, CA, CI, USB2.0, ÇİFT SCART, RCA, YUV, OPTIK SPDIF, RS232, ETHERNET

  ************************************************** ***

  Gelelim diğer karşılaştırmalara:

  X3 - Bir SD cihaz ( Ortasiklet [​IMG] ), ama HDMI çıkışı sayesinde dijital görüntü verebiliyor, yazılımsal deinterlacer ve filtre mevcut; upscaler yok, MPEG2 SD video oynatabiliyor, uydudan güncelleme var, USB'den güncelleme var... vs vs

  X3TurboHD - Bir HD Cihaz ( AğırSiklet [​IMG] ), HARDWARE DEINTERLACER, HARDWARE UPSCALER var, MPEG2 HEM SD HEM HD Video oynatabiliyor, Ethernetten, Uydudan, RS232'den, USB'den yazılım güncelleyebiliyor vs vs...

  Başka türlü karşılaştıralım:

  X3 sadece SD yayınları alır, X3Turbo hem HD hem SD yayınları alır ve oynatır.

  Başka türlü karşılaştıralım:

  X3, TV'nize 576i ve 576p olarak yayını aktarabilir ( Ki SD için zaten son derece yeterli, ki SD'de türkiyenin en iyi görüntüsünü veren cihaz olduğu defalarca kanıtlandı...vs vs)

  X3Turbo, TV'nize 576i, 576p, 720p ve 1080i olarak yayını verebiliyor.

  Not: Ayrıca "BySource" da çekebiliyor, Dreamciler kulaklarınız çınlasın [​IMG]

  ============================================
  ============================================

  Neyse, gelelim satın almayı düşünen arkadaşlara tavsiyelerime:

  1) İlkönce bu yazdıklarımı dikkatle okuyun.

  2) Cihaz henüz çok yeni olduğu için, birçok yazılımsal bug vs mevcuttur; bunların biz de farkındayız, ama aynen fujitsu ve X serisinde olduğu gibi, zaman içersinde, yavaş yavaş güncellemeler ile düzelecektir.

  3) Eğer cihazı satın almayı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken gidip cihazı showroomlarda incelemektir !!! Gidip paranızı har vurup harman savurmayınız !!! Önce gidin, cihazı görün, inceleyin, sonra kararınızı verin !

  VE UNUTMAYIN !!! Bu cihazı satın aldığınızda, İLK VERSİYONU ile satın alıyorsunuz, yani hiçkimse cihazın yazılımını güncellemek zorunda değil !!!

  Aynen 105. versiyonunda olduğumuz fujitsular gibi, aynen 52. versiyonunda olduğumuz X serisi gibi, asla ve asla yeni yazılım sözü vermiyor hiçkimse !!!

  Neyi satın aldığınızı iyi bilin ! Siz cihazı satın alıyorsunuz, yazılım desteği ise extradan birşey ! Verdiğiniz parayla, uydudan veya internetten gelen yazılımların hiçbir alakası yoktur.

  Umarım bu nokta da iyi anlaşılmıştır ( Ki sanmıyorum, 1 yıl sonra, yüzlerce versiyon yaptıktan sonra, "niye X3Turbo'ya artık yazılım çıkmıyor?" diye mesajlar yazarlar foruma, değil mi? ) [​IMG]

  4) Paranızı sokağa atmayın !!! 3 kuruşluk cihazı 5'e almayın !

  5) Cihazı iyice inceleyin, araştırın !!! Ondan sonra, "Way efendim biz bu cihazı aldık, hayal kırıklığına uğradık!!!" gibi ....... yorumlar yapmayın !!! Eğer hayalkırıklığı yaşayacağını düşünüyorsan, neden gedip yüzlerce lira para veriyorsun ............. !

  6) Tekrar tekrar söylüyorum: Gidip X3TurboHD satın alıp: "AKILLI TV'nin görüntüsü çamur gibi" diye üzülmeyin ! X3 değil, hiçbir cihaz o görüntüyü düzeltemez. Ve uydu alıcısı denilen şey de, elinizdeki cep telefonundan daha gelişmiş elektronik cihazlardır.. Bunu iyi bilin, ve yorumunuzu ona göre yapın.

  7) Cihazda paylaşım vs yoktur, olmayacaktır da.. Tutup arap veya belçika sitelerinden bulunmuş editli yazılımlar ile ilgili soru sorduğunuzda, yanıt bile alamayacaksınız ( X3'te olduğu gibi... Hani geçen sene echostar'ın yazılımlarındaki EEPROM kodunu değiştirip bana forumdan mesaj yazan belçikalılar var ya.. Hani sonra o heriflerin yarım yamalak dumplarını cihazına yükleyip boot'u silen, sonra da cihazım arızalandı diye bana PM atanlar...)

  Eğer, size yasal olarak NewCamd, CCCam, MgCamd....vs bilimum paylaşım yazılımı sunan varsa, ve bu iş sizin çin herşeyden önemliyse bence o tür cihazları tercih edin !!!

  X3TurboHD ile, yasal kartınızı takarsınız, paşa paşa, kırılmasız, takılmasız HD seyredersiniz !!! [​IMG]

  8) X3TurboHD ile hangi HD yayınları izleyebiliriz ?

  Eğer yayın alabiliyorsanız, ve eğer uygun kartınız var ise:
  http://tr.kingofsat.net/hdtv.php

  Ayrıca, digiturk cryptoworks kartı ile 3 tane, ve Dsmart CAM modülüyle de tüm HD smart kanallarını sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz.

  9) Dijiturk abonesiyim, X3Turbo ile dijiturk seyredebilirmiyim?

  Eğer kartınız Cryptoworks ise, X3Turbo ile seyredebilirsiniz. X3Turbo, kartı otomatik olarak aktive etmektedir.

  Modül kullanmanıza gerek kalmamıştır, ayrıca smart kart ile kanallarınız daha hızlı geçer, sistem daha performanslı çalışır.

  Kartın hangi uyduya ait olduğuna ( Turksat mı Eutelsat mı? ) ve chipin aşağı yöne gelmesine dikkat ediniz..

  10) Dsmart izleyebilirmiyim?

  Evet, eğer DSMART CAM Modülünü kullanırsanız, hem HD hem SD kanalları seyredebilirsiniz.

  11) Hangi şifreleme sistemleri destekleniyor? Emuyla hangi kanallar açılıyor?

  X serisi ile açılan bütün kanallar X3turbo ile de açılır.

  Detaylar için: http://www.turkeyforum.com/satforum/...d.php?t=488218

  12) EMU ile izlenebilen HD kanal var mı?

  Şimdilik yok.

  13) X3TurboHD'nin görüntü kalitesi, diğer cihazlara göre nasıldır?

  X3TurboHD'de, donanımsal upscaler ve deinterlacer mevcuttur. Ancak, LCD TV'lerin kalitesi birbirinden çok farklıdır!!! Bu da, kaçınılmaz olarak görüntü kalitesini kişiden kişiye değişen bir husus haline getirmiştir.

  X3Turbo'nun görüntü kalitesi, bizim testlerimizde, türkiye piyasasındaki linux tabanlı cihazlardan chrominence ve pixel acceptance olarak çok daha iyi, diğer proprietary HD cihazlardan ( yani işletim sistemi linux olmayan) da piksel acceptance ve blurring olmaması açısından büyük fark oluşturmuş durumdadır...

  Ama bizim testlerimiz, çekilen resimler, videolar...vs hiçbirisi insanın kendi gözü kadar ikna edici olamaz !!!

  Eğer X3TurboHD'nin görüntüsünü merak ediyorsanız lütfen kendiniz gidip görünüz, inceleyiniz. Eğer görüntüsünü beğenmezseniz, satın almayınız !!!

  14) Dijital Boyutlandırma Sistemi nedir?

  Dijital boyutlandırma sistemi, ALI3602'de bulunan donanımsal upscaler ve deinterlacer'a verdiğimiz türkçe addır. X3Turbo'nun diğer HD uydu alıcılarından bu anlamdaki en önemli farkı, upscaling ve deinterlace işlemlerinin yazılımsal olarak değil, donanımsal olarak yapılması sayesinde büyük bir performans elde edilmesidir ( Niye cihazda e-sata yok sizce? 128MB DDR nasıl yetiyor? vs vs)

  15) Cihazın RAM'i SAMSUNG mu ELPIDA mı?

  Aslında ELPIDA. Ama bu şirket, zamanında SAMSUNG tarafından kurulmuş, ve halen tamamiyle samsung'un altyapısına sahip bir şirket olduğu için genellikle Samsung / elpida olarak anılıyor uzakdoğuda..
  Sonuç: Performans aynı... Kullanınca göreceksiniz... ( X3'ün RAM'leri SDR SAMSUNG )

  16) İşlemcinin üzerinde neden soğutucu var?

  378Mhz'de çalışıyor, ve HD video oynatıyor... Soğutucusu oluversin artık [​IMG] Kimseye zararı var mı [​IMG]

  Not: Testlerde, X3 ile aynı değerlere kadar ısındı ( 55 derece ). Yani bir problem yok.

  17) X serisi ile oluşturduğumuz kanal listesini X3TurboHD'ye yükleyebilirmiyiz?

  Hayır yükleyemezsiniz. Flash ve RAM memory allocation birbirinden çok farklı...

  ABS dosyalarını zipleyin, anlayacaksınız...

  18) Kendi settinglerimizi ( Kanal listesi, server ayarları, ke.yleri...vs) kendimiz web server kurarak yayınlayabiliyormuyuz?

  Evet, yapabiliyorsunuz.. Böylece, herkes kendi ayar ve değerlerini diğerleriyle kolayca internet üzerinden paylaşabilecek...

  Bu işin birsürü detayı var, HTTP ve FTP protokolleriyle de çalışıyor, hepsini zamanla anlatırız...

  Hatta meraklısı olan 1-2 arkada olursa, FTP server kurarlar, ve herkes onlardan yazılım download eder... Bayağı ilginç paylaşımlar yapılabilir...

  19) NewCamd neden yok?

  NewCamd yoktur, ve firmanın verdiği / vereceği yazılımlarda da olmayacaktır !!!
  NEwCamd veya CCCam istiyorsanız, başka cihazları inceleyiniz !!!

  20) Cihaz neden MKV oynatmıyor?

  X3Turbo, sadece MPEG2 SD ve MPEG2HD videoları oynatabilir. Diğer videoları oynatması mümkün değildir.
  Bu konuda yazılım vs çıkmayacaktır.
  MKV'yi MPEG2'ye dönüştürmek için: http://mediacoder.sourceforge.net/

  21) Cihazın menülerini beğenmedim, yazılımla değişmesi mümkün mü?

  Hayır mümkün değil. Eğer cihazın menülerini beğenmediyseniz, satın almayınız !!!

  22) Cihazın Radyo arkaplanını beğenmedim, yazılımla düzeltilmesi mümkün mü?

  Hayır mümkün değil. Kişiye özel yazılım yapmıyoruz. Eğer beğenmediyseniz, başka cihazları inceleyebilirsiniz...

  23) Cihazı satın aldığımda THOR açıyordu, şimdi açmıyor, neden yazılım çıkmıyor?

  THOR'daki kanallar hergün şifre değiştiriyor. Haliyle, bütün serilere aynı anda yazılım yapmak ve bunu uydudan yollamak mümkün değil. O yüzden, biraz beklemeli, ve birkaç saat sonra güncelleme yapmayı denemelisiniz.

  24) Niye satın almadan önce bunları söylemediniz? Neden bizi kandırdınız?

  Çünkü size açıklamaya, anlatmaya ve size yardımcı olmaya çalıştık ama siz bizi okumadınız, araştırmadınız...

  Size, bu cihazı "ilk versiyonuyla" satın aldığınızı; sonradan uydudan veya internetten indirdiğiniz güncellemelerin "extra" olduğunu, parayla satılmadığını, ve hiçkimsenin bu güncellemeleri yapmaya mecbur olmadığını size açıklamaya çalıştık ama dinlemediniz...

  Size, asla NewCamd veya CCCam desteği olmayacağını, cihazın asla MKV oynatmayacağını açıklamaya çalıştık, ama okumadınız...

  Size, dünyada FULL HD UYDU ALICISI diye birşey olmadığını, çünkü FULL HD UYDU YAYINI diye birşey olmadığını, uydulardaki yayınların en fazla 1080i ( INTERLACE ) olduğunu, bunun da FULL HD olmadığını, anlatmaya çalıştık ama umursamadınız ( veya bakmadınız bile...)

  ===============================================
  ===============================================

  X3TurboHD ve yeni fonksiyonlarıyla ilgili bilgiler hakkında yazılacak çok şey var.

  Ancak, bunların hepsini tek bir mesajda toplamak iyi bir fikir değil ( Aradan bulmak zor olur).

  O yüzden, şimdi bu mesajımı sonlandırayım:

  X3Turbo satın almayı düşünüyorsanız, lütfen 2 kez düşünün.

  Mutlaka, diğer marka ve modelleri inceleyin, fiyatları karşılaştırın, özellikleri karşılaştırın, görüntü ve ses kalitesini karşılaştırın, teknik desteği karşılaştırın, yazılım desteğni karşılaştırın... ve ona göre karar veriniz...

  Paranızı boşuna sokağa atmayınız...

  X3TurboHD'yi, kendi evimde de yaklaşık 3 aydır kullandım.. Bu sayede, problemlerin birçoğu çözülmüş oldu, ki hala çözülmeye devam ediyor. Yani cihazın yazılımda, hala geliştirmemiz ve düzeltmemiz gereken bazı şeyler var, ama bu düzelteceğimiz şeyler size "vaad edilmiyor" .

  X3TurboHD'nin şimdiden birkaç bin önsipariş aldığını duydum..

  X3Turbo'nun ilk sahipleri biraz şanslı; çünkü hızlı bir şekilde birkaç güncelleme alacaklar.. Yani merak edenler için cihazın gelişimini inceleme şansı olucak...

  Tabi gecikenler de çok kötü durumda olmayacak, X serisinin şu anda olduğu durum gibi, son derece stabil bir yazılım ve son derece kaliteli bir donanıma sahip olucaklar..

  Artık seçim sizin. Eğer cihazın gelişimini görmek isterseniz, uydu shopları ziyaret etmeye başlayın bence [​IMG]

  =======================

  X3Turbo, aynen X serisindeki gibi, son derece kaliteli elektronik malzemelerden üretilmiş olduğu için, uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanacağınızı umut ediyorum ( Kumandasını elinize alınca anlayacaksınız zaten [​IMG] )

  Kumanda demişken, fotoğraf vermeden geçmeyelim : )

  [​IMG] Buraya basarak resmi tam boyutunda görebilirsiniz.[​IMG]

  Bir de şunu versem fena olmaz:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Detaylı resimler, açıklamalar...vs Sn Nextadam yapacaktır..

  Herkese hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

  Saygılar & Selamlar
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - X3TurboHD Hakkında Genel
 1. guclusat
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.064

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle
 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle