TRAFO HAKKINDA YARDIMA İHTİYACIM VAR

bilgin. 055

Moderator
Eski bir Bilgisayar güç kaynağı ünitesinde söküldü ünite bayağı büyük neredeyse 90 kiloya yakın. Üzerinden çıkan bu trafo hakkında fazla bilgi yada döküman bulamadım. Giriş ve çıkışlar aynı zamanda güç hakkında bilgi verebilir mi siniz.

IMG_20231114_133729.jpg

Eklentiler

• IMG_20231114_133721.jpg
    IMG_20231114_133721.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 12
Güç konusunda sıkıntı yoktur. 8-10 Amper verir.
AC konumunda trafonun çıkış uçlarını ölçmelisiniz.
Kaç volt çıkış veriyor kontrol edin.

Güç konusunda sıkıntı yoktur. 8-10 Amper verir.
AC konumunda trafonun çıkış uçlarını ölçmelisiniz.
Kaç volt çıkış veriyor kontrol edin.
Doğru en kötü ihtimalle 8 amper bile verir ama bağlantıları biraz farklı. Trafonun iki kablosu birbirine bağlı duruyor muhtemelen şase si dış kasası olduğunu düşünüyorum fakat henüz enerji vermedim.

Sanırım bu trafo benim istediğim türden değil. Herhangi bir uçtan 220Ac girdiğimde çıkıştan da 220Ac alıyorum veya tam tersi yapmış olsam da yine aynı 220Ac alıyorum.

İzolasyon trafosu olarak kullanılıyor demekki çalışma masanda kullanırsan 2 uca birden tutmadığın sürece çarpılmanı engeller

İzolasyon trafosu olarak kullanılıyor demekki çalışma masanda kullanırsan 2 uca birden tutmadığın sürece çarpılmanı engeller
Benim işime yaramaz bana ben daha güzel bir çıkış veren trafo derdine düştüm. :) Yaptığım güç kaynağı devresi öylece boşta dursun istemiyorum.

1000016358.jpg

Sanırım aradığım trafoya eriştim. Bu trafo hakkında bilgilerinizi öğrenebilir miyim. 80 watt lık bir ampul bağladığımda ölçü aletim sigorta attıyor güçlü bir şeye benziyor.

12 ve 24 volt 2.5 amper veriyor ama fazlasını da çekebilirsin. Diğer çıkışların akımı düşük ama yine de kullanılabilir. Göstergeleri çalıştırabilirsin fan bağlayabilirsin.

12 ve 24 volt 2.5 amper veriyor ama fazlasını da çekebilirsin. Diğer çıkışların akımı düşük ama yine de kullanılabilir. Göstergeleri çalıştırabilirsin fan bağlayabilirsin.
Güç kaynağı olarak kullanmayı düşünüyorum 4 adet 5200 transistör üzerinde. En azından denemek istiyorum ne kadar akım verebilir diye.

Bu trafo senin işini görür yeteri kadar akımı verecek durumdadır. 2.5A yazmasına rağmen 12 volt ve daha alt voltajlarda yüksek akımlar alabilirsin fakat uzun süre alamazsın trafo ısınmaya başla zaten yüksek akımda giriş voltajın kondansatör üzerinde ölçersen düşmeye başlar.

1000016671.jpg

24 AC giriş ile 12Volt DC çıkış sonucunda 55 wattlık ampül üzerinden tek transistör ile maxsimum 12 voltta 2.5 amper akım alabildim. Buna da şükür :)

Geri
Yukarı