Vista yedek alma

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
Vista yedek alma

Windows vista işletim sisteminde yedek alabilmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.
Windows Vista da bilgisayarın ve dosyaların yedeğini (Backup) almak için;
Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Yedekleme durumu ve konfigürasyonu yolunu izlemelisiniz. Aynı işleme Kısa yoldan ulaşmak için ise ;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır ı açıp, komut satırına; %systemroot%\system32\sdclt.exe yazın ve Enter a basın.

Vista Yedek Almak Resimli

Vista kullanıcıya hiç bir programa gerek duymadan yedek alma ve geri yükleme imkanı tanıyor, burada bu özelliği resimlerle anlatmaya çalışacağım.

öncelikle çalıştır(run)a = sdclt.exe yazın ve yedekleme durumu ve yapılandırması işlemini çalıştırın
aynı yere denetim masası/yedekleme ve geri yükleme merkezinden de ulaşabilirsiniz.
ekranal305nt305s305oy2.jpg

burada "complete pc yedeklemesi" ni seçiyoruz ve "şimdi yedekleme oluştur" yazan yere tıklıyoruz.

ekranal305nt305s3052ew2.jpg

burada yedeğimizi nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz

ekranal305nt305s3053fc9.jpg

iki seçenek var ister harddiskinizde bir yedek yansı oluşturursunuz, ister bir taşınabilir aygıtta. Burda önemli bir nokta eğer harddiskte bir yedek alacaksanız kesinlikle yedeğini aldığınız partition dışında bir part seçmelisiniz ayrıca, eğer birden fazla harddisk kullanıyorsanız yedeği diğer harddiske almanızı tavsiye ederim.
Ayrıca aşağıda windowsun konuyla ilgili tam yardım dosyasını da ekleyeceğim.

yedeği saklayacağımız aygıtı seçtikten sonra geriye yedek alma işlemini başlatmak kalıyor böylece işlem tamamlanmış oluyor.
ekranal305nt305s3054wq9.jpg

YEDEĞİ GERİ YÜKLEME

yine yedekleme merkezinden bu sefer geri yükleme menüsünü kullanacağız
ekranal305nt305s3055tl1.jpg

"Dosyaları veya tüm Bilgisayarı geri yükle" seçeneğinden
*dosyaları geri yükle veya
*gelişmiş geri yükleme
seçeneklerinden birini seçin

ekranal305nt305s3056nf2.jpg

ve açılan pencerede yüklemek istediğiniz yedeği seçip işlemi başlatın
ekranal305nt305s3057et7.jpg

Geri