UNIVERSAL GÜÇ KAYNAĞI ŞEMASI

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Herkese merhaba, ilk radyo tasarımcımı ya da tanınmış Master KIT'i bir araya getirmem uzun sürmedi, ilk izlenim bu gerçekten ilginç ve kullanışlı tasarımcıyı birleştirdikten sonra çok olumluydu. Ve son zamanlarda internette başka ilginç bir şema gördüm, radyo tasarımcısı çok cazip bir fiyattaydı, lm324 mikro devrede bir güç kaynağı satın almaya ve birleştirmeye karar verdim.

Evrensel güç kaynağı biriminin şeması
05489078.jpg
Bu, çıkış gerilimine "ayarlanabilir" ve "düzgün" ayarlara sahip olan tek kutuplu bir güç kaynağı, ayarlanabilir akım limiti ve çalışma modunun göstergesidir. Alan etkili transistör IRLZ44N düzenleme elemanı olarak kullanılır.

Teknik özellikler
Giriş voltajı: 7-32 V AC
Düzenlenmiş yük akımı: 0-3 A
Çıkış voltajı kararsızlığı:% 1'den fazla değil
Çıkış voltajı: 0-30 V

İş tanımı

Gerilim stabilizasyon devresi U1.3 ve U1.4'te monte edilir. U.4'te, rezistörler R14 ve R15 tarafından oluşturulan geri besleme bölücünün voltajını artırarak farklı bir aşama monte edilir. Yükseltilmiş sinyal, çıkış gerilimini, stabilizatör U2 ve potansiyometre RV2 tarafından oluşturulan model ile karşılaştıran karşılaştırıcıya U1.3 beslenir. Ortaya çıkan voltaj farkı, Q1 düzenleyici elemanını kontrol eden transistör Q2'ye uygulanır. Akım sınırı, şönt R16 üzerindeki gerilim düşmesini referans RVR ile oluşturulan referans ile karşılaştıran karşılaştırıcı U1.1 tarafından uygulanır. Eşik aşıldığında, U1.1 karşılaştırıcı U1.3 için referans voltajını değiştirir, bu da çıkış voltajında oransal bir değişikliğe yol açar. İşlemsel yükselticide U1.2, cihazın ünite görüntüleme modunu gösterir. U1 çıkışındaki voltajda bir düşüş ile. Dağıtıcı R2 ve R3 tarafından üretilen voltajın altında, LED D1, devrenin mevcut stabilizasyon modunda olduğunu göstererek yanar. Cihazın 23V altındaki besleme geriliminden çalışması durumunda, Zener diyot D3 bir jumper ile değiştirilmelidir. Devrenin düşük akım kısmına 9-35 V'luk bir voltajı doğrudan U3 dengeleyici girişine uygulayarak ve Zener diyodu D3'ü sökerek ayrı bir kaynaktan güç vermek de mümkündür.

Cihaz montajı
55214817.jpg
Paketi açtıktan sonra, herhangi bir zener diyodu ve bazı dirençler olmadığı konusunda uyarıldım - bu kitin bir şey topladığı izlenimi. Hiçbir şey, bırakalım, orada tüm sürprizlerin bittiğini düşündüm, ama ne kadar yanıldım: yolların lehimlenmesi sırasında uçtu, lehim maskesi her yerdeydi, zımpara kağıdı ile gitmek zorunda kaldılar, temasları temizlediler, sonra kalayladılar, lehim her şeye rağmen devam etti. Lehimli ana dirençler 1K ve 10K'dır, peki daha sonra eksik dirençleri aramaya başladım.

İlginç olan şey, radyo tasarımcısının montajı için gerekli olan talimat ya da şemadır; göze çarpan ilk şey, dirençlerin değerindeki değişimdir. Basılı devre kartının kendisi gönülsüz olarak boşanır, karttaki değişken dirençler birbirine temas eder, devre kapatıldığında, ağdan gelen atlama 30 volta kadar çıkar ve yavaşça düşer. Bunu düzeltmek için, kapasitörü mikro devrenin 8. ve 11. bacaklarına lehimledim - bu hata düşük yüklerde kendini gösterir.

Eklentiler

Son düzenleme:
Geri
Yukarı