Surround amplifikatör

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Mekansal amplifikatör - yaklaşık yirmi yıl önce, Radio dergisi bir otomobilin içine adaptif bir arka kanal çevre sistemi kurma fikrini yayınladı. Ve o zamandan bu yana çok zaman geçtikten sonra, böyle bir sistemi tekrarlamaya karar verdim, özellikle uyarlanmış arka ses kanalı hakkındaki şaşırtıcı sonuçları olan iltifat incelemeleri hala çeşitli yayınlarda görülebilir.

Devre şeması kavramı değişmedi, sadece elektronik bileşenleri yerine bugün piyasada mevcut olan daha gelişmiş elemanlarla değiştirmek için biraz çalışmak zorunda kaldım. Biri tehlikede olanı tam olarak anlamıyorsa, biraz açıklayacağım: - Bu, beş ses hoparlöründen ve bir arabaya monte edilmek üzere tasarlanmış bir subwoofer'dan oluşan 5.1 hoparlör sistemine uzun süredir devam eden bir çözümdür.

Yükseltilmiş devre

Surround amplifikatör, giriş sinyal zincirinde bir NE5532 çift düşük gürültülü operasyonel amplifikatöre sahiptir ve standart bir düşük frekanslı ses güç amplifikatörü olan TDA7057AQ mikro montajını, yükü açmak için etkili bir köprü devresine ve gücü yükseltmek için sabit voltaj kullanarak sesi otomatik olarak ayarlama yeteneğine sahiptir. Bu tasarım hem sol hem de sağ kanalların diferansiyel sinyalini seçmenize izin verir, filtreden geçer, 190 Hz altındaki ve yaklaşık 3.6 kHz'in üzerindeki frekansları kaldırır.

Ardından ses sinyali temel kompresöre beslenir, önemsiz güç sinyalleri yükseltilir ve aksine güçlü olanlar zayıflar. Giriş yolu, muhtemelen yanlış bağlanmış elektrik kutuplarına karşı korunur. Devreyi kurduktan sonra, sınırlı bir alanda sesi biraz dinledim, canlı efektli ses görüntüsü beni daha da etkiledi ve düzeneğin mantıksal sonuna getirilmesine karar verildi.

Tasarım çok küçük

Gerekli parça ve plastikten yapılmış gövde kazanıldı

Her şeyi bir araya getirip bağladıysanız, önünde ses kontrolü ve “lale” tipi konektör var.

Vücudun üst ve alt kısımları alttan vidalarla bağlanır

Telefonla boyutların netliği ve karşılaştırılması için fotoğraf

Mekansal surround amplifikatörün ilk versiyonunda bizim istediğimizle aynı olmayan bir giriş hassasiyeti olduğu ortaya çıktı, ayrıca arkadaki kurulum için dinamik yayıcıyı kullanmadım. Sonuç olarak, odayı dinlerken, kayda değer bir etkisi olmayan sıradan bir ses elde ettim, ancak bu cihazın otomobilin içinde ne vereceği ile ilgileniyorum. Ses amplifikasyon faktörünü yaklaşık iki kat artırmaya karar verildi ve sadece 200 Hz'den çalışmak üzere tasarlanan beş inç hoparlörlü uzun süredir devam eden bir podyum kullandı.

Test etmek için, bir süreliğine, böyle bir yayıcı kurdum

Test için, amplifikatörün kendisi de bu girişimin etkinliğini arka kanalın oluşturulmasıyla tamamen netleştirmek için geçici olarak bağlandı.

Arabada geçici bir bağlantı yapıldı

Birçok farklı parça topladım, bir süre subwoofer bağlantısını kestim ve o anda en az bir saat boyunca kabinde "sıkışıp kaldım". Üst üste tüm parçaları dinledim, pop müzik, film parçaları. Sinyalin duyarlılığını arttırdıktan sonra, arka kanalda net bir çalışma elde edebildim, belirli bir ses seviyesi yaratılırken, hoparlörlere verilen görev tamamen ortadan kalktı, ses her yerde görünmeye başladı, ancak ses aşaması gerçekte daha da kötüye gitmedi.

Her şeye rağmen, kompresör arka hoparlörleri kısıtlar ve ön hoparlörleri dışarıya atmalarına izin vermez. Test sırasında arka kanalı tekrar tekrar kapattım ve kullanmadan ses görüntüsünün artık çok heyecan verici olmadığı açıkça belli oldu. Genel olarak, benim güçlü inancım, yüksek kaliteli ve zarif bir sese sahip olanların böyle bir sistemi tasarlamaları gerektiğine inanıyor ve bu nedenle bu tip bir güç amplifikatörünün bir arabaya kurulum için değil, aynı zamanda evde müzik dinlemek için de özellikle yapılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu otomatik amplifikatör devresi çok basittir ve montajı için gerekli tüm bileşenler 500 ruble gücünden, birkaç hoparlör ve bağlantı telinden daha iyi bir şekilde faydalanacaktır. Bu arada, 18 yıl önce Radio dergisinde tarif edilen bu surround amplifikatörü yaratma fikri bir nedenden ötürü haksız yere unutulmuştu ve hiçbir elektronik eşya mağazasında böyle bir cihaza benzer bir şey hiç görmedim. Halen, işlemcilerde uygulanan elektronik cihazlar çok popülerdir ve satın alımları, amplifikatörün doğru çalışmasını sağlamak için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir, bunun sonucunda, bağlantı sürecinde çeşitli gereklilikleri yerine getirmek gerekmektedir:

• 1. Kanal başına ses seviyesi, sadece seviye bakımından değil, aynı zamanda fazda da tamamen aynı olmalıdır, yani her iki kanalın ses sinyali aynı ve gecikmeden olmalıdır.
  • 2. Arkada, akustik yayıcıların varlığı kabul edilemez, ancak yine de tam bir bağlantı bandının şemasına göre uygulanırsa.
  • 3. Ayrıca, önemli bir koşul, arka kanalın ön kanal ile hacim olarak tam koordinasyonudur ve kompresörün tetiklendiği sınırın belirlenmesi için zaten söylenti verilmiştir.
  • 4. TDA7057AQ yongası amplifikatöre bir çift 8-ohm veya 4-ohm hoparlör bağlamayı, ancak seri bir devrede bağlamayı mümkün kılar.
Radyo mühendisliğinde ustalaşan hala radyo amatörleri veya sadece yüksek kaliteli ses hayranları olduğuna inanıyorum, o zaman bu planı tekrarlamaları zor olmayacak. Baskılı devre kartı lazerli ütüleme teknolojisi kullanılarak kolayca üretilebilir. Devre kartı izlerini özel bir işaretleyici kullanarak sulandırmak ve ardından bakırı sitrik asit ve hidrojen peroksit çözeltisi veya ferrik klorür çözeltisi içinde inceltmek için bir seçenek vardır.

Eklentiler

• shema-3d.zip
    49,1 KB · Görüntüleme: 83
Geri
Yukarı