• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Zengin metin editörleri (Rich Text Editors)

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Online
#1
sitelerine içerik girmek için kullanılan yazı alanlarına getirdikleri özellikler ile içerik girilen metine tam olarak hüküm etme olanağı sağlayan metin düzenleyicidirler. Kullanıcılara WYSIWYG (What you see it, what you get – Gördüğünü alırsın) ortamı sağlamak için kullanılmaktadır ve kullanıcılara metni gördükleri oluşturdukları biçimde göstermeyi amaçlamaktadırlar.
Zengin metin editörleri masaüstü uygulamaları değildir, javascript ve xhtml teknolojilerini kullanarak daha güçlü metin stili ve biçimlendirme ile içerik düzenleme denetimleri oluşturmaktadırlar.
Özellikle içerik yönetim sistemlerinin içerik ekleme bölümlerinde kullanılmaya başlanmasıyla oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaktadırlar.
Metin editörleri sayesinde içeriğin font ve renk ayarlarını ayarlamak, link vermek, resim eklemek, listeleme yapmak ve yazı biçimini ayarlamak tek bir tuşa basarak gerçekleştirilmektedir. Metin editörleri ile kullanıcılara sanki MS Word ortamında içerik yazıyor gibi bir ortam sağlanmış olunmaktadır.
Dünya üzerinde çok çeşitli zengin metin editörleri bulunmaktadır. Ancak CKEditor ve tinyMCE dünya üzerinde en çok kullanılan metin editörü olarak öne çıkmaktadır.
tinyMCE: Güçlü bir WYSIWYG editördür. Kullanımı kolay ve en alt seviyeden en üst seviyeye kadar çok çeşitli yapılarda kullanılabilmektedir. Bir çok içerik yönetim sistemi tarafından da kullanılması popülaritesini artırmaktadır.
Sunmuş olduğu basit ve gelişmiş temaları ile ihtiyaca yönelik ortam sağlarken, eklentileri sayesinde ek özellikler kazandırmak mümkündür.
Şuan 3. sürümü yayındadır.
Moxiecode Systems AB tarafından geliştirilmekte ve LGPL lisansı ile dağıtılmaktadır.

CKEditor: 2003 yılında Frederico Caldeira Knabben tarafından geliştirilmeye başlanan FCKeditor’un, getirilen özellikleri ile 3. sürümü ile birlikte isim değişikliğine gidilerek yayınlanan metin editörüdür.
6 yıllık geçmişi ile oldukça geniş kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Kullanıcıları arasında IBM’den Adobe’e, Oracle’dan Zope’a kadar bir çok kurum bulunmaktadır.
Bu kadar geniş kullanıcı sayısına ulaşması sonucu getirilen özellikleri ile birlikte 2010 yılında 6 milyon indirmeye ulaşmıştır.
Şuan 3.5 sürümü yayındadır.

NicEdit: Diğer editörlere göre oldukça hafif ve az yer kaplayan NicEdit hızlı ve kolay bir şekilde çalışmanızı sağlayacak editördür.
20 KB’lık boyutu ile en temel ihtiyaçları karşılayacak editöre kavuşacağınız gibi ihtiyacınıza yönelik eklentileri de indirerek tüm tarayıcılarda rahat bir şekilde çalışacak metin editörünüze kavuşmuş olursunuz.
NicEdit, Brian Kirchoff tarafından geliştirilmektedir. Şuan 0.9 r23 sürümü yayındadır.