Amplifikatör için fan kontrolü 12V

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve guclusat tarafından 10 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

1. guclusat

guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

Ödül Puanları:
    63

Selamlar arkadaşlar. Bu makalede, radyatörü ses
    güç amplifikatörünün güçlü çıkış transistörleri ile soğutmaya zorlamak için tasarlanmış fan kontrol ünitesini tekrarlamak için malzeme aldım . Bu proje Mile Slavkovik (APEX) tarafından yapıldı, kaynak Diyaudio forumundan alındı. Malzemeyi iki maddeye ayırmadım, bu yüzden aşağıda soğutucuyu kontrol etmek için iki seçeneğe
    , sensörün (termistörün) bağlı olduğu radyatörün yüzey sıcaklığının artmasıyla hızdaki artışa ve
    amplifikatörün yükün çıkış gücüne bağlı olarak hız arttığında ikinci seçeneğin hızına bakacağız. Basit bir deyişle, hacim arttıkça, fan hızı da artar.

Ve böylece, bir NTC termistörlü sıcaklığa bağlı bir devre:

Tahtayı oluştururken, yazarın sürümünün düzenini küçük değişikliklerle kullandım, tahtadaki öğelerin düzenini biraz düşürdüm, sulama şöyle görünebilir:

Sıcaklık devresine sahip kontrol devresi soğutucusu elemanlarının listesi:

Transistörler:

- Q1 - BC517 - 1 adet.
    - S2 - BD139 - 1 adet.

diyotlar:

- D1 - 1N4148 - 1 adet.

Dirençler:

- R1 - 47kom / 0,25W - 1 adet.
    - R2 - 2,2kom / 0,25W - 1 adet.
    - R3 - 1Mom / 0,25W - 1 adet.
    - R4 - 22R / 5W - 1 adet
    - Termistör NTC 10k - 1 adet.

Kondenserler:

- C1 - 100mF / 16V elektrolit - 1 adet.

Yazarın yazdığı gibi, bu şema 12V DC besleme gerilimi için tasarlanmış fan motorunun hızını düzenler ve tam hıza 60 dereceden fazla bir radyatör sıcaklığında ulaşılır.
    Panoya 15, 18 veya 24V DC uygulayabilirsiniz, bu nedenle fan devresinde 22R / 5W akım sınırlama direnci vardır. 12V DC'ye güç sağlarken, bu güçlü direnç devreden çıkarılabilir.
    Termistör derecesi, fanın yükselmeye başladığı sıcaklığı etkiler, kontrol ünitesinin tepki eşiğini değiştirmek isterseniz, 6k8 ... 47k içinde NTC ile deney yapabilirsiniz.

İkinci seçeneğin şeması (yükselteç tarafından yüke verilen güce bağlı olarak):

İkinci seçeneğe göre soğutucu kontrol ünitesi kartı:

Öğelerin listesi (2. versiyon):

transistörler:

- S1 - BC550 - 1 adet.
    - Q2 - BD902 - 1 adet.

Diyotlar:

- D1, D2 - 1N4007 - 2 adet.

Dirençler:

- R1, R3, R4, R5 - 10kom / 0,25W - 4 adet.
    - R2 - 22kom / 0,25W - 1 adet.
    - R6 - 22R / 5W - 1 adet
    - Termistör NTC 10k - 1 adet.

Kondenserler:

- C1 - 47mF / 63V elektrolit - 1 adet.
    - C2 - 100mF / 25V elektrolit - 1 adet.

Fan hızını ayarlama yollarından hangisinin daha iyi ve daha pratik olduğunu gerçekten anlamadım, bu nedenle seçim sizin, şüpheniz varsa, forumları okumak, bu konunun zaten çoktan emildiğinden emin olun.

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...