Koruma Amaçlı Elektrikli Çit devre Örnekleri

Yüksek voltaj devresi, elektronik savunma​

1648417043878.png
POWER TESLA Güçlü manyetik alan elde etmek isteyenler için aranılan bir devre olabilir. Devre çok güçlü impuslar ürettiği için L2 bobini kullanım amacına uygun olarak özel itina ile sarılmalıdır. Eğer L2 yi yüksek volt almak için kullanıyorsak, veya L1 ve L2 bir buji bobini ise L2 nin yanıp bozulma ihtimali her zaman mevcuttur. Tedbir olarak giriş voltajını 12 den değil de 6 vottan başlatarak ölçümler yapılmalı, bu yetmez ise voltaj tedrici olark çoğaltılmalıdır. Şahsen ben kendim bu bobini malesef kendi elimle sardım. İzolator olarak her türlü kağıt ve naylon yapraklarını kullanamıyorsunuz. En iyi izolator maddesi olarak ambalaj izole bandını buldum. Hem ince ve hem de yoğun. Voltaja tahammüllü. 5cm den kıvılcım atabiliyor. Amperli ve öldürücü bir akım. Tabii bu bobini sardıktan sonra etrafa kıvılcım atmasın diye kolay eriyebilen plastik maddeyle kaplıyacaksınız. L1 bobininin turu azaldıkça akım sarfiyatı artacaktır. Bu devre akü ele çalışmaya elverişlidir. Esasen güçün bu kadarı biraz fazla gibi. Lakin L2 bobini 220 volt ve aşağısında tutulursa güçlü bir DC-AC; çevirici için olabilecektir.

IRFP150 mosfet gate üzerinde direnç görülmüyor. Bu bir hata değildir. Gerek görülmemiştir. IRFP150 için geniş BD135 ve IRFZ44 için dar yüzeyli soğutucu kullanılmıştır. Bu devre hayvan çiti olarak kullanılmaya katiyyen elverişli değildir. Çit koruması için düşük amperle çalışan daha narin devreler aranmalıdır. Bu konuda bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

Pekii bu devre ormanlık alanda vahşi hayvanlardan korunmak amacıyla kullanılabilir mi? L2 bobininden alınan 3-4 cm lik iki temas ucu bu iş için yeterli gibi görülebilirse de aracın kullannılması da ayrıca eğitim ve uzman kadro işi olabilir. Aksi halde hem insan hem ide hayvan için tehlikeli olabilir. Araç kullsanım dışı daima aküsüz ve pilsiz olmalı, cihaz içinde yedek açıp kapama düğmesi bulunmalı ayrıa L2 bobini temas, dokunum uçları metal bir tel ile sarılıp kısa devre yaptırılmalıdır.

Hocam yüksek voltaj devresi mi ölümcül hasar veriyor yoksa yukarıdaki devrelerin hepsinde de mi ölümcül hasar tehlikesi var.

Yapabilirsen kendin sar ama bobinaj teli lazım değer mi bilemem TV EHT trafosu da kullanılabilir siniz.
Tüplü televizyon trafosu mu oluyor hocam o eğer o ise televizyoncudan alayım ikinci el. Yüksek voltaj alabilir miyim onun ile? İnternetten baktım 18-22kV arası gerilim gerilim üreten trafo diyor 12V ile beslenir mi o. Eğer devreyi çalıştırabilirsem aktif olarak kullanacağım.

Hocam devreyi yaptım fakat çalışmıyor sanırım. Neresinde sorun olabilir trimpot olarak 10K trimpot yoktu 50K lık taktım sağa sola çeviriyorum ama değişen birşey olmuyor. Trimpotlarda ters bağlama gibi bir sorun oluyor mu? Birde çıkışa 12V luk ampul bağladım. Devre çıkışa kesik kesik 12V vermesi gerekmiyor mu yoksa test etmek için illaki bobin mi şart.

Eklentiler

• IMG20220420222649.jpg
    IMG20220420222649.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 33
Hocam devreyi yaptım fakat çalışmıyor sanırım. Neresinde sorun olabilir trimpot olarak 10K trimpot yoktu 50K lık taktım sağa sola çeviriyorum ama değişen birşey olmuyor. Trimpotlarda ters bağlama gibi bir sorun oluyor mu? Birde çıkışa 12V luk ampul bağladım. Devre çıkışa kesik kesik 12V vermesi gerekmiyor mu yoksa test etmek için illaki bobin mi şart.
resimdeki devrede eksik var sanki lay dosyası ile devre şemasını ziple foruma ekle devreyi bir inceleyelim

mercimek kondansatörlerin birisini yanlış bağlamışım hocam birisi 0.1 diğeri 0.01 nF. Ben ikisini 0.1 nF kullanmışım. Değiştirdim fakat düzelen birşey olmadı BC557 nin bacaklarını değiştirdim onda mı hata yaptım acaba diye sonuç yine çalışmadı.

Eklentiler

Hatayı düzelttim bu şekilde elindeki kartı revize yapınız kartı yeniden basmanıza gerek yok

Eklentiler

Yaptım hocam trimpotun (-) ye bağlanan tarafının bağlantısını kestim. Daha sonra trimpotun orta bacağı ile soldaki bacağına bağlı olan 1.8K direncin bağlantısını kestim o kısımda sadece mercimek kondansatör bağlı şuan. Çıkışın oradaki LED ile ampül yandı fakat ampul çok az ve sabit yanıyor. Trimpotun ayarını değiştirdiğimde çıkışta en fazla 2.10V gözüküyor.

Eklentiler

• IMG20220420232651.jpg
    IMG20220420232651.jpg
    2,4 MB · Görüntüleme: 28
Geri
Yukarı