Lm 741 + NTC'li Sıcaklık Sensörü

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve guclusat tarafından 9 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

1. guclusat

guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

Ödül Puanları:
    63
    Lm 741 + NTC'li Fotoğraf Sıcaklık Sensörü
    Lm741, fanı çalıştırmak için bir voltaj karşılaştırıcısı olarak kullanılır; INV girişi (pin2), VR (500k) aracılığıyla ayarlanabilir bir voltaj elde ederken INV Olmayan girişi (pin3), R1 ve o Termistör. Bu nedenle, pim 3'teki voltaj, termistörün sıcaklık değişmesine bağlıdır. Normal olduğunda (VR tarafından tanımlandığı şekilde), pim 3 pim 2'den daha yüksek voltaj alır ve 741 çıkışının yüksek olmasına neden olur. Bu yüksek seviye çıkış TIP 32'yi kapalı tutar, çünkü tabanı pozitifdir, fan bu durumda kapalı kalır. Sıcaklık, VR tarafından belirlenen değerin üzerine çıktığında, termistörün direnci azalır ve pim 3'teki voltaj düşer, böylece 741'in çıkışı TIP 32'yi döndürmek için düşüktür. Sıcaklık normale döndüğünde,

Devrenin sırrı, VR'nin (değişken direnç) ayarlanmasıdır, eğer çok düşük bir sıcaklığa ayar yaparsanız, IC çıkışı yüksek ve düşük seviyelerde salınır, yani fanı açıp kapatır. Transistörün değerini bir uç32'ye ve NTC'yi 10k (5mm) olarak değiştirdim ve çalışmasını belirtmek için fana paralel bir led ekledim, bunu yaptım, çünkü şemada kullanılan bileşenlere sahip değildi, çünkü devre iyi çalışıyor , Ben açıp kapattığımda bir tür ses çıkıp çıkmadığını test etmedim. Devreyi başka bir uygulama türünde kullanıyorsanız ve aynı hassasiyeti 3 mm olan NTC'yi kullanmak istiyorsanız, sıcaklık değişimini daha hızlı tepki verdiği için kullanın.

İşte yazar tarafından yapılan devre çalışması bir video

Şematik diyagramı

Bakır yan plaka

Yan Plaka Bileşenleri

Serigraf Kartı

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...