Ayarlanabilir anahtarlama güç kaynağı 50-150 V

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu kaynak, esas olarak HF-SSTC'm için uygun bir güç kaynağına duyulan ihtiyaç nedeniyle oluşturuldu , ancak kesinlikle başka amaçlar için de uygun olacaktır.
1631631531516.png
PWM denetleyici LT1243 tarafından kontrol edilen bir yükseltici dönüştürücüdür., 180 kHz'de çalışıyor. Bu topolojiyi seçtim çünkü bu eviriciyi beslemek için kullandığım bir endüstriyel anahtarlamalı güç kaynağım XP Power 2x24 V / 14,5 A. Şebeke gücü söz konusu olduğunda trafo ile de uğraşmak istemedim. Bu, malzemeleri aramak ve uygun bileşenleri bulmak için yeterliydi. En önemlisi muhtemelen boğulma, benimki ana bilgisayar anahtarlamalı güç kaynağından geliyor. Eskiden bu harika makineden kurtulurdum ve hala ondan bazı malzemelerim var. Doyma akımını ölçtüm ve 20 A'nın üzerine çıktım. Ayrıca, ölçüm cihazı aşırı ısınıyordu, ama önemli değil çünkü bu 20 A yeterli. Aksi takdirde, bağlantıyla ilgili özel bir şey yoktur. Kontrol elektroniğinin ve fanın güç kaynağı, küçük bir Mean Well 36-72 V / 12 V dönüştürücüden sorumludur.Kaynağı eBay'den küçük bir voltmetre modülü ile tamamladım.

Güç, çıkışta 150 V'ta 200 W ve 50 V'ta yaklaşık 250 W'dir. Verimlilik esas olarak tüketilen akıma bağlıdır, tablo bazı ölçülen verileri içerir.
1631631578507.png

Geri
Yukarı