LM317 - LM338 türü besleme devrelerinde sıfır volt nasıl yapılır

Konusu 'Güç Kaynakları - Besleme Devreleri' forumundadır ve guclusat tarafından 12 Şubat 2019 başlatılmıştır.

1. guclusat

guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

Ödül Puanları:
    63
    LM317 - LM338 türü besleme devrelerinde sıfır volt nasıl yapılır resimlerini foruma eklemeden önce bunun bir kaç yöntemi var ben önce bir tanesinden bahsedeceğim daha sonra diğeri ile ilgili bilgi ve resim paylaşımını da yapacağım.

Bildiğiniz gibi bu tür regüle entegreleri en düşük voltajı 1.25 Volta kadar inmektedir.

Bu durumu düzeltmek için resimde yer alan bir devre çizdim. Bu devrede 1.25 volt sıfır voltaja düşürmek için fabrika bilgilerinden eksi voltaja düşmesi gerektiğinden bahsetmektedir.

bu devrenin amacı eksi voltajı oluşturmak olup devreyi tasarlarken 4.7MF/50V kondansatörlerin yönlerine dikkat ediniz ters takarsanız kondansatörler patlayacaktır. Zener diyot 3v3 var ise daha iyi olacaktır bende olmadığından zener olarak 2V4 kullandım. Zener diyodu devreye eklemezseniz lm338 çıkışında eksi 8 veya 7 volt gibi değerler görebilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 12 Şubat 2019
  2. guclusat

Ödül Puanları:
    63
    Resimdeki trafoda ise 5 tur dış bir sargı sararak 1.7 Volt elde ettim bu voltajı potansiyometreye vererek sıfır voltajını elde ettim.

resimdeki trafo özellikleri ise 120w olup 15 volt AC vermektedir.

Ekli Dosyalar:

3. guclusat

Ödül Puanları:
    63
    Resimde devreyi ekledim en basiti bu galiba fazla malzeme yok.

Ekli Dosyalar:

4. guclusat

Ödül Puanları:
    63
    RECTIFIER.jpg.8e44f0a0599b964bd84836bdbdef0ce5.jpg

Güzel bir devre daha umarım işinize yarar

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
    Notu Gizle
  1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
    Notu Gizle